חיילת תורמת שיער (צילום: דובר צה"ל)
גם תרומה, גם ערכים וגם תספורת בחינם. מבצע תרומת השיער בבסיס ניצנים | צילום: דובר צה"ל

בבסיס הטירונים ניצנים קיימו אתמול (ב') פעילות ייחודית של תרומת שיער עבור חולות סרטן. במבצע לקחו חלק עשרים חיילות אשר תרמו לא פחות מ-30 ס"מ משיערן. "התרגשתי לראות טירוניות שאך זה עתה התגייסו לצה"ל ואת המפקדות שלהן מתגייסות למשימה", סיפרה מפקדת הבסיס, סא"ל קארן לוי שהתחדשה גם היא בתספורת חדשה.

את הרעיון הציעה סא"ל לוי בעקבות שיחה עם הספר שלה, דודו אקסל. הוא הביא לידיעתה שיש נשים רבות אשר עוברות טיפולים כימותרפיים הגורמים לשיערן לנשור, אך אינן יכולות לרכוש פאת ראש יקרה ונאלצות להסתפק במטפחת. התרומה שנעשתה אתמול, שהיא הרעיון שקורם עור וגידים, תאפשר לייצר פאות בחינם עבור הנשים הללו, בשיתוף עם עמותת פל"א (פאה לכל אישה).

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

מפקדת הבסיס סיפרה כי עשרות חיילות לקחו חלק בפרויקט. "כדי ליצור פאה אחת צריך שיער משבע בנות בממוצע. ברור לי שעבור נשים שיער הוא דבר חשוב ויקר, זה אינו בגד שאפשר להחליף", אמרה מפקדת הבסיס. "בהתחלה אכן היו חששות ותחושת אי נוחות, אך בסוף תחושת התרומה פיצתה על זה. הבנות תרמו בנכונות ומקצועיות". כמו כן, היא הדגישה שכל הבנות סופרו על ידי ספרים מקצועיים, אשר עשו זאת גם הם בתרומה ובהתנדבות.

חיילת תורמת שיער (צילום: תמר ינאי, "ביבשה")
רגעים אחרונים עם השיער הארוך (ממחר אפשר ללכת עם פזור!) | צילום: תמר ינאי, "ביבשה"

חיילת תורמת שיער (צילום: תמר ינאי, "ביבשה")
בעוד כמה שעות השיער הזה יהיה שייך למישהי אחרת | צילום: תמר ינאי, "ביבשה"

סא"ל לוי מתכננת לקיים את הפעילות הזאת גם בהמשך השנה והיא עשויה אף להתרחב לבסיסים נוספים. הפעילות הזאת, מעבר לערכה החומרי, משרתת גם את התהליך החינוכי המלווה את הטירונות. "הבנות הצעירות שמגיעות לכאן נחשפות לערכי צה"ל השונים כמו ציונות ותרומה לקהילה. הן לומדות לעבור מלהיות פרט, לחלק ממסגרת. עצם התרומה היום מימשה את הערכים הללו, כך שהטירוניות חוו אותם ולא רק שמעו עליהם", סיכמה מפקדת הבסיס.

אתר צה"ל

>> ויראלי: לוחמי הנח"ל בחברון מחלצים תושבים מקומיים