היום (חמישי) מתגייסים לצה"ל הלוחמים העתידיים של חטיבת הצנחנים. בצל משבר הקורונה המשפחות הנרגשות לא ילוו את הנערים הצעירים לרחבת הגיוס בבקו"ם, אולם ספק אם זה יפגע בהתרגשות.

משפחה שבה בוודאות ההתרגשות לא תיפגע היא משפחת מכלוף, שם האב דוד - או ליתר דיוק - רנ"ג דוד מכלוף, רס"ר גדוד הסיור של הצנחנים, מגייס את בנו יוסי לחטיבה וימשיך מורשת ארוכת שנים.

"אבא שלי היה לוחם צנחנים ונפצע במלחמת ששת הימים", מספר רנ"ג מכלוף איפה הכל התחיל. "לאחר מכן האחים שלו היו כולם לוחמים בצנחנים ובעקבותיהם גם אני הלכתי לחטיבה".

הרס
רנ"ג דוד מכלוף ובנו יוסי (ראשון מימין) סגירת מעגל משפחתית | צילום: דובר צה"ל

הוא התגייס בשנת 1991 כלוחם בגדוד 202 ובמשך השנים קיבל גם אות הצטיינות מהרמטכ"ל. זה לא נעצר שם. "אנחנו חמישה אחים במשפחה", ממשיך רנ"ג מכלוף, "ארבעה מתוכם היו לוחמים וקצינים בצנחנים". במעגל המשפחתי הרחב יותר הכולל את בני הדודים יש 15 צנחנים שעל חלקם פיקד.

עכשיו מגיע התור של הבן יוסי להמשיך במורשת. "כאבא זו התרגשות אדירה. הבת שלי השתחררה מהחטיבה לפני כארבעה חודשים בתפקיד תומך לחימה ומאוד משמעותי. עכשיו הבן שלי הולך להיות לוחם בחטיבה, זה משהו מאוד מרגש וסגירת מעגל".

המתגייס עצמו סיפר בשיחה איתנו: "התייעצתי עם אבא, אבל מהרגע הראשון ידעתי מה אני רוצה", לדבריו דווקא הייתה לו אפשרות בחירה אבל הכיוון היה ברור. "אני מגיע עם רקע של ערכי החטיבה במשפחה, הכומתה האדומה הייתה פה תמיד וזו הסיבה שרציתי לעבור את הגיבוש ולהמשיך את הדרך".

הרס
"בהתקלות הראשונה הבנתי מה זה להיות לוחם". רנ"ג מכלוף | צילום: דובר צה"ל

המצב הנוכחי גרם לכך שהמשפחות לא יכולות ללוות את המתגייסים ללשכת הגיוס כפי שנהוג ורנ"ג מכלוף יסיע את בנו לנקודת האיסוף משם יצא לשרשרת החיול ולתחילת הטירונות.

"לא להגיע לבקו"ם זה פחות חשוב", מתייחס האב לנושא הבוער בימים אלו, "לבן שלי היה חשוב מאוד להתגייס. הגיע תורו וממה שאני מבין ממנו הוא רצה שזה יקרה בלי דחיות. הקורונה זה משהו מגביל אבל לא מעכב".

הרס"ר רוצה שגם בנו יגיע לגדס"ר צנחנים, אבל הבן מפתיע. "אני דווקא שואף להגיע לגדודים ולא לאיפה שאבא שלי נמצא. אני רוצה לקחת את הדברים בדרך שלי, לשמור על עצמאות. אני גאה באבא, בדרך שלו ובדרגה אליה הגיע, אבל רוצה לחוות את החוויה שלי".

האב מבין גם את המחיר שנדרש מלוחם. את השכול הוא פגש כמה חודשים אחרי הגיוס שלו לצנחנים.

"הייתי בן 18 וחצי בהתקלות הראשונה בלבנון והיו הרוגים ופצועים, שם הבנתי בפעם הראשונה מה זה להיות לוחם ולשמור על מדינת ישראל. עשו את זה לפנינו ויעשו גם אחרינו. נעשה את הכי טוב כדי לתרום למדינה, כך אני רואה את השירות".

המסר שלו למתגייסי מרץ 2020 הוא ברוח דומה. "תעשו הכי טוב שאתם יכולים", אומר רנ"ג מכלוף ומוסיף: "אני גאה בכל מי שבחר להגיע לפה".