ברקע הטענות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה היום (ראשון), לפיה "חלה ירידה דרמטית באספקת חימושים מארה"ב", גורמים אמריקנים ומערכת הביטחון בישראל אישרו כי אכן הייתה האטה בהעברת משלוחי הנשק מארה"ב בחודשים האחרונים. זאת, לצד משלוח אחד של פצצות מדויקות שעוכב. בחלק הראשון של המלחמה הועברו לישראל כ-240 משלוחי נשק. בחודשים האחרונים הועברו כ-120 משלוחים, ירידה של כ-50%.

נתניהו, ביידן, עזה (צילום: דובר צה"ל, פלאש 90, reuters)
רה"מ תקף, בממשל זעמו. נתניהו וביידן | צילום: דובר צה"ל, פלאש 90, reuters

אחד ההסברים להאטה הוא שבתחילת המלחמה האמריקנים העבירו משלוחים ללא אישור הקונגרס, ועכשיו פחות. בנוסף, העצימות של המלחמה והדחף בארה"ב לעזור לישראל במלחמה פחתו.

גורם בבית הלבן בתגובה להצהרה הבוקר של נתניהו על העיכוב במשלוחי הנשק: הבהרנו את עמדתנו בנושא שוב ושוב ולא נגיב בכל פעם שראש הממשלה נושא הצהרה פוליטית. אנחנו מצפים להמשך ההתייעצויות הקונסטרוקטיביות עם שר הביטחון בוושינגטון.

הטענות של נתניהו בישיבת הממשלה 

בישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "חלה ירידה דרמטית באספקת חימושים מארה"ב. מאסה גדולה נותרה מאחור". בהתייחסותו לסרטון שפרסם בשבוע שעבר באנגלית ובו תקף בחריפות את ממשל ביידן על העיכוב, אמר: "לאחר חודשים של היעדר שינוי במצב זה, החלטתי לתת לכך ביטוי פומבי".

נתניהו הוסיף: "אני מעריך מאוד את התמיכה של הנשיא ביידן והממשל האמריקני בישראל. מאז תחילת המלחמה ארה"ב נתנה לנו תמיכה ברוח ובחומר - באמצעי הגנה ובאמצעי התקפה".

לדבריו, במשך שבועות ארוכים בישראל פנו לממשל האמריקני בבקשה "להאיץ את המשלוחים". "עשינו זאת פעם אחר פעם", המשיך רה"מ. "עשינו זאת בדרגים הגבוהים, בכל הדרגים, עשינו זאת בחדרי חדרים. קיבלנו כל מיני הסברים, אבל דבר אחד לא קיבלנו - המצב הבסיסי לא השתנה. פריטים מסוימים הגיעו בטפטוף, אבל המאסה הגדולה של החימושים נשארה מאחור".

בשבוע שעבר דווח בוושינגטון פוסט כי בבית הלבן אישרו משלוח נשק שכולל כ-50 מטוסי F-15 בעלות של כ-18 מיליארד דולר, כמו גם טילים מתקדמים וערכות JDAM לדיוק פצצות "טיפשות". הדמוקרטים בקונגרס עיכבו את המשלוח זמן רב ואישרו את המכירה לישראל רק לאחר לחץ כבד שהפעיל הנשיא ג'ו ביידן. בדיווח הודגש כי ההחלטה משקפת את רצון הבית הלבן להמשיך את הזרמת הנשק לישראל.