לאחר מעקב ממושך שהתנהל אחריו, חוסל המחבל אחמד חסן סלמי אלסוארכה, מפקד בנוח'בה שהשתתף בטבח 7 באוקטובר והוביל פיגועי צליפה של חמאס בכוחות צה"ל בבית חאנון. כך הודיע היום (חמישי) דובר צה"ל.

מתיעוד שצירף דובר צה"ל להודעתו נראה רגע החיסול, על גג מבנה בבית חאנון שברצועת עזה. אלסוארכה זוהה על ידי לוחמי יחידת האיסוף 414 והותקף באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, בשיתוף פעולה בין אוגדת עזה, השב"כ ואמ"ן. בצה"ל מציינים כי טרם התקיפה נעשו פעולות כדי למנוע פגיעה באזרחים וכי אכן לא נפגעו אזרחים בפעולה.

"אלסוארכה שימש כמפקד בחוליה בכוח הנוח'בה ופשט ליישובי העוטף ב-7 באוקטובר", פרטו בצה"ל על תפקידו של המחוסל. "בנוסף, המחבל הוביל והכווין את מתווה הצליפה במרחב בית חאנון ולקח חלק בפעולות טרור נגד כוחות צה"ל".

בתוך כך, מדווח צה"ל כי כוחות אוגדה 99, ממשיכים לפעול במרכז הרצועה, ובין היתר מטוס קרב של חיל האוויר הוכוון כדי לתקוף עמדה ממנה בוצע ירי מרגמות לעבר הכוחות. בתקרית אחרת לוחמים מהיחידה הרב-ממדית ביצעו ירי של טיל מסוג "עוקץ פלדה" לעברם שני מחבלים שהיוו איום עליהם. כוחות אוגדה 162 ממשיכים לפעול במרחב רפיח ובמהלך היממה חיסלו מספר מחבלים. בנוסף, הלוחמים ביצעו מספר פשיטות ממוקדות במרחבים בהם מצאו משגרי רקטות.

פרטים נוספים על איום הצלפים בעזה

כאמור, על פי צה"ל המחוסל אלסוארכה הכווין את מתווה הצליפה במרחב בית חאנון. הקושי של חמאס להתמודד ולפגוע בכוחות צה"ל שעדיין פועלים במסגרת של פשיטות ברצועת עזה, הביא את ארגון הטרור להגביר את השימוש באמל"ח שיאפשר להם פגיעה מרחוק. חמאס הגביר את השימוש ברובי צלפים, שבניגוד לשימוש ב-RPG מאפשר לחימה ממקומות מסתור, בלי לחשוף את היורה.

"חיסלנו רבים מהם. ברור שתמיד יהיו מי שיצליחו לפגוע, וגם אותם אנחנו מצליחים להרוג עם סגירת מעגלי אש מהירה מאוד", סיפר קצין שיצא לאחרונה מלחימה בעזה בnמסגרת כתבה על הצלפים בעזה ב-mako. לדבריו, בתקופה האחרונה, בעזרת כיסוי מודיעיני, גם מהאוויר, התאפשר לכוחות להתמודד עם איום הצלפים.

תיעוד שהפיצו המחבלים מהקרבות (צילום: תעמולת חמאס)
צלפי חמאס בעזה | צילום: תעמולת חמאס

צה"ל הצליח להשמיד חוליות צלפים רבות. אולם צלפי ארגוני הטרור מצליחים לגבות מחיר כבד, וגם לייצר כך סרטוני תעמולה, כשהירי מבוצע באמצעות אמל"ח שהוברח מאיראן, או כזה שמיוצר בהדרכתם של אנשי משמרות המהפכה.

לחמאס יש מספר דגמים של רובי צלפים מתוצרת רוסיה, סין ובעיקר איראן. מדובר ברובים מסוג דרגונוב, הוותיק מתוצרת רוסיה. רובה נוסף הנחשב נפוץ בידי חמאס ומועדף לשימוש, הוא ה"ע'ול" מתוצרת עצמית על שמו של עדנאן ע'ול שחוסל על ידי ישראל. רובה צלפים שיורה קליעים בקוטר 14.5 מ"מ לטווח יעיל של קילומטר, ולטענת חמאס, גם למרחק של עד שני ק"מ.

מדובר למעשה ברובה צלפים איראני AM-50" סאייד" שאותו איראן מייצרת על בסיס רובה צלפים אוסטרי מסוג שטייר. בשנת 2005 אוסטריה מכרה לאיראנים 800 רובי צלפים מהסוג הזה, שיורים קליעים בקוטר 0.5 לטווח יעיל של כ-1,500 מטר. למרות המצור על עזה, האיראנים הצליחו להבריח גם את המקור האוסטרי וגם את רובה הצלפים מתוצרתם. רובי הצלפים האלה הגיעו ממנהרות בגבול עזה-מצרים ודרך הים. בהמשך האיראנים סייעו לחמאס לייצר את הרובה הזה בעצמם.