אימון עוקץ ורוכב שמים (צילום: שי לוי, פז"ם)
לפני שנכנסים לתא שטח מסוכן שולחים את הכלבים פנימה למצוא מטענים | צילום: שי לוי, פז"ם

בנוף המדהים של עמק האלה התקדמו צוותים של יחידת עוקץ לעבר היעד. עשרות לוחמים, חלק מהם עם כלבים, התקדמו בשטח הררי קשה וסבוך לעבר המטרה המדמה שטח של חיזבאללה. באוויר פתחו להם את השטח המל"טים של יחידת רוכב שמים, תוך כדי דיווחים על צירים נוחים יותר להליכה ועמדות אויב שהם מזהים. בדרך, רעש אדיר של פיצוצים וירי –צלפים מאיימים על הכוח ופוצעים מספר לוחמים. שיתוף הפעולה עם רוכב שמיים עושה את שלו ולוחמי יחידת עוקץ מצליחים להתגבר על המכשולים ולכבוש את היעד, ממנו משגרים אנשי חיזבאללה רקטות לעבר העורף וטילי נ"ט על כוחות צה"ל. כלבי חנ"מ (כלבים שמאתרים חומר נפץ) עושים את עבודתם ומאתרים מטענים, וכלבי תקיפה מנטרלים מחבלים אחרים.

מדובר באימון של יחידת עוקץ, במסגרת אימון מסכם מסלול שנעשה יחד עם יחידת רוכב שמיים של חיל התותחנים. למרות השקט בגזרה הצפונית צה"ל מכין את החיילים שלו לעימות שיכול להיפתח בצפון, והיחידות האלה הציגו את הייחודיות שלהן בשדה הקרב רווי המטענים והאיומים.

על התיאום בין היחידות היו אחראים שני קצינים שהם במקרה גם אחים: סרן ע' מעוקץ, וסגן ניר מיחידת רוכב שמים. "הכוח שלי נע 10 ק"מ צפונה והמשימה שלי היא לפתוח את הציר מאויב ומטענים", מסביר סרן ע', מפקד פלגת מסלול בעוקץ. "בסוף אני מגיע לשטח בו שנקרא שס"מ (שטח סבוך מבוצר) שזה מה שיש בלבנון וככה חיזבאללה עובד. יש שם מטענים, אויב ומשגרים. תוך כדי הליכה אני שולח כלבי חנ"מ לאיתור מטענים וכלבי תקיפה שיודעים לאתר ולנטרל את האויב".

פותחים את הצירים מלמעלה: רוכבי השמיים נותנים עבודה

התקדמות הכוח שבפיקוד סרן ע' מלווה באופן רציף על ידי מטוסים בלתי מאויישים של רוכב שמיים, זאת בתיאום חייל של היחידה שנמצא יחד עם לוחמי עוקץ ונקרא שדכן. על ידו של הלוחם יש מסך, ממנו ניתן לראות את השידור של המטוסים שבאוויר. "באקט הראשן יצאנו לפני הכוח והרמנו את המטוסים לאוויר", מסביר סגן ניר, סמ"פ לוחמים ברוכב שמיים. "סרקנו להם את כל המעברים ההכרחיים שהם יהיו חייבים לעבור שם. איתרנו להם אויב ונקודות חשודות של מטענים ובהתאם לזה שלחנו את הכלבים. לוחם שלי נמצא בחפ"ק של אחי (סרן ע'), כשיש עליו מכשיר שנותן את החוזי מהמטוס. כל הזמן אנחנו איתם נמצאים תא שטח קדימה. אנחנו נותנים להם להתעסק בשטח שלהם כשאני כבר פותח את השטח הבא. ככה הם יודעים לאן הם הולכים בראש שקט".

רוכבי שמיים (צילום: דובר צה"ל)
"אנחנו נותנים להם להתעסק בשטח שלהם בראש שקט". רוכב שמיים בפעולה | צילום: דובר צה"ל

