מקצין קרבי לחיל החינוך (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
סגן אור זהר כותב לנו: מדוע החליט לעזוב את היחידה המסווגת בה שירת כקצין ולעבור לחיל החינוך? | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

אני אור זהר, בן 24, גר בקיבוץ הגושרים בצפון. התגייסתי לצה"ל בנובמבר 2010 לאחר שנת שירות וחיפשתי לשרת בתפקיד משמעותי בצבא. בגיל 18, חשבתי שתפקיד משמעותי זה אומר רק להיות לוחם עם תחושת שליחות - לקום בבוקר עם אור בעיניים, עם נשק ביד אחת, צבעי הסוואה ביד השנייה ועם תיק גדול על הגב, מלא בערכי רוח צה"ל.

כך, עם ההרגשה הזאת, התגייסתי לחיל התותחנים ליחידת מורן. אחרי שירות ארוך ומאוד משמעותי בתפקידים מבצעיים ובתפקידים בהכשרת היחידה, הגעתי לשלב בו הרגשתי שמיציתי את עצמי והגעתי לקצה היכולת שלי. לפתע, הגיחה מחשבה לראשי: רציתי להיות מפקד בחיל החינוך, ואכן עברתי לחיל בזכות האמונה הרבה של המפקדים שלי.

כיום, אני משרת קצת יותר מחצי שנה בתפקיד סגן מפקד מגמת עולים והשכלה במחו"ה אלון, אי שם בצפון, בין עפולה לכרמיאל. כמעט אין תחום שכסגן של מגמת עולים והשכלה לא יוצא לי לגעת בו, מלוגיסטיקה ועד פיתוח כוח האדם במגמה. "מפקד בחיל החינוך" - לא חשבתי שאזכה בתואר הזה בשירותי הצבאי, והנה זה קרה. פיקוד בחיל החינוך זו גאווה רבה יותר ממה שיכולתי לדמיין, במיוחד במחו"ה אלון. אוכלוסיות מיוחדות, עולים חדשים, חיילים עם קשיי הסתגלות ולוחמים שמגיעים להשלים 12 שנות לימוד, מגיעים אלינו לבסיס. העבודה היא קשה, לא תמיד יש פתרון קל, אבל יש רוח אותה מנחילים המפקדים. להם יש את הברק בעיניים שאיתו הם קמים בבוקר, את האמת הפנימית שלהם ואת הרצון לתת לחייל כמה שאפשר, והרבה מעבר.

משמעות אחרת למילה משמעות

כיום, במגמה ישנם כ-400 עולים חדשים שמגיעים אלינו במטרה לשפר את רמת העברית שלהם ולהגיע ליחידות השונות בצבא - קרביים ותומכי לחימה כאחד. המוטיבציה של החיילים גבוהה מאוד, הרצון שלהם לשרת את המדינה לא יסולא בפז, כאשר לרוב המוחלט שלהם יש הורים שמחכים בכלל בצד השני של כדור הארץ. הקושי עם השפה הוא התמודדות לא פשוטה - החיילים שמגיעים אלינו ליחידה מ-40 מדינות שונות ומדברים מעל ל-20 שפות שונות, עונים על "שאלת הלמה" האישית שלי מידי יום.

כמעט בכל שלב בשירות הצבאי שלי שאלו אותי מה "הלמה" שלך. לא תמיד הייתה לי תשובה, ולפעמים התשובה הייתה פשוט 'ככה'. למה אתה רוצה להיות מפקד בחיל החינוך? ככה. חיל החינוך, ובפרט מערך מגן שמאגד לתוכו את חוות השומר, מחו"ה אלון, בסיסי הגדנ"ע וההכנה לצה"ל, נותן לי כיום משמעות אחרת למילה משמעות. החיל מנתח אחרת את שאלת "הלמה", מרים את הראש ומסתכל קדימה אל היעדים והפסגות שאליהם הוא צריך להגיע, זאת תוך כדי מבט ישיר ואמיתי בעיניים של החברה הישראלית על כל הצדדים בה – לטוב, לקשה ולמאתגר.

חיילי חיל החינוך, אספר לכם סוד שלא ידעתי כשהייתי בן 18 - אתם הולכים לעשות שינויים גדולים בחיים של אנשים, אתם הולכים ללמוד על אנשים שלא הייתם פוגשים באף מקום אחר ואתם הולכים ללמוד גם הרבה על עצמכם. אני מאחל לכם הצלחה בשירות הצבאי המיוחד והמאתגר שמחכה לכם: "החינוך הוא הדרך. האדם - הוא המטרה" (א"ד גורדון).