על רקע המתיחות מול איראן ותקיפה של ספינות אזרחיות, הצי האמריקאי הקים כוח משימה של כלים לא מאוישים בהם מטוסים ללא טייס, כלי שיט לא מאוישים וכלי שיט תת ימיים גם הם לא מאוישים.

בצי האמריקאי סרבו לציין אילו מערכות יפעלו במסגרת כוח המשימה החדש. עם זאת, הם הדגישו שהכוח יחל לפעול כבר במהלך החודשים הקרובים במרחב המפרץ הפרסי בו פועל הצי החמישי, במטרה לסכל תקיפה של ספינות.

"אנחנו רוצים לשלוח כמה שיותר מערכות (לא מאוישות) כך שישלטו בזירה הימית, מעל ומתחת לפני הים", אמר אדמירל בראד קופר מפקד הצי ה-5 האחראי בפיקוד מרכז של ארה"ב על אזור המזרח התיכון.

היחידה החדשה קיבלה את השם "כוח משימה 59". מלבד המטוסים המוכרים ללא טייס, הערכה היא שכוח המשימה יפעיל גם כמה סוגים של כשב"מים (כלי שיט בלתי מאויש) בהם ה"Sea Hawk" וה-"Sea Hunter" שנמצאים בשלבי ניסוי ופיתוח מאוד מתקדמים ואף השתתפו באימון גדול שהתקיים בחודש אפריל האחרון.

הצוללת (צילום: indra beaufort/U.S Navy)
כוח מאויש של הצי שנשלח בעבר למפרץ | צילום: indra beaufort/U.S Navy

כל כלי שיט כזה מסוגל לפעול שעות וימים ארוכים ולכסות שטחים נרחבים. שילוב בין אלה למטוסים ללא טייס המסוגלים לשהות שעות ארוכות ואף יממה שלמה ברציפות, ישפרו את יכולות הניטור והתגובה האמריקאית מול האיראנים. לא ברור האם הכלים הלא מאוישים יישאו גם חימוש לתגובה מהירה במקרה הצורך.

נראה גם כי כוח המשימה הזה יהיה סוג של יחידה ניסיונית עבור הצי האמריקאי. "אני חושב שסביבת העבודה הזו (המפרץ) מתאימה לנו באמת והניסוי (של הכלים) יתקדם מהר יותר בזכות זה", אמר אדמירל קופר. "אנחנו מאמינים שאם המערכות החדשות יפעלו כאן בהצלחה, סביר להניח שהן יעבדו באופן דומה בכל מקום אחר".