מי מאיתנו לא זקוק לעצה טובה מידי פעם? גם חיילי צה"ל נתקלים בכל מיני מצבים שונים ומורכבים וחלקם מחפשים טיפ טוב באתר AskPeople. הנה כמה מהשאלות שהחיילים שאלו שם:

בחור ביישן

שאלה: "צו ראשון; לא מוכן להתפשט! זה הגוף הפרטי שלי!"

(א', בן 16)

"אני רוצה שתעזרו לי ולא תתלהמו עליי, כמו שקורה בדרך כלל כשמדברים על הנושא של הצבא (לא מתכון ספציפית באתר, אלה בכללי). יש לי עוד מעט צו ראשון ושמעתי שצריך להתפשט שם לבדיקה גופנית אצל הרופא. אני מבין שהרופא עושה את זה מיליון פעם וזה לא מזיז לו, או שזה לא כל כך נורא ושזה רק דקה וגומרים עם זה, אבל אני לא מוכן להתפשט. פשוט לא מוכן, זה הגוף הפרטי שלי ואף אחד לא צריך לחייב אותי לעשות את זה.
אין לאף אחד את הזכות להגיד לי "זה לא נורא", "מה אתה עושה סיפור", זה באמת לא מעניין אותי אני לא מוכן לזה. אני מבקש לא לשכנע אותי אחרת כי אני בטוח בהחלטה ב-100%.
באתי רק לשאול... כשמגיע הצו הראשון, מה לעשות כשיבקשו ממני להתפשט?"

תשובות הגולשים הנבחרות:

(מפשיט, בן 18)

"רק שתדע שזה יכול לבוא לטובתך. מתי בפעם האחרונה בדקו לך את הביצים? אולי יש לך איזה מחלה שצריך לטפל בה ?קיצר, אתה תתפשט בסוף לא משנה כמה אתה עקשן".

(אנונימי, בן 17)

"הייתי שם לפני כשבועיים, ככה שאני אוכל לספר לך מה אפשר לעשות. אז נכון, באמת צריך להיות שם רק עם בוקסרים ולעשר שניות ערום לבדיקת ביצים. אבל כמו שאתה כתבת, זה באמת כלום והמחשבה שעוברת בראש זה ״יאללה לא נורא, זה יעבור״. שלא לדבר על שהרופא עושה את זה מיליון פעם ביום וזה לא מזיז לו. אבל אם אתה ממש אנטי נגד זה, שמעתי מחברים שלחלק עשו את בדיקת הביצים עם בוקסרים ואתה יכול לבקש שרופאה תעשה לך את זה. אני גם חושב שאפשר לבקש בדיקה מהרופא האישי שלך. אבל בגדול, לא תצליח להתחמק מזה, ובכל מקרה תצטרף לעשות את זה איפשהו. טיפ שלי, תחסוך לעצמך ולסביבה כאב ראש ותעשה את זה".

אסיר וסוהרת בכלא 4 (צילום: יעל שלח)
צילום: יעל שלח

שאלה: "אני מדריכת כלואים בכלא צבאי ומפנקת את החיילים. אני מגזימה? יכולים לתפוס אותי?"

(נטע, בת 20)

"אני נטע, משרתת במשטרה צבאית בתפקיד מדריכת כלואים. אני מפקדת של החיילים הכלואים במתקני הכליאה ומלווה אותם מהרגע שהם נכנסים לכלא, עד שיוצאים בחזרה לבסיס שלהם.
מטבעי, יש לי לב מאוד טוב. אני בחורה רגישה ומבינה לליבם של החיילים שנכנסו לכלא.
רובם נכנסו מסיבות של סירוב פקודה, כי לא טוב להם במקום שהם נמצאים. כולנו בני אדם ומאוד קשה לי להתנהג אליהם רע.
הרבה פעמים קורים מקרים שאני מאוד מחבבת את החיילים, מתייחסת אליהם יפה ונותנת להם להרגיש טוב.
אני פועלת בניגוד לנהלים ומביאה להם את הפלאפון שלי שיתקשרו להורים שלהם או לחברה, כי אני יודעת מה שיחת טלפון אחת יכולה לעשות. אני נותנת להם חטיפים ומפנקת אותם כל עוד אני יכולה.
אני יודעת שאני עושה משהו שהוא לא בסדר, אבל בכל זאת מעדיפה ללכת עם הלב שלי ולא לפי חוקי הצבא.
האם אתם חושבים שאני עושה מעשה טוב, או שאני צריכה להפסיק עם זה? יכולים לתפוס אותי ולהעניש אותי?"

