נציגי הבית הלבן דנו אמש עם השר רון דרמר וראש המל"ל צחי הנגבי בהצעות החלופיות של ממשל ביידן לפעולה צבאית ישראלית ברפיח. שיחת הווידיאו בין הצדדים נמשכה כשעתיים, ונכחו בה נציגים ישראלים נוספים, בהם שגריר ישראל בוושינגטון מייק הרצוג. מהצד האמריקני השתתפו גם נציגים של הפנטגון.

 

בסוף הפגישה יצאה הודעת סיכום משותפת מטעם הבית הלבן, שלפיה ישראל תיקח בחשבון את החששות של ארה"ב מפעולה ברפיח, אבל בפגישה, כך פרסמנו הערב (שלישי) לראשונה ב"מהדורה המרכזית", נאמרו דברים לא פשוטים מצד בכירי הממשל האמריקני.

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן אמר: "אתם עומדים להיות אחראים על משבר הרעב השלישי במאה ה-21. זה לא דבר שאנחנו יכולים לקבל כשותפים. תוכנית הפינוי שהצגתם עד כה לא מרשימה ולא ישימה".

היועץ לביטחון לאומי סאליבן לדרמר והנגבי (צילום: פלאש 90)
היועץ לביטחון לאומי סאליבן לדרמר והנגבי | צילום: פלאש 90שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן עקץ: "לפי קצב הפעולה שלכם בהכנסת הסיוע ההומניטרי, ייקח לכם 4 חודשים לפנות את רפיח".

מזכיר המדינה בלינקן לדרמר והנגבי (צילום: פלאש 90)
מזכיר המדינה בלינקן לדרמר והנגבי | צילום: פלאש 90דרמר והנגבי הבהירו: "אי אפשר לפרק את חמאס בלי להיכנס לרפיח. זה תנאי בל יעבור להגשמת מטרות המלחמה".

רון דרמר וצחי הנגבי (צילום: פלאש 90)
רון דרמר וצחי הנגבי | צילום: פלאש 90סאליבן השיב: "אם לא תהיה תוכנית סדורה ליום שאחרי, שום דבר לא יעזור לכם לקדם את פירוק חמאס - לא רפיח ולא שום דבר אחר".

היועץ לביטחון לאומי סאליבן לדרמר והנגבי (צילום: פלאש 90)
היועץ לביטחון לאומי סאליבן לדרמר והנגבי | צילום: פלאש 90

בעקבות השיחה הטעונה, בכיר ישראלי אמר לחדשות 12 כי "האמריקנים מדברים על רפיח באופן אחר לגמרי מאיתנו. לא מוכנים לקבל עוד עזה או עוד ח'אן יונס. הם רוצים פעולה בגבול, כיתור רפיח ופשיטות נקודתיות. אנחנו רוצים כניסה מלאה כדי לפרק את חמאס. בשבוע הבא דרמר יטוס לשם לשיחות המשך בבית הלבן, אבל הפערים עמוקים".