חששות מלהיות חיילים בצבא, גורמים לבטן שלנו להתהפך גם לפני השירות וגם במהלכו. הנה כמה דוגמאות לשאלות טורדניות שכאלה, יחד עם התשובות שמנסות להרגיע, כפי שעלו באתר היעוץ האנונימי - AskPeople.

טירונות (צילום: מערכת את"צ)
צילום: מערכת את"צ

שאלה: "סוודר צבאי לבנים, זה נשי ללבוש?" (עידן, בן 20)

"החורף מתקרב ואני מנסה לקמבן לי דרך האפסנאות סוודר צבאי. בתאכלס הבנתי שיש סוודר צבאי רק לבנות אבל שגם בנים יכולים ללבוש. העניין הוא שחלק מהבנות בבסיס אומרות שהסוודר הזה נראה קצת "גיי" על בנים. אז רציתי לשאול מה דעתכם והאם לדעתכם הסוודר הצבאי מתאים לבנים".

התשובה הנבחרת ("אנה קארנינה", בת 20)

"1. תעשה מה בראש שלך

2. תעשה מה בראש שלך

3. תעשה מה בראש שלך

4. אם יש למישהו בעיה תפנה אותו לישבנך כדי להשאיר משוב.

5. עד כדי כך אכפת לך מדעת הסביבה שאתה מגביל את עצמך מבחינת נוחיות, רק כדי שלא יקראו לך בטעות "גיי"? קצת עמוד שדרה ידידי. חשוב לפתח אותו בהקדם. זה כולה סוודר צבאי."

שאלה: "לא עשיתי ברית מילה - יפריע לי בצבא? יצחקו עליי?" (אליאב, בן 18)

"אני מתגייס בקרוב וההורים שלי לא עשו לי ברית מילה. נכון שזה נשמע מוזר, אבל הם ליברלים כאלה שלא הסכימו לעשות לי טקס דתי. לא מפריע לי ביום יום בכלל, וחברים קרובים יודעים שאין לי (למרות שזה לא העניין של אף אחד חח). רציתי לדעת, זה יפריע לי בשירות ? הבנתי שיש מקלחות משותפות, יצחקו עלי או משהו?"

התשובה הנבחרת (מרק, בן 29) 

"ממש לא. אחרי יום קשה בצבא לאף אחד לא אכפת מה יש לך ומה אין לך, כולם רוצים להתקלח וללכת לישון, באמת שאין צורך להילחץ מהעניין של המקלחות המשותפות".

שאלה: "ראיתי חייל מציץ לחיילת במקלחת ומצלם אותה, להתלונן או להתעלם?" (טור', בת 18)

אני סוגרת עכשיו שבת עם עוד בערך 10 חיילים. ממש לפני חצי שעה הייתי בחוץ מאחורי הבניין ודיברתי בטלפון עם אמא שלי. תוך כדי, אני קולטת חייל מהבניין שלנו מסתכל מאיזה חור במקלחות של הבנות כשיש לו פלאפון ביד (אני כמעט בטוחה שהוא גם צילם!!!) והייתה שם בוודאות מישהי שהתקלחה!!! איך שקלטתי אותו מציץ לה עפתי משם כי באמת פחדתי שהוא יקלוט אותי ויעשה לי משהו. בכל זאת, אם הוא מסוגל להציץ ולצלם מישהי במקלחת אני לא יודעת מה עוד הוא מסוגל לעשות.

בקיצור, עפתי משם ועכשיו אני שוברת את הראש מה לעשות. אני מפחדת להתלונן. עם הצבא הלא הגיוני שלנו, עוד איכשהו ימצאו אותי אשמה או שאסתבך. אני באמת מפחדת ולא יודעת מה עושים במקרה כזה. אולי עדיף לכולם שלא אתלונן ושאהיה בשקט?

התשובה הנבחרת (לי, בת 24) 

"אני די בטוחה שאת לא תצאי אשמה בסיפור הזה. הייתי מיידעת את החיילת, זכותה באמת להחליט לגבי העניין. אם תרצה לקדם את זה הלאה אז לעדכן את המפקד תורן. במידה ולא, תדווחי למפקד תורן תוך שמירה על אנונימיות החיילת שהתקלחה, לפחות שיאטמו את אותו חור! חוץ מזה מגיע לאותו חייל זבל להיענש!"

שאלה: "מתה מפחד מטירונות כלל צה"לית! שמעתי שאלה שמגיעות לשם הן ערסיות מופרעות" (מתה מפחד, בת 18)

אני מיועדת להתגייס בעוד כשבוע וחצי. הייתי מיועדת לתפקיד ספציפי, אך סיבות אישיות גרמו לכך שהורידו אותי ממנו והשאירו אותי באותו תאריך גיוס, אך לגיוס כלל צה"לי. הנתונים שלי גבוהים יחסית – קב"א 53 ודפ"ר 60, אבל אני מתתתתתה מפחד מהטירונות הכלל צה"לית. כל הזמן אני שומעת שמי שמגיעות לשם הן ערסיות מופרעות שלא היו בכלל "זכאיות" לקבל מנילה, ושעם זה אני אאלץ להתמודד בטירונות. אני מפחדת שיהיו איתי "בנות רעות" שימצאו למי להיטפל ולהציק, כי לצערי במהלך 18 שנות חיי נתקלתי בתופעה של בנות כאלה רעות, וזו הסיבה שהיום יש לי יותר ידידים מחברות.

אני פשוט מתה מפחד מזה ברמות שאין לתאר. עד כמה זה באמת נכון? אני אוכלת את עצמי ואין שניה שאני לא חושבת על זה.. אני כל כך מפחדת."

התשובה הנבחרת (בר, בת 20)

"אני רוצה להרגיע אותך, אני הייתי בטירונות כלל צה"לית וכמובן שיש ערסיות כמו בכל מקום.. אבל היו גם בנות חכמות, טיפשות, מצחיקות, מעצבנות, יפות, מכוערות, רזות, שמנות. יש בנות מכל הארץ ומכל המינים והסוגים. אל תדאגי יהיה בסדר!!! את תמצאי חברות שיהיו איתך אפילו אחרי הטירונות. עוד עצה, כל מה שקורה לך (גשם, קור, צעקות מהמפקדות) קחי בכיף ובצחוק ואל תיקחי אישית! רק ככה זה עובר מהר. בהצלחה♥"

שאלה: יהיה לי זמן לעשות פן בבוקר בטירונות? לא רוצה שיראו אותי עם תלתלים! (שירי, בת 18)

"מאז ומתמיד היו לי בעיות עם השיער שלי. לא סובלת את התלתלים הטבעיים שיש לי, אני נראית איתם ממש מגוחכת. אני נראית שונה לגמרי עם תלתלים ועם שיער חלק, עד כדי כך שאני מוכנה לקום חצי שעה מוקדם יותר ולעשות פן. האם זה אפשרי בצבא? יש איזה פקודה הזויה שאוסרת את זה?"

התשובה הנבחרת (Help for you, בת 19)

"פן? חחח תתפללי שיהיה לך זמן לעשות פיפי. בכל מקרה, זה ממש לא משנה איך תראי, תאמיני לי שאף אחת בטירונות לא נראית טוב. בזמן הפנוי שיהיה לך את תרצי לעשות הכל חוץ מפן."

אם גם לכם יש משהו שאתם חייבים לשאול אבל לא רוצים שכולם ידעו, הכנסו לאתר AskPeople.

>> נשים על מדים: מה לובשות חיילות בצבאות עולם?