תשובה נבחרת (דרור, בן 23)

"את עושה מעשה טוב בסה״כ. אלה חיילים שבאו להגן על המדינה ונקלעו לקושי מסוים. הם לא רוצחים ואנסים, סה״כ ילדים שברחו מהצבא כי נשברו או סירבו פקודה.
אבל תזהרי להיתפס, כי יכולים להעניש אותך."

אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

 שאלה: "גיליתי שחייל מפקיר שמירה: נרדם ומשחק בפלאפון, להלשין עליו?"

(נפתלי, בן 19)

"התגייסתי לפני שנה לצבא ואני משרת כלוחם באחד מהגדודים. בחדר אנחנו ישנים שישה לוחמים ואנחנו לא כל כך חברים קרובים.
אתמול בבוקר אחד החיילים חזר משמירה וסיפר לנו שבמשך כל ה-4 שעות בהן הוא שמר, הוא שיחק בפלאפון, ראה סרטים ואפילו הרשה לעצמו להירדם. הוא התגאה בכך שעשה את כל זה השמירה ואף אחד לא הצליח לתפוס אותו.
כל החיילים בחדר התלהבו ממנו וסיפרו שהם כל הזמן נתפסים. אותי זה מאוד עיצבן, כי בתור לוחם הוא צריך לעשות את העבודה כמו שצריך. בזמן שהוא ישן בשמירה ומתעסק בדברים אחרים, הוא לא באמת שומר על ביטחון הבסיס.
מעבר לכך, אני חושב שהוא חייל מאוד עצלן ואף פעם לא עושה מה שבאמת צריך לעשות.
חשבתי ללכת למפקד שלי ולהלשין על החייל שהוא מפקיר את השמירה שלו. נמאס לי שאנחנו קורעים את התחת והוא עושה מה שבא לו! אני רק מפחד שהוא יגלה שאני זה שהלשנתי ויהיו לי צרות. מה לעשות? להלשין? להתעלם? לדבר איתו?"

התשובה הנבחרת (לוחם מובחר לשעבר, בן 25)

"בתור לוחם לשעבר ביחידה מובחרת מאוד, אני רוצה לספר לך שבחיים לא סבלתי אנשים כמוך! מה זה להלשין? ומה זה מפחד שהוא יגלה שאתה הלשנת עליו? תפסיק להיות צהוב מלשן. אם אתה חושב שאתה גבר אמיתי, פשוט תלך אליו ותגיד לו שאתה חושב שמה שהוא עושה זה לא בסדר ואם הוא ימשיך לעשות מה שבא לו, אתה תלך ותלשין עליו. אומנם אתה תקבל מכות רצח, אבל לפחות תצא גבר ולא נמושה שמלשינה מאחורי הגב.

חיפוש סמים בצבא (צילום: אורי ברקת)
צילום: אורי ברקת

שאלה: "ראיתי חייל שלי מעשן סמים במועדון, להעביר את זה הלאה?"

(אוהד, בן 25)

"אני אוהד, מפקד כיתת טירונים כבר הרבה זמן. אני אוהב את התפקיד שלי, את החיילים שלי ואת העבודה היום יומית. במהלך סוף השבוע, יצאתי בערב עם חברים למועדון וראיתי את אחד החיילים שלי מעשן סמים עם חבריו. כשהוא ראה אותי מסתכל, הוא ישר העיף את הג'וינט מהיד וברח החוצה מהמועדון.
אני מאוד מתלבט מה עליי לעשות? ללכת עם ליבי או עם הנאמנות לתפקיד? מצד אחד אני מאוד אוהב את החייל הזה, מהרגע הראשון ישר הוא התחבב עליי ואני יודע איזה בעיות קשות יש לו בבית, אך מצד שני אני צריך לבצע את תפקידי על הצד הטוב ביותר ואם לא אדווח על החייל, יכול להיות שהוא ינצל את זה וינסה לבדוק את הגבולות שלי בבסיס. אני לא יודע איך להתנהג עם החייל כשאראה אותו, לדבר איתו על זה? להתעלם מהנושא? לדווח עליו או להעלים עין?

