מדינה שלמה כאבה אתמול את מותו של סמ"ר עמית בן יגאל, שנפל בפעילות מבצעית בשומרון בעקבות בלוק שפגע בפניו וגרם למותו. אירועים כאלה מתרחשים מדי יום באזור יהודה ושומרון – חיילים שמגיעים לסיור/פעילות וסופגים מטר אבנים מהתושבים. לרוב אנחנו לא שומעים על אותם אירועים בפתיחת מהדורות החדשות, מכיוון שהאירועים מסתיימים בפציעות קלות של חיילי צה"ל.

התקרית אתמול זעזעה את תושבי ישראל בעקבות התוצאה הקשה של האירוע, אך זה לא המקרה הראשון - ולצערנו הוא עלול גם לא להיות האחרון - אם לא יפעלו להחזרת ההרתעה בבתי המשפט ובשטח. יידוי אבנים לעבר חיילים ואזרחים גבה את חייהם של לא מעט ישראלים. אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן שנרצחו בשנת 2011 כתוצאה מהתהפכות רכבם לאחר יידוי אבנים לעברם בזמן נסיעה, התינוקת אדל ביטון בת ה-3 שנפטרה שנתיים לאחר פציעתה ואלכסנדר לבלוביץ' שנרצח בערב ראש השנה בשנת 2015 הם כמה מהם.

ב-02.11.2015 אישרה ברוב מוחלט מליאת הכנסת עונשי מינימום למיידי אבנים - מדובר בחוק שקורא ליישם עונש מינימום של ארבע שנות מאסר לעבירת יידוי האבנים, עונש שלא יהיה ניתן להמיר בקנס או מאסר על תנאי.

יידוי אבנים בסמוך למעלה שומרון
רכב שנפגע מיידוי אבנים סמוך למעלה שומרון בשנה שעברה | צילום: דוברות מד"א

אך בפועל, מסתבר שהחוק לא באמת חל על כולם: פאדי סלימאן מוחמד סיף הורשע בבית המשפט לאחר שהשתתף בהפרת סדר אלימה ובה נזרקו אבנים רבות ממרחק קצר לעבר כלי רכב ישראלים, אירוע שבו נפגעו שמונה אזרחים ישראלים ונגרמו להם פגיעות בגוף מרסיסים ופגיעות חרדה – בבית המשפט הוחלט כי הוא ירצה שנתיים וארבעה חודשי מאסר בפועל.

אליו מצטרף מוחמד געפר אסמעיל חרב, שגם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בכך שיידה אבנים לעבר כוחות הביטחון במסגרת הפרת סדר המונית – עליו נגזר לרצות 27 חודשים במאסר בפועל מיום מעצרו.

בשנת 2016 בית המשפט העליון קיבל את ערעורם של שבעה קטינים, בני 13 עד 17 שהורשעו ביידוי אבנים על רקע לאומני. אותם קטינים הורשעו כי פעלו כהתארגנות ששמה לה למטרה לפגוע ביהודים. בית המשפט לנוער בירושלים גזר עליהם עונשים של בין שנה לשלוש שנות מאסר.

לאירועים אלה מצטרפים עוד לא מעט מקרים שבהם בפועל הוחלט על מאסר שלא עולה על יותר משנה בפועל, וגם נאשמים שקיבלו מאסר על תנאי על מנת לעמוד בדרישת החוק.

על מערכת המשפט וממשלת ישראל לפעול במהרה על מנת להרתיע את אותם מיידי האבנים, ולנקוט יד קשה נגדם ללא קשר לחומרת הפציעה בצד השני. יש לשקול גם לשנות את הוראות הפתיחה באש - אסור לנו להתייפייף, מדובר במחבלים לא פחות מסוכנים מפעילי טרור עם נשק אוטומטי ונשק רקטי, וכפי שזה נראה כעת זה רק עניין של זמן עד לאסון הבא.