מפעילת האמר קרבי (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
בהילוך גבוה: נועה אטיק, מפעילת האמר קרבי | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

הן מדריכות את הלוחמים המיומנים ביותר מחטיבות החי"ר, השריון והיחידות המיוחדות על כלי רכב שנחשבים לקשוחים במיוחד - ההאמרים, ומצליחות לנפץ את המיתוס שאולי עדיין קיים גם היום בנושא נשים והגה: מפעילות האמר קרבי. מדובר בתפקיד ייחודי בו משרתות נשים בלבד שמעבירות אימונים ליותר מ-100,000 חיילים בשנה, מעמידות את הלוחמים והמפקדים במצבי קיצון ומלמדות אותם לפעול טוב יותר בשדה הקרב. רב"ט נועה אטיק היא מפעילת האמר קרבי, ולרגל עונת הגיוסים הקרבה, היא מספרת לנו קצת על התפקיד הייחודי:

"מגיעים אלינו לוחמי שריון וחי"ר בשביל לתרגל מצבים שונים של מלחמה. לפני כל תרגיל, אנחנו מתדרכות את המתאמנים איך לתפעל את המערכות השונות ונוהגות בהאמר במהלך התרגיל. ההאמר מדמה רק"ם (רכב קרבי משוריין) כדוגמת טנק ונגמ"ש.

מפעילות האמרים (צילום: שי לוי)
ההאמר מדמה טנק או נגמ"ש | צילום: שי לוי

להיות מפעילה זה תפקיד מאתגר ולא פשוט, אנחנו מתמודדות עם מצבים מגוונים, שעות לא שעות והשטח הוא הבית שלנו. אנחנו ישנות בשטח, אוכלות בשטח ורואות את נפלאות השטח בכל שעה של היום. דבר נוסף ובלתי נפרד מהשירות שלנו, זה החברויות וההווי המטורף של היחידה. אנחנו כ-200 בנות ביחד מתחילת הטירונות ועד יום השחרור. בתפקיד כל כך אינטנסיבי, לא הייתי יכולה להסתדר בלי עזרה מהחברות.

לפני שנה, כשהעברתי תרגיל לגדוד בחטיבת גולני, ירד גשם זלעפות והתרגיל נמשך כל הלילה. למרות הגשם, המשכנו תנועה לכיוון הלש"בייה (כינוי למקום בו מתאמנים בלוחמה בשטח בנוי), ו"כבשנו אותה". בשלב הזה, כבר היה בוץ טובעני, ואחד ההאמרים התחפר עד כדי שלא ראינו את הגלגלים שלו. אין ספק שזה אחד התרגילים שלא אשכח בחיים. כשהוא נגמר, זאת הייתה הקלה רצינית, אבל זו חוויה שאני שמחה שעברתי. זה מה שמאפיין מפעילה בסופו של דבר, להנות גם בזמנים הכי קשים ולהרוויח חוויות לכל החיים".

>> רוצים לדעת עוד על תפקיד מסוים מזווית אישית? מוזמנים להשאיר לנו הודעה בתגובות, בפייסבוק או במייל pzm@mako.co.il.