גם השבוע נחלצנו לעזרתם של כמה מלש"בים וחיילים עם שאלות ללא מענה, ועזרנו להם לפענח את דרכם במערכת הסבוכה של צה"ל. יש לכם שאלה מציקה לקראת הגיוס, או שאתם כבר משרתים ולא מוצאים את מי לשאול? אנחנו כאן בשבילכם. שלחו אלינו שאלות מכל סוג הקשורות לתהליכי המיון והגיוס שלכם לצה"ל כמו גם לשירות הסדיר, ואנחנו נשתדל לתת לכם תשובות מעודכנות ומקיפות. איך שולחים? כותבים לנו ל-pzm@mako.co.il, ומחכים לראות את התשובה באחד מהמדורים הבאים.

שמן מדי לשירות קרבי

בר, נהרייה: אני בן 19 וחצי, וחשוב לי מאוד להתגייס ולשרת כלוחם בצה"ל. הבעיה שלי היא שאני בעודף משקל, ולכן נקבע לי פרופיל זמני של 24. מה אפשר לעשות כדי שהצבא כן יכיר בי ככשיר לגיוס?

בר שלום,
מניחים שלא נחדש לך יותר מדי - אבל בגדול, עליך לנסות ולשפר את הנתונים שלך עד אוקטובר, כמובן שבצורה מידתית ומפוקחת. נסה ליצור קשר עם גורמים בריאותיים, רופא ודיאטנית, שיעזרו לך בבניית תוכנית מסודרת וכן יתנו המלצות לוועדה רפואית.
אם לדעתך לא תוכל לשנות את הנתונים עד אוקטובר, דע שיש עוד הרבה מאוד תפקידים מעניינים וחשובים בצה"ל, גם אם לא קרביים. תוכל לקרוא עליהם באינדקס היחידות שלנו וכן באינדקס התפקידים.
אם תרצה לשאול לגבי תפקיד ספציפי אתה מוזמן לפנות אלינו.

חייל (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
לנסות לשמור על המשקל בצורה מידתית ומפוקחת | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

לא רוצה לישון בבסיס

מיטל, חולון: אני יוצאת על בסיס יומיות, ונשארת שבת בבסיס רק פעם בשבועיים. איך מוציאים פטור מלישון בבסיס?

מיטל שלום,
במידה ויש לך בעיה המונעת ממך לסגור שבת, תוכלי לפנות לגורמי ת"ש ביחידתך בבקשה לקבל הקלות תנאי שירות, הקרויות הת"ש.
על רמות ההת"ש השונות, דרך הפנייה לגורמי הת"ש, הקריטריונים ועוד, תוכלי לקרוא במדריך תנאי השירות שלנו.

רוצה לעשות שירות לאומי במקום צבא

ענבר, פרדס חנה: למה אי אפשר לעשות שרות לאומי במקום צבא? יש לי הרבה בעיות, ובכל זאת רוצים לגייס אותי. אני יודעת שיהיה לי נורא קשה בשירות. מה אני יכולה לעשות?

שלום ענבר,
במדינה שבה הגיוס לצבא הוא חובה, הבעיה שלך שכיחה. יש מספר צעדים בהם תוכלי לנקוט: בצו הראשון בקשי להיכנס לראיון אישי עם מאבחנת פסיכוטכנית. לא כל הבנות מחוייבות לגשת לראיון האישי, אבל במידה ותבקשי תוכלי להיכנס אליו. זה המקום לספר למראיינת מה מפריע לך להתגייס. הראיון ישוקלל וייתכן כי ייקבע לך סעיף של קשיי הסתגלות, שלפחות יקל על השירות אם לא יפטור אותך ממנו. כמו כן, את יכולה לפנות לפסיכולוג או לפסיכיאטר ולבקש ממנו לכתוב חוות דעת בנושא התאמתך לגיוס. את חוות הדעת יש להגיש לקב"ן, שתבקשי לפגוש דרך פנייה ללשכת הגיוס. את דרכי הפנייה תמצאי בספר הטלפונים שלנו.

