כוח צה"ל תועד אתמול (רביעי) כשהוא חוצה את גדר המערכת בגבול לבנון ומוריד דגל חיזבאללה שנתלה מול הגבול. לטענת פעילי חיזבאללה, כוח צה"ל נכנס מלווה ברובוט ואנשי הנדסה מלווים בטנקים.

בצה"ל מדגישים כי מדובר בפעילות יזומה ושגרתית במסגרתה הורד הדגל, ואחרי שבחודשים האחרונים מתנהלת סוג של "מלחמת דגלים" בין ישראלים לפלסטינים בשטחי הגדה  - נראה שהיא עברה צפונה, והחשש בצה"ל הוא מפני מלכוד הדגלים.

התקרית החלה כאמור אתמול סמוך לשעה שבע בבוקר, אז כוח צה"ל חצה את גדר המערכת בגבול לבנון סמוך להר דב. יש לציין כי צה"ל לא נכנס לשטח הריבוני של לבנון, ולטענת כמה לבנונים פעילי חיזבאללה, הכוחות פעלו בשטח במשך כמה שעות, ורק סמוך לשעה אחת בצהריים הדגל הוסר ונבדק על ידי חבלן. בתיעוד שהופץ בלבנון ניתן לראות לוחמים מיחידת ס"פ ביהל"ם מזכים את הדגל ממטען בטרם הם חוזרים לצד השני של הגדר.

מצה"ל נמסר כי "במסגרת פעילות מבצעית שגרתית יזומה של כוחות צה"ל במרחב הר דב, הכוחות הורידו דגל חיזבאללה שנמצא על גדר המערכת". עוד התברר כי בפעילות היזומה השתתפו כוחות מחטיבת כפיר ולוחמי הנדסה שחצו את הגדר עם רובוט לנטרול מטענים וגם טנקים מסוג מרכבה של השריון.

"מלחמת הדגלים" מתנהלת בחודשיים האחרונים כאמור בעיקר בשטחי הגדה, לרוב בכפר חווארה, כפר פלסטיני סמוך לציר 60 מדרום לעיר שכם. תקריות רבות בהן יהודים הסירו דגלים פלסטינים כבר נרשמ, ואלה תלו בתגובה דגלים אחרים, ובנוסף, ניסו לפגוע בתושבי האזור היהודים. בחלק מהמקרים הייתה גם יוזמה של חיילי צה"ל שהסירו את דגלי פלסטין.

בנוסף, יש לציין כי עימותים דומים היו גם ב-2018, 2019 בגדר המערכת סביב רצועת עזה, זאת אחרי שחיילים נשלחו להוריד את אותם דגלים והפלסטינים החלו למלכד אותם עם מטעני חבלה. "היו עשרות מטענים שנוטרלו עם הדגלים. לצערנו היו גם אירועים בהם לוחמים נפגעו ממטענים שהוסלקו במקלות שהחזיקו את הדגלים והוצמדו לגדר", מסר גורם צבאי, והחשש הוא שזה מה שייקרה גם עכשיו בשטחי הגדה וכעת גם בלבנון.

וכך, כפי שניתן לראות מהתיעוד הלבנוני, בצה"ל לא לקחו סיכון, ולוחמים מפלגת סילוק פצצו ביחידת יהל"ם היו אלה שהסירו את הדגל ובדקו שלא הוצמד אליו מטען חבלה, וזמן קצר לאחר מכן כל הכוחות חזרו לצד השני של הגדר בשלום עם סיום הפעילות המבצעית באזור.