יהונתן כהן, חייל צה"ל המשרת כשנה וחודשיים בבסיס בדרום הארץ, טוען ליחס רשלני ממפקדיו וגורמי הרפואה ביחידה, שהתעלמו לדבריו מפניותיו עד שפנה למיון אזרחי, שם אובחן גידול סרטני בבטנו.

"באחד הימים הגעתי 'על ארבע' ליחידה", מספר כהן בשיחה עם mako, "הרגשתי כאבי תופת בבטן, קשיי נשימה, לא יכולתי להזיז כמעט את הגוף. פניתי לאחת המפקדות והיא אמרה לי לקחת כדור אקמול, שאין לי כלום וזה יעבור".

כשהכאבים חזרו בחודש ינואר האחרון הוא פנה לרופא היחידה שלו, שלטענתו התייחס אליו בזלזול. "הוא צרח עליי שאני מתחזה, שאנשים כמוני עושים הכול לקבל גימלים, שאין לי כלום", משחזר כהן, "הוא לא טרח לבדוק אותי או לשלוח אותי לצילום בבית חולים. אמר שאקח 'קל בטן' ושלח אותי מהמקום. הרגשתי שמתעללים בי".

יהונתן כהן (צילום: אלון חן)
חשבו שהוא משקר בשביל גימלים. החייל כהן | צילום: אלון חן

בחודש מרץ כשהכאבים נמשכו פנה החייל המיואש למיון בבית חולים. "עשיתי צילום CT, אחרי הצילום הרופא נכנס יחד עם המנהלת של המחלקה והיא אמרה לי שראו משהו שלא אמור להיות בבטן שקצת הפחיד אותם וישר זרקה לאוויר את המילים 'גידול סרטני'. התאשפזתי באותו יום, עשיתי ביופסיה למחרת, חיכיתי שבוע וחצי לתשובה כשהודיעו לי סופית שיש לי גידול סרטני בבטן".

לטענתו, כשנודע הדבר למפקד היחידה הוא התקשר לאמא שלו, אמר שהם מצטערים שלא הקשיבו לו, ושיהיו מאחוריו לכל אורך התהליך, אך לדבריו זה לא המצב. "מזל שהחלטתי להגיע למיון ולא התעכבתי עם זה, אחרת יכול להיות שלא הייתי כאן היום. הכי עצוב לי בעולם שהמפקדים נטשו אותי, ממש הפקירו אותי לגורלי. לא התקשרו לא הגיעו לבקר אותי בבית חולים, כאילו הייתי אוויר. ככה צה"ל מחנך מפקדים להפקיר את חייליו כשהם בצרה? בושה וחרפה. נתתי את הנשמה לצבא וככה מזלזלים בחיים שלי. זו תחושה נוראית".

יהונתן כהן (צילום: אלון חן)
טוען שאיש מהבסיס לא הגיע לבקר. יהונתן | צילום: אלון חן

איך אתה מרגיש היום?
"עכשיו אני מקבל טיפולים כימותרפיים ולאט לאט המצב קצת משתפר. אני דורש מהצבא לחקור את מה שקרה לי שחס וחלילה לא יקרה לחיילים אחרים. היה פה מחדל חמור מאוד ומישהו צריך לתת על כך הדין". לדבריו, החייל ביקש לחשוף את המקרה עכשיו כדי שחיילים אחרים לא יעברו דבר כזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"המקרה מוכר ומטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים. בכל פעם שפנה החייל למפקדיו בבקשה לקבלת טיפול רפואי, הוא נענה בחיוב. מרגע סיפוחו של החייל לר"ם 2 נמצאים מפקדיו במעקב שבועי על מצבו. לאחר בדיקת הטענות שעלו בנוגע לטיפול הרפואי, החייל קיבל טיפול מתאים למצבו הרפואי באותה העת. מפאת חסיון רפואי, לא ניתן לפרט על הטיפולים שקיבל. האירוע יתוחקר ומסקנותיו ילמדו בכדי לשפר תהליכים כאלו בעתיד".