מנות קרב עמוד ענן
מנות קרב שפג תוקפן. לדברי המילואימניקים - בציר 2010

בסוף השבוע האחרון נקראו מבתיהם עשרות אלפי חיילי מילואים שהתייצבו בבסיסי האימונים בדרום ובשטחי הכינוס לקראת מבצע קרקעי אפשרי ברצועת עזה. עצם גיוס המילואים המאסיבי הוא מבצע כשלעצמו, ואלו הם רגעי מבחן לא פחות חשובים לצבא - האם הוא מוכן לחירום או לא.

בימים האחרונים הרשתות החברתיות בפייסבוק הוצפו בקריאות של אזרחים שפועלים על מנת לעזור לחיילי המילואים שמצאו את עצמם בלי אוכל - כך לפי דיווחים בכלי התקשורת, ובעיקר על פי סטטוסים שונים ברשתות החברתיות. בפנייה שנעשתה למערכת mako כתבה אזרחית מודאגת: "שלום, אחרי שדיברתי עם חברים שמפוזרים בבסיסי צה"ל ברחבי הדרום ועם חברים שגויסו למילואים הבנתי שחסר להם אוכל. אני וחברים שלי רוצים לארגן משלחת עם אוכל לחיילים בבסיסים, יש אפשרות שתוכלו לעזור לנו?"

פייסבוק עמוד ענן
האזרחים מתגייסים כדי לספק אוכל למען חיילי המילואים. כנראה שמשהו לא בסדר

בפוסט אחר שרץ בפייסבוק כותב חבר של מילואימניק שגויס בצו 8: "מעולם לא ביקשתי מחבריי להפיץ פוסט שלי בפייסבוק אבל עכשיו זה הזמן, אנא התגייסותכם, חבר כמו אח שלי גויס בצו שמונה, לאחר שיחה איתו מתברר כי הוא וחבריו לא אוכלים באופן סדיר כבר 3 ימים וזה עוד בלי לדבר על תנאי השינה. הצבא צועד על קיבתו וזה הזמן שלנו למלא אותה".

למערכת פז"ם הגיעו גם תמונות שצילם חייל מילואים שגויס בצו 8, ובהן נראות מנות קרב שחולקו לחיילים שפג תוקפן. "אין אוכל, אין ארוחות מסודרות, מי שיש לו מזל תפס קופסא של מנות קרב", כותב לנו אותו חייל, ומוסיף שמלבד לאוכל יש גם בעיה לא פשוטה עם תנאי השינה בשטח. "לגדוד הגיעו כ-300 איש, אבל הזמינו רק חצי מהכמות של מיטות ומזרונים, לכן הגיעה ההנחיה - או מיטה או מזרן".

"אין מקום לישון. דורכים עלינו באמצע הלילה"

על הבעיות בסידורי השינה מוסיף חייל אחר מגדוד שריון: "בלילה אנחנו ישנים במבנה המיועד לאימוני לחימה בשטח בנוי. אם אנחנו לא שמים שומר בכניסה למבנה, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בלב אימון של גדוד אחר כשאף אחד לא שם לב שאנחנו בפנים. כבר היה לנו מצב שנכנסו לוחמים לתוך המבנה ודרכו עלינו בזמן שישנו. היה שם בלגן שלם של אנשים שהולכים אחד על השני בלי להרגיש בכלל".

עוזרים למילואימניקים
החבר'ה בבית מודאגים. המצב באמת כל כך רע?

חייל השריון מוסיף ואומר שהציוד שהם קיבלו היה חדש במבצע עופרת יצוקה, אבל הספיק להתיישן מאוד עד היום. "קיבלנו וסטים שאינם ראויים כלל ללחימה", הוא אומר ומוסיף ששקי השינה שהם קיבלו מצויים בשימוש כבר יותר מעשר שנים ושמצבם בלוי מאוד.

"צה"ל דווקא שיחק אותה"

למרות התלונות, מספר רב של חיילי מילואים איתם שוחחנו דווקא מרוצים מאוד מההתנהלות של צה"ל. "מבחינת הציוד, היה כאן שיחוק רציני. רואים שנלמדו כל הלקחים ממלחמת לבנון השנייה. אין מה להגיד, אין תלונות", אומר א', חייל המשרת בגדוד חי"ר שנמצא כרגע בדרום וממתין להחלטת הממשלה באשר לכניסה קרקעית לרצועת עזה. אליו מצטרפים חיילים נוספים המביעים שביעות רצון גבוהה - "מבחינת אוכל וציוד יש לנו הכל והכל בסדר", אומר מילואיניק מחטיבת הנגב. מילואימניק אחר שמשרת בחטיבת שריון מוסר שיש "מאה אחוז ציוד. יש לנו ימ"ח (יחידת מחסני חירום) והכל חדש מהניילונים". כשאנחנו שואלים על האוכל הוא מסביר לנו, "האוכל זה מנות קרב. לא חסרות מנות והמנות הן מנות חדשות עם אוכל איכותי, ככל שיכול להיות בתוך מנת קרב".

"ברור שיש חוסרים בגיוס כל כך המוני"

חלק ניכר מהמילואימניקים איתם דיברנו מוסרים שזה נכון שאולי יש חוסרים, אבל שהם מבינים את האתגר שכרוך בגיוס כמות כח אדם גדולה כל כך. "אין ספק שרואים שהצבא הפיק את הלקחים", אומר א', שמשרת בגדוד של ההנדסה הקרבית. "ברור שיש חוסרים, בצו שמונה גייסו כמות מטורפות של אנשים, והצבא לא ממש ערוך לגיוס כל כך המוני. זה נדיר שכל כך הרבה אנשים מגיעים ביחד. אז תמיד חסר ציוד כי זה הגיוני".

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה רשמית. עם זאת, קצין בכיר אמר למערכת ש"צריך להבין שמדובר בגיוס של עשרות אלפי אנשים בו זמנית בהיקפים גדולים מכל סוגי היחידות. ההיערכות בעיני יותר מטובה מאוד. הייתה תקלה באיחור של מזון, אני לא מתרגש מזה".

>> עמוד ענן: תמונות החיילים