פלגה ביחידת רוכב שמיים מונה מספר צוותים כשלכל לוחם יש תיק ייעודי במשקל 40 ק"ג. בנוסף, ישנו תיק מטוסים ובו שלושה כלים. לוחמים של הפלגה נצמדים למספר כוחות בשטח ומאפשרים להם לצפות במודיעין האווירי שמשודר משלושת המטוסים. "האירוע הראשון בו פעלנו כפלגה מבצעית ביחידה היה בטבח איתמר", מספר סגן ניר, שהיה מראשוני הלוחמים של רוכב שמיים. "בדיוק חזרתי מקורס קצינים והוקפצנו. הגענו בדיוק לפינוי גופות והרכבנו מספר צוותים שהוקצו לכל כוח סורק כשהפחד הכי גדול היה מברחנים. בסריקות מהאוויר הצלחנו למצוא את האחים שבוע וחצי אחרי האירוע. אני יכול להגיד שבעמוד ענן, אז הייתי מפקד פלגה, היחידה עבדה מאוד קשה. אנחנו כהכנות למבצע הראנו לכל המפקדים את הציר שלהם, איך הוא נראה ומה יש בו. הצלחנו לזהות שדות של מטענים ומנהרות. יצא גם שפגשתי שם את אחי בשטחי הכינוס ,שזה לא פשוט כי שנינו היינו ביחידה שאמורה להיות בחוד של הכוחות".

על היתרון של רוכב שמיים מוסיף סגן ניר: "יש לנו יתרון בגמישות של היחידה, כלומר אתה יכול לטוס לכל מקום שמפקד רוצה אותך וכמובן שיתרון נוסף זה הממד האווירי שאנחנו נותנים למפקדים. אנחנו יחידה מאוד גמישה, דבר חשוב לכוח תצפית. זה מכפיל כוח אדיר כשאתה נותן להם זוויות תצפית ייחודיות. אנחנו יכולים לעבוד כל היממה וכמעט בכל מזג אוויר. בתרגיל הזה אנחנו מלמדים אותם מה זה כוח אווירי ואיך זה עובד".

אימון של יחידת עוקץ ושל יחידת רוכב שמים (צילום: שי לוי, פז"ם)
הכלבים מאומנים ויודעים את עבודתם היטב | צילום: שי לוי, פז"ם

הכלבים והחיילים יוצרים צוות לחימה מבוקש וייעודי

בנקודה הזו אני חובר ללוחמים של עוקץ, בזמן שהם צועדים לעבר היעד שלהם ופותחים ציר לכוחות שמאחור. יחד עם הכלבים הם צועדים בשטח הררי קשה – בין סלעים גדולים וסבך צפוף במיוחד. ביחידה שכזאת, מלבד לדאגה לחיילים צריך לדאוג גם לכלבים ולשמר את כוחם, דבר שאינו פשוט בכלל.

הכוח מתקרב לעיקול בציר ונערך לשלוח את כלבי החנ"מ כדי לאתר מטענים. לכלב צמוד מכשיר קשר, דרכו הלוחם מתקשר ומעביר פקודות. בזמן שהם בעמדות אש הכלב מזנק לציר, מרחרח ועובר מצד לצד. "קדימה קדימה", פוקד עליו הלוחם שמפעיל. "כלב טוב", אמר כשזה איתר את המטען. כל איתור כזה משמעותו הצלת חייהם של לוחמי הכוחות שנעים מאחור. לעוקץ אין זמן להתענג על ההצלחה והם ממשיכים בסריקת הציר, עליו הם מצליחים לאתר עוד מטענים ומשגרים שמחוברים לשעוני עצר. כל זה עוד לפני שהגיעו ליעד אותו הם צריכים לכבוש.

אימון ביחידות עוקץ ורוכב שמים (צילום: שי לוי, פז"ם)
הפסקת שתייה: הלוחמים נותנים לכלבים לשתות ישירות מהפה | צילום: שי לוי, פז"ם

"בדרך כלל לוחמי היחידה יוצאים למשימות עם כוחות שונים", אומר גורם ביחידה. "אבל היחידה התחילה לפעול גם באופן עצמאי במשימות שלא ניתן לדבר עליהן. יש יכולות של היחידה שאנחנו לא רוצים לחשוף ולא רוצים שאחרים יפעילו, ולכן יש משימות בהן אנחנו עובדים כפלגה עצמאית. אנחנו עובדים מאוד קשה, אני יכול להגיד שהיום אין כמעט חיילים בבסיס. כמעט כולם פרוסים בכל הארץ ועובדים עם כוחות בכל מני משימות".

"לא פשוט להיות מפקד ביחידה וגם חייל", מוסיף הגורם. "הם פזורים מהצפון ועד הדרום וצריך לדעת להיות בקשר עם כולם. זה גם לא פשוט לצוות, לוחם וכלב, להגיע לפעילות עם כוח אורגני. הוא צריך יכולת בין אישית גבוהה. יותר מזה, לוחם יכול לא לראות חבר שלו לצוות שלושה חודשים כי הוא נמצא בפעילות מבצעית עם כוח, וכשהוא חוזר חבר שלו לצוות יוצא למשהו אחר".