אפשר להתקבל למג"ב עם תיק במשטרה?

אביחי, רמלה: בשנה שעברה נפתח לי תיק פלילי על תקיפה, והייתי בכלא חודש. זה תיק ראשון שלי, אין לי עבר פלילי אבל עד עכשיו אני במעצר בית. האם אני יכול להתגייס למשמר הגבול? יש לי נתונים טובים. אם וכאשר התיק ימחק, אוכל להתגייס?

שלום אביחי,
תנאי הקבלה לשירות במשמר הגבול הם כשירות רפואית המתאימה לשיבוץ בתפקידי לחימה ביחידות חי"ר, ידיעת השפה העברית, היעדר רישום פלילי ואישור קב"ט (קצין ביטחון) מג"ב. כלומר, כרגע אינך עומד בתנאי הסף ולא תוכל להתקבל למג"ב. אם וכאשר התיק יימחק, כלומר כאשר לא יהיה לך רישום פלילי, תצטרך לקבל את אישור הקב"ט. במידה וזה יראה זאת לנכון, תוכל להתקבל ליחידה.

"התנהגות שאינה הולמת את הארגון", מג"ב (צילום: חדשות 2)
כדי להתקבל למג"ב דרוש היעדר ברישום פלילי | צילום: חדשות 2

רוצה לטוס בחופשת השחרור

ינאי, כפר סבא: אני רוצה לטוס לחו"ל כבר במהלך החפש"ש. זה אפשרי?

שלום ינאי,
בעיקרון אין מניעה לחייל בשירות סדיר לצאת לחוץ לארץ בזמן חופשה – לאחר שקיבל אישור לכך. וכן, הכלל הזה חל גם על מי שנמצא בחופשת שחרור, כיוון שהוא עדיין חייל שלא השתחרר מהצבא. על-פי הפקודה, חייל בשירות חובה, שהשלים שנת שירות אחת, רשאי לבקש היתר יציאה לחו"ל פעם אחת במהלך שירותו במסגרת חופשה למשך 12 ימים, לכל היותר, שאינם כוללים שבת או חג. חייל לוחם או חניך בתכנית "תלפיות" רשאי לפצל פרק זמן זה ולצאת לחו"ל פעמיים במהלך השירות. חייל שכבר יצא פעם אחת לחו"ל במהלך השירות רשאי לבקש לצאת במקרים חריגים במסגרת דחיית שירות, בצירוף מסמכים המאמתים את הסיבות לבקשה. בכל מקרה, דאג להגיע לבקו"ם ביום השחרור – חבל לפספס, לא?

איזו חטיבת שריון היא הטובה ביותר?

עמית, עומר: אני רוצה להתגייס לשריון. איזו חטיבה נחשבת להכי טובה? איפה יש את הטנק הכי חדש?

עמית שלום,
דורות של שריונרים כבר התמקדו בשאלה הזו – איזו חטיבה הכי טובה. כיוון שכל אחד מהם ישמח לתת לך הרצאה קלילה בת שעתיים לפחות על למה היחידה שלו היא הטובה ביותר; אנחנו נימנע בנימוס מלהיכנס לפינה הזו ולעורר את חמתם של האנשים שבטנק.
לחטיבה 188 יש את טנק מרכבה סימן 3, וכן את המור"ק המנצח של "כוח צביקה"; חטיבה 7, שמשתמשת בטנק מרכבה סימן 2 ב', היא חטיבת השריון הותיקה בצה"ל, שהשתתפה בכל מלחמות ישראל; וחטיבה 401 שמצוידת בטנק מרכבה סימן 4, המתקדם ביותר, מתגאה בכך שנשאה בעיקר עול הבלימה ביום הראשון הקריטי כל כך של מלחמת יום הכיפורים. על כולן תוכל לקרוא באינדקס היחידות שלנו. אגב, דווקא 401 נחשבה למיושנת, עד שקיבלה את הטנקים החדישים ביותר – וכנראה המעגל יתהפך עם השדרוג הבא, שיוטמע כנראה דווקא בחטיבה אחרת.

