תרג"ד 601 הנדסה קרבית (צילום: דובר צה"ל)
תרגלו את הרק"ם במעבר מכשולים ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל

במסגרת ההכנות לכל תרחישי ומתווי הלחימה, תרגל גדוד 601 של חיל ההנדסה הקרבית מהלך לחימה בן שבוע בשטחי האימונים של רמת הגולן, תרגיל שבו הובאו לידי ביטוי כל יכולות הגדוד. "קיימנו תרגיל של שבוע ימים שמדמה את הזירה הצפונית. תחקרנו את כל הכשירויות של חיל ההנדסה. פעילות עם הפומות, נסיעה, הסתערות והרק"ם", מספר לפז"ם סא"ל ינאי מנור, מפקד הגדוד. "התרגיל התחיל במעבר משגרה לחירום והמשיך בתרגול של מעבר עם הרק"ם מכשולים, מכשולי מוקשים ועוד אחרים. התרגיל כלל עבודה עם מטעני חבלה ובעצם שילוב של כל מיני מטעני חבלה שפוזרו בשטח והשמדה שלהם. תרגלנו גם פריסת תשתיות בשטחי לחימה".

התרגיל הזה, בשונה מתרגילים קודמים, היווה עליית מדרגה ברף האימונים אליו הורגלו הלוחמים בגדוד עד כה. בשונה מהתרגילים הקודמים, התרגיל שנמשך כשבוע, פרק זמן ארוך מהרגיל, היה אינטנסיבי הרבה יותר. לדברי סא"ל מנור התרגיל הוא חלק מגרף האימונים הסדור של הגדוד ואינו קשור לאי היציבות השלטונית והביטחונית המצויה במדינה השכנה, סוריה. "אנחנו רוצים לאתגר את האנשים ולהביא אותם לנקודות קצה חיוביות. הפעם הוא היה יותר אינטנסיבי כדי להעלות את הרף למפקדים ולחיילים. זה חשוב. מעלים את הרף לחיילים כדי לבנות איתנות, לשפר את יכולת העבודה בלוחות זמנים קצרים. בכל פעם מנסים להעלות את הרף  ולהעלות את הרמה", הוא אומר.

תרגיל גדוד 601 (צילום: דובר צה"ל)
עשרות מטענים נפרסו ברחבי הרמה וחיכו לפירוק | צילום: דובר צה"ל

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

סא"ל מנור מסכם את התרגיל בתחושת סיפוק כאשר על העורף נושפים לו התרגילים הבאים לתקופת האימון. "החיילים סיימו את התרגיל הארוך עם תחושה אישית מאוד טובה. בכל פעם מחדש מגלים את היכולות של הרק"ם ואת הביטחון בכך שהוא יכול לנסוע מרחקים ארוכים יותר וגם שטחים קשים יותר".

הגדוד ממשיך בתקופת האימון שלו שתימשך עוד מספר שבועות, בסופה הוא יתפוס קו בצפון הארץ.

תרגד 601 (צילום: דובר צה"ל)
הרק"ם המיושן הוכיח את אמינותו | צילום: דובר צה"ל

תרג"ד 601 (צילום: דובר צה"ל)
התרגיל האינטנסיבי ביותר זה תקופה ארוכה. פועלים גם בלילה | צילום: דובר צה"ל

תרג"ד 601 חה"ן (צילום: דובר צה"ל)
עוברים מכשולים קשים יותר ונוסעים למרחקים ארוכים יותר | צילום: דובר צה"ל

תרגיל גדודי 601 (צילום: דובר צה"ל)
מתרגלים מלחמה | צילום: דובר צה"ל

תרג"ד 601 (צילום: דובר צה"ל)
מתכוננים ללחימה בשדות מוקשים | צילום: דובר צה"ל

_OBJ
>> לוחמות ללא הנחות: מסע הכומתה של גדוד קרקל