תשובת הגולשים הנבחרת (אוראלוש, בת 20)

"תעצום עין, לא ראית ולא שמעת. אם אתה יודע שיש לו בעיות, בכלל אל תוסיף לו עוד שמן למדורה. ואיזה ינצל את זה ויבדוק את הגבולות שלך? הוא עכשיו מת מפחד ממך וזה מה שיקרה גם בהמשך. סביר להניח שעד שהוא יסיים את הטירונות, הוא לא יתעסק איתך בגלל מה שקרה.
בגדול, אם זה היה קורה בבסיס, הייתי אומרת ברור שכן. אבל אם זה קרה בחוץ, אתה באמת יכול להתעלם ואין פה שום דבר שאתה לא נאמן לתפקיד שלך בגללו. זו לא נאמנות לתפקיד, זו סתם הלשנה ודפיקה מגעילה. כולה חייל שמעשן, כמו הרבה חיילים שעושים את זה בבית שלהם.."

טירון גולני נח על מיטה צבאית (צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה")
צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה"

שאלה: "השקמיסט לא עושה כלום בבסיס, להלשין עליו?"

(אורן, בן 20)

"היי, אני אורן, לוחם ביחידה קרבית כבר שנתיים וחצי. יש נושא שמאוד מעצבן אותי שקורה אצלנו בבסיס - השקמיסט שלנו, ג'ובניק שעושה יומיות, כל היום מתחפשן ולא עושה כלום. או שהוא לא נותן שירות, או שהוא יוצא וסוגר את השקם.
אנחנו לוחמים שחוזרים מכל מיני פעילויות אחרי שאנחנו קורעים את עצמנו ובסך הכול רוצים קצת להתפנק. גם ככה התפקיד שלו לא קשה ואת המעט שיש לו, הוא לא מבצע.
הוא עצלן ואני שוקל להלשין עליו כדי לשנות את המצב. קצת לא נעים לי כי אני לא יודע מה יהיו ההחלטות של מפקדיו אבל אנחנו לא יכולים להמשיך לסבול! מה לעשות?"

תשובות הגולשים הנבחרות:

(Ryu , בן 27)

"אם זה מפריע לכולם ולא לך בפרט, אז למה שלא תתאגדו מולו? קצת לחץ חברתי מה יש"?

(כוכב הצפון, בן 29)

עזוב אותך מהאיש הזה ספציפית, לא צריך לעניין אותך מה יקרה איתו (אולי בכלל זה לא הוא אשם), השק"ם צריך לעבוד נקודה. לך למפקדים שלך ותעלה את זה שם, למפקד הישיר, או לתיבת פניות אצל המג"ד או המח"ט".

מתגייסות חיל האוויר במגורים (צילום: אתר חיל האוויר)
צילום: אתר חיל האוויר

שאלה: "עומדת להתגייס אבל נוחרת חזק, איך לא להפריע לשאר הבנות שיהיו איתי בחדר?"

(נוחרת, בת 19)

"היי, אני עומדת להתגייס בקרוב ויש לי בעיה - אני נוחרת. נורא. וחזק. גם אם אלך לטיפול, זה לא ירפא לי תוך כמה ימים. כשאני ישנה אצל חברים, אני לא באמת ישנה מהבושה. מה לעשות? אני לא רוצה להפריע לשאר הבנות בחדר! באמת שלא. אבל אין לי ברירה, אני לא אצליח לא לישון שבוע רצוף ועוד בטירונות... מה אני עושה?"

תשובות הגולשים הנבחרות:

(אנונימי, בן 23)

" נוחרים ונהנים :P 
גם ככה כולם עייפים בטירוף ותהיי בטוחה שאת לא תהיי הנוחרת היחידה בחדר.
זו תזמורת צהל האמתית".

(גולנצ'יק, בן 27)

"שמעי לגולנצ'יק שהמון שנים בצבא ומאות טירונים עברו תחתיו - בטירונות, מרוב הלחץ, העייפות, האימונים, התיזוזים, האחריות בנשיאת נשק וההסתגלות למסגרת לא מוכרת, מגיעים למיטה בכזאת עייפות, ברמה שאני לא מאמין שמישהי תשמע אותך. כולם ישנים/ישנות חזק, וכולם נוחרים/נוחרות, מילה שלי! ואני לא מחלק בין גברים לנשים, כשעייפים אז עייפים! לא לדאוג..."

_OBJ

>> חייל, בחן את עצמך: כמה צעיר אתה?