האמת היא – ובוא נקווה שהשריונרים לא קוראים את זה – שכל החטיבות עושות בערך את אותה העבודה, שהיא אכן מלאכה חשובה לאין שיעור. כשתגיע לאחת החטיבות הללו עוד תתמלא כנראה בעצמך בגאוות יחידה ספציפית במיוחד, ותוכל לספר לנו למה דווקא החטיבה שלך היא הטובה ביותר.

לוחם מכוון טנק (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
לא רוצים להסתבך עם השריונרים | צילום: David Silverman, GettyImages IL

מה לעשות עם בעיית אלרגיה קשה?

כרמל, ירושלים: אני סובלת מאלרגיות קשות, וחוששת שבטירונות לא יתחשבו בי. מה אני צריכה לעשות כדי שהמפקדות שלי ידעו מראש על הבעיות הרפואיות שלי עם תחילת הטירונות?

שלום כרמל,
מן הסתם צה"ל לא מעוניין בפגיעה בבריאותך. זו הסיבה להליך קביעת נתונייך הרפואיים במסגרת הצו הראשון. עלייך להגיש במסגרת יום זה שני טפסים רפואיים שנשלחו אלייך הביתה מבעוד מועד: את אחד הטפסים תמלאי את, ואת השני ימלא רופא המשפחה שלך. במידה ויש בידייך מסמכים רפואיים הנוגעים לאלרגיות – צרפי אותם והגישי אותם לרופא, המהווה בעצם את הועדה הרפואית לאחריה ייקבע הפרופיל שלך. משתעשי זאת, צפוי לרדת לך הפרופיל עקב סעיף האלרגיות הקשות. התייעצי עם הרופא בצו הראשון, אך בכל מקרה, את צפויה להגיע לטירונות עם הפטורים וההקלות הדרושים. במידה ומשום מה זה לא קרה, בקשי מיד לגשת לרופא על מנת שזה יקבע אותם בעבורך. בכל מקרה, את מוזמנת לגשת במהלך הטירונות אל המפקדות ולספר להן על מצבך, והן יתחשבו בך.

הנתונים שלי נמוכים מדי לטיס

צחי, טבריה: הנתונים הצבאיים שלי הם פרופיל 97, קב"א 49 ודפ"ר 50, והאמת שאני מאוד מאוכזב. אני רוצה להגיע לתפקיד חשוב בצבא - אבל לפי הנתונים שלי לא נראה לי שזה אפשרי. הייתי מעוניין לנסות להיכנס לקורס טיס אפילו, אבל שמעתי שהנתונים שלי פשוט לא מספיקים. האם יש אפשרות לשפר את הנתונים האלה?

שלום צחי,
בעיקרון צה"ל לא חושף את הנתונים הנדרשים לתפקידים השונים, עם זאת ייתכן שיהיו תפקידים מסוימים שייחסמו בפניך בשל הקב"א. הדרך לערער על הקב"א, ובעצם להשיג מבחנים פסיכוטכניים חוזרים (כמו אלה שעשית בלשכת הגיוס), לא פשוטה. יש לפנות ללשכת הגיוס בטלפון 03-7388888 ולבקש מבחנים חוזרים, דרך פקס. עליך לפרט מהן הסיבות לבקשה וכן על המוטיבציה שלך. כדאי לנסות מספר פעמים ולא להתייאש במהרה. דע מראש שללא סיבה מוצדקת כלל לא בטוח שהדבר יתאפשר. יחד עם זאת, ניתן גם לבקש להתמיין כחריג. את דרכי הפנייה למדור צוות אויר, למשל, תמצא בספר הטלפונים הצה"לי שלנו.

>> "אני מתאהבת בקצין שלי. מותר לנו להיות זוג?"
>> לכל השאלות במדור


יש לכם שאלה? כתבו אלינו ל
-pzm@mako.co.il, ונשמח לענות לכם באחד מהמדורים הבאים.