אימון עוקץ ורוכב שמים (צילום: שי לוי, פז"ם)
"היחידה התחילה לפעול גם באופן עצמאי במשימות שלא ניתן לדבר עליהן" | צילום: שי לוי, פז"ם

ההכשרה של יחידת עוקץ נמשכת שנה וארבעה חודשים. בשמונה החודשים הראשונים הם עוברים הכשרת חי"ר רגילה, ובשמונה חודשים הבאים, במה שנקרא לחימה מתקדמת, הם לומדים לעבוד עם הכלבים, עוברים קורס לוט"ר, צניחה ועוד. סרן ע' הגיע ליחידה אחרי שהיה לוחם וקצין ביחידת דובדבן, ולאחר מכן גם בלוט"ר. "העבודה מהצד שלי עם רוכב שמיים נראית הרבה יותר קלה", מחזיר אותנו סרן ע' לתרגיל. "הם סרקו לנו את הצירים ונתנו מידע מודיעיני. ברגע שניר העלה את המל"ט שלו לאוויר השדכן נתן לי את המטענים ואת האויב ולפי זה ניווטתי את הפלוגה. מיקמנו על פי המידע כוחות וביצענו זחילה של שעה עם כוח איכותי קטן, וככה הפתענו את המחבלים. אין ספק שההצלחה היא בזכות רוכב שמיים".

יכולת שלא קיימת באף יחידה אחרת

התרגיל מסתיים כשהכוח מגיע לשס"מ הלבנוני. הם פועלים על פי צוותים כשכלבי החנ"מ מאתרים מטענים ומלכודים שפזורים בשטח וכלבי התקיפה מאתרים את המחבלים שמסתתרים (לוחמים מסכנים מהיחידה שמדמים אויב), ומנטרלים אותם כמו שרק כלב יודע. עוקץ מציגים יכולת שלא קיימת בשאר זרועות הצבא לכיבוש שטח שכמוהו קיימים עשרות ומאות מעבר לגבול לבנון. הפעלה נכונה של היחידה יכולה לחסוך לצה"ל אבדות רבות בסבב לחימה שכולם משערים שיבוא.

אימון של עוקץ ורוכב שמים (צילום: שי לוי, פז"ם)
הפעלה נכונה של היחידה יכולה לחסוך לצה"ל אבדות רבות | צילום: שי לוי, פז"ם

במהלך התרגיל המסכם דימו לוחמי עוקץ גם מרדף אחרי מחבלים שחדרו לישראל. כלבי התקיפה עולים על עקבות המחבלים ואף מנטרלים אותם. גורם ביחידה מספר שאירוע כזה התרחש בשבוע שעבר. "שני חשודים הצליחו לחצות את הגדר והתקדמו בשטח. כלבים שלנו איתרו אותם וגם ניטרלו את אחד מהם. אומנם לא היה מדובר במחבלים, אלא שב"חים, אבל לנו כצבא אסור לקחת את הסיכון כי בקלות הם יכולים היו להיות מחבלים שחדרו לבצע פיגוע".

לסרן ע' יש רק בקשה אחת לסיום. "אומנם העבודה שלנו קשה ומסכנת חיים אבל את התודה אני צריך לתת לבת הזוג שלי מיכל. לא פשוט להיות בת זוג של איש צבא שכמעט לא נמצא בבית. בלעדיה לא הייתי מצליח בתפקיד שלי. היא תומכת ומסייעת וזה נכון לא רק אליי, אלא בכלל לכל בנות הזוג". מהתרגיל סרן ע' יוצא מהר לבית כדי להתקלח וישר לקריה, כדי לתרגל תס"חים לקראת טקס קבלת מצטיין הרמטכ"ל שם יזכה באות הצטיינות. שני האחים, יחידת עוקץ ורוכב שמים, משקפים מצד אחד את ההתמודדות מול האתגרים הקשים שעוטפים את מדינת ישראל, ומצד שני משקפים את איכות האנשים שמקריבים לא מעט כדי שלנו תהיה האפשרות לישון בשקט.

יחידתן עוקץ ויחידת רוכב שמים באימון (צילום: שי לוי, פז"ם)
"לא פשוט להיות חייל ביחידה. אנחנו עובדים קשה מאוד ופזורים בכל הארץ" | צילום: שי לוי, פז"ם
>> כך פועל חוד החנית של צהל: יום אימונים עם מחלקת חוד בצנחנים