גם השבוע שאלתם בהמוניכם ולפניכם מיטב השאלות והתשובות שלנו. אנו מזכירים גם כי במסגרת הניסיון שלנו לתת לכם כל הזמן תשובות עדכניות לשאלות שעולות לכם בקשר לגיוס, אתם תמיד מוזמנים לשאול אותנו שאלות נוספות. כתבו לנו  ל-pzm@mako.co.il, וחכו לראות את התשובה באחד מהמדורים הבאים. 

נרגילה (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
נרגילה? רק על אזרחי | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

אני והחבר'ה מהצוות קנינו נרגילה לחדר שלנו בבסיס, שנוכל להעביר את הזמן החופשי בכיף, אבל אז הרס"ר אמר לנו שאסור לנו להשתמש בה. זאת החלטה שלו או שבאמת צה"ל אוסר את זה?

האמת היא שהוא לגמרי צודק. לפי פקודת מטכ"ל מספר 33.0137 "הגבלת העישון במקומות ציבוריים", לא רק שנאסר עליכם לעשן נרגילה בבסיס – אסור לכם אפילו להשתמש בה בכמתלה מאולתר למעילי ב'. לשון הפקודה: "לא יעשנו חייל או עובד צה"ל במקום ציבורי... חל איסור על הכנסת נרגילה לבסיסי צה"ל". לראייה, ב-2009 פורסם כי מספר חיילים ביחידת מגלן שנתפסו מעשנים נרגילה נשלחו למחבוש, ורק במזל לא הודחו מהיחידה. בקיצור, אנחנו משתתפים בצערכם.

יש לי תאריך גיוס בחודש הבא לקרבי, אבל אני לא יודע למה שובצתי. איך מבררים?

תמיד אפשר לבדוק את תאריכי הגיוס שפרסמנו, וגם להתקשר ללשכת הגיוס בטלפון *3529 ולבדוק – אמורים להודיע לך מה השיבוץ כחודש לפני מועד הגיוס.

מהו הגיל הכי מבוגר שאפשרי להתקבל לקורס טיס (החל מהגיבוש) בלי ועדות חריגים?

מגבלת הגיל למיון לקורס טיס היא 23 לכולם ו-24 לעתודאים. כמו כן, יכולים להתמיין מלש"בים או חיילים בשירות סדיר (חובה או קבע) – מי שהשתחרר משירות סדיר כבר לא יכול להתקבל.

סגן נ' (צילום: דובר צה"ל)
טייס טרי. השמיים לצעירים | צילום: דובר צה"ל

איך אפשר לעבור ראיון אצל קב"ן?

על מנת לקבוע ראיון אצל קב"ן טרם הגיוס, יש לפנות ללשכת הגיוס בפניה אישית בכתב, המנמקת בפירוט את הסיבות שבגינן רוצים לעבור ראיון, בצירוף מסמכים מגורם מטפל. במידה ונבדקת בעבר על-ידי פסיכולוג או פסיכיאטר יש לצרף את המלצותיו, מסמכים המתעדים פגישות אלו או סיכום של הפגישות מטעמו.

איך מגיעים ליחידת סנפיר?

למי שלא יודע, תפקידה של יחידת סנפיר לאבטח את נמלי ובסיסי חיל הים בשגרה ובחירום מפני תקיפה יבשתית על ותת מימית. היחידה מורכבת מצוותי סיור על כלי שיט מהירים, צוללים ולוחמים שבודקים כלי שיט אזרחיים. בנים ובנות יכולים להתמיין לתפקיד לוחמי סנפיר.

סנפיר (צילום: איריס ליינר, דובר צה"ל)
קורס סנפיר. מיועד לחיילים ולחיילות | צילום: איריס ליינר, דובר צה"ל

בנות נדרשות לסמן במנילה (שאלון ההעדפות) שברצונן לשרת כלוחמת סנפיר (התפקיד מופיע כשאלה פתוחה בסוף המנילה). זימון לשלב המיון הראשוני, שכולל בדיקות רפואיות, יישלח למתאימות על פי צורכי הצבא. אלה שיעברו את הבדיקות יזומנו לגיבוש בן יומיים. בנים צריכים להתקבל למקצוע הלוחם הימי, באמצעות מעבר בהצלחה של גיבוש לוחם ימי בן יומיים; לצורך העניין יש להיות בעל פרופיל 72-97 ללא סעיפי ליקוי פוסלים, ולסמן בשאלון ההעדפות את הרצון לשרת כלוחם ימי בעדיפות גבוהה. עוברי הגיבוש בעלי הפרופיל הרפואי המתאים יזומנו ליום בדיקות במכון לרפואה ימית בחיפה, ומי שיימצא כשיר יזומן לגיבוש סנפיר בן יומיים.

תנאי הקבלה הכלליים ליחידת סנפיר הם: הצלחה במבחנים הפסיכוטכניים ובבדיקה הרפואית הראשונית בלשכת הגיוס וקביעת נתונים מתאימים, כולל פרופיל 72-97 ללא סעיפים פוסלים; וכן מעבר הבדיקות הרפואיות והגיבוש.

האם אפשר להשתמש בואוצ'רים לנעלי הספורט? הבנתי שהם בוטלו זמנית

לפני זמן מה פרסמנו ששוברי ההנחה לקניית נעלי ספורט, הניתנים כבר שנים ללוחמים, בוטלו זמנית. אנחנו שמחים לבשר כי ההטבה שניתנת ללוחמים הוחזרה לסדרה. החיילים הזכאים יכולים כעת לגשת לרשת "ספורט ורטהיימר" ולממש את ההטבה.

>> "הוצאתי גימלים – והמפקד לא מקבל אותם. מותר לו?"