כבר שנה שאתר פז"ם הוא הכתובת שלכם לכל מה שקשור לצבא וביטחון, מלשכת הגיוס ועד השחרור המיוחל, כולל חדשות צבאיות מהארץ ומהעולם וליווי שלכם בבקו"ם, בתרגילים ובפעילות המבצעית.

כל העת, אנחנו עומדים לרשותכם גם באמצעות המייל של פז"ם, המאפשר לכם לשאול כל שאלה הנוגעת לשירות הצבאי – ולקבל תשובה מהימנה ומדויקת. לאורך 12 החודשים האחרונים, קיבלנו לא מעט פניות מבדרות, ולרגל חגיגות השנה החלטנו לחלוק עמכם כמה משאלות הקיטבג המוזרות ביותר. והכול ברוח טובה, כן?

שאלות קיטבג (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ככה זה נראה מהצד השני. שאלות קיטבג | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

המתחבט:

"יש לי שאלה שנורא מאתגרת אותי לאחרונה. מצד אחד אני שנה וחצי בצבא  ומצד שני אין לי רישיון נהיגה ומצד שלישי אני מרגיש קצת 'עייף' ומצד רביעי אני לא רוצה להרגיש שהחמצתי. מה דעתכם בעניין?"

זאת שהתמכרה לשאילתות צה"ליות:

"1.יש לכם דף בפייסבוק שנקרא פז"ם

2. מוזר שבדף המידע אינכם מציגים את עצמכם. ולדעתי זהו דבר בסיסי.

3. לפי המייל שלכם אני מניחה שאינכם גורם צבאי.

4. אשמח לקבל קצת פרטים עליכם"

(אנחנו ממליצים להיכנס לעמוד האודות)

זה שמחפש את האור: 

"אני משוחרר כבר שלוש שנים פלוס, לאחרונה בן דוד שלי התגייס והפתיע אותי בשאלה שלא ידעתי לענות עליה וחשבתי אולי המקצוענים יכולים לענות לי עליה... אז ככה. במכשיר הקשר המיתולוגי הלא הוא מ"ק 77 יש אופציה של lite שמדליקה את האור. בגרות באנגלית אין לי, אבל אני כמעט בטוח ש-light זה אור. לפני שפניתי אליכם גיגלתי את זה וגיליתי דיון ער וים, ים, ים הנפצות!!!!! לא משנה איזו תשובה קיבלתי, הכל נשמע כהנפצה. אני פונה אליכם, פז"מוזאורוסים שכמותכם, לעזור לי לפתור סוגיה עתיקת יומין זו. בבקשה, הוא חופר הבן דוד!"

סוף עידן מ.ק. 77 (צילום: דובר צה"ל)
מ"ק 77. תעלומה | צילום: דובר צה"ל

זה שלא הבין את הקונספט:

"האתר מאוד מושקע ויפה, אבל הבעיה שהוא לא עונה על הצרכים של כל פלגי האוכלוסייה, לדעתי כדאי לכם לשים קישור באתר שאנשים שמתקשים להבין או עם שאלות ספציפיות במיוחד יוכלו ישר לשאול ולקבל מענה על פי הצורך".

זאת שנתקעה בימי הביניים:

"שלום, אני תלמידה בבית הספר ורציתי להתעניין בחיל הפרשים. איך הוא קשור לצה"ל ואם הוא קשור לצה"ל בכלל?"

פרשים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
פרשים. בקרוב בצה"ל? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

החפש"ן:

"אני עושה שירות בבסיס פתוח (יומיות). אז כל חג יהיה חופש? ואם לא תהיה תחבורה?"

המורעל:

"שלום. הבעיה שלי היא שאני לא יודע לאן אני רוצה, יותר נכון אני יודע לאן אני רוצה אבל אני לא יודע מה לבחור. לכן חשבתי על התוכנית הזאת: אופציה ראשונה, ללכת ולנסות את קורס טיס, יש לי את זה בדם! אם אני לא מצליח בקורס טיס, אני רוצה ללכת לזימון לסיירת מטכ"ל. ואם אני לא אצליח שם אני רוצה ללכת לסיירת צנחנים, ואם אני לא אצליח שם... אז לצנחנים, שם כבר אין סיבה שאני לא אעבור. יש לי פרופיל 97 והכושר שלי ממש טוב. מה דעתכם, זה אפשרי לעשות דבר כזה? נ"ב בא לי גם סטי"לים!!!"

המשקיען:

"פז"ם היקרים, השאלה שלי היא אם אני צריך להיות ילד מושלם עם קוביות ושרירי אבן כדי לקבל פרופיל גבוה. תודה רבה לכם".

זה ששלח את אמא:

"הבן שלי מעוניין להתגייס ועדין אין תשובה, הוא עוד מעט בן 20 אני לא מאמינה שעד עכשיו לא גייסו אותו. אני מבקשת מאוד שהוא יגויס לצה"ל הילד מאוד מאוד חכם".

המוטרד:

"שלום, אני מתגייס באוגוסט, מאוד בקרוב, ותמיד הייתי לי שאלה לגבי הפרופיל שלי שמאוד הטרידה אותי, אבל אף אחד בלשכת גיוס לא ענה לי עליה. בפרופיל שלי נתנו לי שני סעיפים: משקפיים מספר נמוך ונ'. ורציתי לדעת מזה נ', ואם זה יפגע לי ברצון להתקבל לתפקידים מסוימים".

זה שראה יותר מדי "מלחמת הכוכבים":

"זה רעיון די מדע בדיוני, אבל פשוט אתם זה הדבר הכי קרוב שאני מכיר לגורם צבאי. עכשיו, אם מפוצצים פצצה אטומית בחלל, היא גורמת לכך שכול רשת החשמל באותו אזור נופלת, ועכשיו, אם אני לא טועה, האו''ם הכריז על החלל כעל 'שטח' ללא בעלות. ולכן, אם יפוצצו פצצה אטומית מעל מדינה מסוימת, וזה יהרוס את כול האלקטרוניקה וחשמל בה, ואז יתקפו בנשק קונבנציונאלי, זה לא אמור להוות שום בעיה... מה דעתכם?"

זה שהתמכר לשפצורים:

"אין לי מושג למה, אבל צה"ל נותן לחיילים מכנסיים (של המדים) עם כפתורים, יכול להיות כדי שייכנס קצת אוויר. בכל אופן, לי נמאס מהרעיון של לצאת מהשירותים וכל פעם להשקיע 2 דקות (בהתחלה אפילו יותר) רק בלסגור את הכפתורים. כשהתלוננתי על כך לאמי, היא הציעה רעיון: פשוט לתפור ריצ'רץ'. וזה מה שאכן עשיתי. זה פשוט הופך את החיים להרבה יותר קלים ונוחים. ובקשר לרס״ר או למ"צ, אל תדאגו – הם לא בודקים שם! בתקווה שתשתפו את כל הגולשים שלכם ברעיון הנחמד הזה".

והנה כמה שאלות רציניות יותר:

>> האם מותר לעשן נרגילה בבסיס?

>> "הוצאתי גימלים – והמפקד לא מקבל אותם. מותר לו?"

>> אפשר לשרת בגולני עם הקלות ת"ש?