מחר יתגייסו טירוני מחזור נובמבר 2011 לחיל האיסוף הקרבי – ותא"ל אלי פולק, קצין האיסוף הקרבי הראשי (קאס"ר), הגיע לפז"ם לברך את הלוחמים החדשים. "אני שמח מאוד על ההצטרפות של מחזור נובמבר 2011", מספר קאס"ר. "הם מגיעים לחיל שאני מכנה אותו משפחה. בשלוש שנות שירות, ואולי יותר למי שיהיה קצין, אין לי ספק שהם יתרמו רבות בעשייה שלהם לביטחון המדינה".

תא"ל אלי פולק (צילום: איתי כהן, עיתון "במחנה")
תא"ל אלי פולק, קאס"ר. "מגיעים לחיל שאני מכנה משפחה" (צילום: במחנה) | צילום: איתי כהן, עיתון "במחנה"

להיות רואים ואינם נראים

חיל האיסוף הקרבי קיים במתכונתו הנוכחית יותר משנתיים. "עיקר המשימה שלנו היא ביצוע פעילות של איסוף מודיעין קרבי", מבהיר תא"ל פולק. "הלוחמים בצוותים הרגליים – שמוכשרים היום ברמת רובאי 05 – אוספים מודיעין מהשטח בעיקר בצורה מוסווית. תפקידם לאגור מידע מודיעיני קריטי בנוגע לכל האויבים שאנחנו מתמודדים איתם, מהצפון, דרך יהודה ושומרון, עזה וגבול מצרים. הייחוד של הצוותים הללו הוא שהם לוחמים, וגם העצמאות שיש לצוות שהולך למשימה. הם צריכים לדעת לאתר את האויב, להבין עליו מידע אסטרטגי – מבלי שזה יידע לעולם שהם אפילו היו שם. תפקידם להיות רואים ואינם נראים".

לוחם איסוף קרבי (צילום: אתר צה"ל)
לוחם איסוף קרבי. "לאתר את האויב מבלי שיידע לעולם שהם אפילו היו שם" (אילוסטרציה) | צילום: אתר צה"ל

נוסף לקבוצה הזו, שחלק מהמתגייסים מחר נמנים על שורותיה, ישנן שלוש מגמות נוספות: תצפיות נייחות ("תצפיות קבועות במספר מוצבים הנמצאים באתרים מאוד אסטרטגיים למדינת ישראל, שתפקידן גם להכווין כוחות ואש בשטח"), בלוני איסוף ("פלטפורמה ייחודית, בה אנחנו מפריחים בלון בגבהים שונים עם מצלמה, ומצליחים לאסוף מודיעין יותר לעומק, תוך התגברות על פערים שמתגלים בצורות איסוף אחרות") וצוותי האיסוף הרכוב ("כלי רכב ייעודיים וייחודיים עם מערכות איסוף שונות"). את כל אלה מפעיל חיל האיסוף הקרבי בכל גזרות הלחימה והבט"ש של צה"ל.

"אנחנו תמיד נמצאים בכל מקום בו מתקיימת פעילות מבצעית", מבאר קאס"ר. "פעמים רבות אנחנו אלה שמתחילים את הפעילות; הרי מעצם זה שאנחנו נדרשים לאסוף מודיעין, נהיה שם לפני הכוחות. ההיכרות של הלוחמים שלנו עם השטח ועם האויב עמוקה ברמה כזאת, שאפשר להגיד שאנחנו מהווים מכפיל כוח. כשצריך, אנחנו מכווינים גורמי אש כמו טנקים, צלפים, מסוקי קרב וכל מה שנדרש. היתרון ההתחלתי הוא שלנו".

לא מעט חידושים ראה באחרונה חיל האיסוף הקרבי: הגיוס הנוכחי הוא כבר המחזור השני שצוותיו הרגליים יוכשרו לרמת רובאי 05; מערכת התצפית החדשה "מתן" מוטמעת בימים אלה בחיל ("מערכות שאני חושב שהן המתקדמות בעולם מבחינת היכולות שלהן"); מתקיימים שלבי הניסוי האחרונים לרכב האיסוף החדש "גרניט", לפני הטמעתו המבצעית; ובאחרונה פורסם כי גדוד נשר יתפצל לשניים, כאשר גדוד אחד יפעל בעזה והשני בגבול מצרים. הפיצול נערך לפי הדיווחים גם עקב הפיגוע בכביש 12. "זה כנראה יאושר בחודש וחצי הקרובים", מגלה קאס"ר. "המסקנה ברורה: איפה שהדברים קורים, אנחנו שם".

חיל האיסוף הקרבי מתגאה גם בשירות לוחמות האיסוף. גיוס הלוחמות הקרוב ייערך בדצמבר. "אני חושב שפלוגת הלוחמות שלנו, צוותים רגליים שפועלים בגבול מצרים וירדן, היא יחידה וייחודית בארץ, ולדעתי גם בעולם. מדובר בפלוגה שמהמ"פית ועד אחרונת החיילות, מבוססת רק על בנות".

איסוף קרבי (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
לוחמת איסוף קרבי באימון. "פלוגה יחידה וייחודית בארץ ובעולם" | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

בעבור הלוחמים שיצטרפו לחיל מחר, מדגיש תא"ל פולק מה התפקיד דורש: "קודם כל כושר גופני", הוא מסביר, "ואחריות מאוד גבוהה. בסוף, אתה נמצא לבד במשמרת, מבין שכל הגזרה תלויה בך. זה דורש משמעת עצמית מאוד גבוהה. נדרשת כאן גם יכולת עבודה בצוות, כיוון שהעבודה נעשית בצוותים קטנים יחסית, אין אצלנו מחלקות ופלוגות. חשוב שהלוחמים יסמכו האחד על השני ויעזרו זה לזה. והדבר האחרון הוא ראש גדול. אתה נדרש לחשוב צעד או שניים קדימה מהאויב שלך. בסוף, הוא מנסה להסתיר את הפעילות שלו".

>> מתכוננות להיתקלות: יום עם לוחמות האיסוף הקרבי