חזאי צבאי (צילום: דובר צה"ל)
תפקיד חשוב. חזאי צבאי בפעולה | צילום: דובר צה"ל

בזרוע היבשה של צה"ל יש שלושה חיילים עם תפקיד מיוחד במינו: במקום לצאת לשטח עם העיניים קדימה, הם נמצאים עם העיניים למעלה. באמצעות אמצעי טכנולוגיה לחיזוי הם עוקבים אחר הנעשה בשמיים 24 שעות ביממה, ויודעים יותר מכל חייל על מצב הרוח, הגשם, האובך וזיהום האוויר. הם משפיעים על פעילות איסוף המודיעין (בזכותם אמצעי התצפית של צה"ל פועלים ללא הפסקה), על התרגילים בשטח ומנתבים למפקדי הכוחות מידע יקר ערך. הכירו את החזאים הצבאיים.

"יש לנו חמ"ל מיוחד, אשר מאויש 24 שעות ביממה כל השנה, עם אמצעי קליטת משקעים וחיישנים מיוחדים שעובדים על קליטת עוצמת הרוח, כיוונה וכמות זיהום האוויר המשתנה בהתאם למזג האוויר",  מספר סמל דרור פרץ, חזאי מזג אוויר מגדוד האיסוף הקרבי "נשר" שבאוגדת עזה.

בימים האחרונים ניתן היה לראות, או יותר נכון – לא לראות – את האובך שכיסה את שמי הארץ וגרם לסגירת השמיים מטיסות ולהסתגרות בבתים, אך לפי החזאים האובך האחרון לא השפיע על פעילותם. "בעזרת הכנה מוקדמת מראש ידענו להתאים את אמצעי האיסוף שלנו לאובך הקרב ובא, כך שבלוני האיסוף ועמדות התצפית יעבדו באופן שוטף", מספר דרור.

"בזכותם הצבא שומר על יכולת מודיעין גבוהה"

החזאים הצבאיים  עוברים הכשרה בקורס מיוחד בחיל האוויר האורך כארבעה חודשים, שבמהלכו הם נחשפים לעולם החזאות ולחשיבות חיזוי מזג האוויר. הם גם לומדים להבין לעומק את פעילות בלוני האיסוף, אשר מהווים אמצעי התצפית המשמעותי ביותר בגזרה.  

למעשה, פעילותם של לוחמי האיסוף הקרבי והבלונים נתונה להמלצות החזאים, שמספקים הכנה מוקדמת לתנאי מזג האוויר העתידים לבוא – אם מדובר בסופת גשמים קשה, יום שרבי ואף ימי אובך.

חזאי צבאי (צילום: דובר צה"ל)
"גם בתקופות גשומות העיניים של המדינה פקוחות לרווחה" | צילום: דובר צה"ל

מפקדת פלוגת הבלונים, סרן ישראלה אברהם, מפקדת על החזאים ומספרת על שילובם בכוח: "החזאים משתלבים כחלק מן החיילים בגדוד האיסוף אף שפעילותם שונה, העבודה שהם עושים קשה ומורכבת אך חשוב להבין כי בזכותם הצבא כולו מצליח לשמור על יכולות איסוף מודיעין גבוהות. בכל עת ובכל מזג אוויר, הם מבחינתי מוקד ידע עצום עבור פעילות הגדוד".

כיום גדוד נשר כולל מספר תצפיות לכל אורך רצועת עזה, ומספק מודיעין רב על המתרחש ברצועה ואיסוף בנק מטרות על האויב. יחד עם עבודת החזאים מתכוננת הפלוגה לקראת החורף ומחדשת את כל אמצעי התצפית ומגבירה את תדירות הבדיקה של התצפיות. "עוד מלפני חודשיים התחלנו לעבוד על התחזוקה של הבלונים לקראת החורף, מחזקים את הבלונים, מוספים רשתות הגנה, מגדילים את כמות כוח האדם שמוכן בכל רגע נתון לתפעל הבלון במזג האוויר קיצוני", אומרת סרן ישראלה. "נוסף על כך אנחנו שמים את אמצעי התצפית במחסה מפני אקלים, וכך אנחנו יודעים בוודאות כי גם בתקופות גשומות, 'העיניים של המדינה' יהיו פקוחות לרווחה ללא הפסקה".