חודשיים אחרי שצה"ל חשף את תר"ש תנופה של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, מתנהלים בימים אלו תהליכי ההקמה של אוגדה חדשה עליה הוכרז עם חשיפת התוכנית, אוגדה 99. מדובר באוגדת חי"ר עם "כוחות התקפה עתירי אש מתמרנים ומהירים", כהגדרת צה"ל, שתוכפף לזרוע היבשה.

מדובר באוגדה קלה שתהיה מבוססת על שתי חטיבות בעלות יכולות אש גבוהות. אחת מהן תהיה חטיבת הקומנדו במילואים "יפתח" שהוקמה מחדש בשנת 2016 כחטיבה מובחרת של פיקוד הצפון מול חיזבאללה.

שלא כמו חטיבת הקומנדו הסדירה שמורכבת גם מיחידת דובדבן, מגלן ואלמנטים נוספים, חטיבת הקומנדו במילואים מורכבת כמעט כולה מיוצאי יחידת אגוז. מדובר בלוחמים המתמחים בשטחי לחימה סבוכים והרריים כמו במקרה של לבנון ובעלי ידע נרחב בלוחמת גרילה.

לוחמי החטיבה (צילום: דובר צה"ל , אתר צה"ל)
לוחמי חטיבת יפתח באימון קודם | צילום: דובר צה"ל , אתר צה"ל

חטיבת כפיר תהיה החטיבה הסדירה של האוגדה שנבנית בימים אלה. לצד שתי החטיבות, האוגדה תכלול אלמנטים מ"היחידה הרב ממדית" שהוקמה במהלך השנה האחרונה. הלוחמים יצוידו בכלי ניוד קטנים שאינם משוריינים ובאמצעי תקיפה חדשים, בין השאר טילי נ"ט מתקדמים בהיקפים גדולים.

חטיבת יפתח המקורית הייתה חטיבה של הפלמ"ח שהוקמה במלחמת העצמאות, בסוף מאי 1948. לוחמי החטיבה נלחמו בין השאר בגזרת מלכיה, צפת, לטרון וזירות נוספות. בהמשך היא הפכה לחטיבת שריון במילואים שהשתתפה בכל מלחמות ישראל עד שפורקה בשנת 2014 והוקמה מחדש בשנת 2016 כחטיבת קומנדו של פיקוד הצפון.