עסקה משמעותית לחברת אלביט מערכות הישראלית עם משרד ההגנה הבריטי. במסגרת הסכם בשווי 166 מיליון דולר, החברה הישראלית תשפר משמעותית את תהליך ההכשרה של לוחמי צוללות הצי הבריטי ושיטות האימון שלהם.

לצד הכשרה ואימון לצי הקיים, בית הספר החדש שיוקם על ידי אלביט אמור להכשיר גם את לוחמי הצוללות העתידיים של הצי המלכותי. בימים אלה עובדים הבריטים על פרויקט ענק לצוללת העתיד מסוג "דרדנוט". אורכה יהיה 153 מטרים ומשקלה כמעט 19,000 טון. ארבע צוללות מהסוג הזה אמורות להיכנס לשירות ולהיות עמוד השדרה של הזרוע האסטרטגית, עם טילים בין-יבשתיים גרעיניים.

העסקה עם אלביט כוללת הקמה של מערכות וירטואליות ממוחשבות המדמות מציאות. החברה תספק טכנולוגיות סימולציה לאימון צוותי הצוללות וצוותי ספינות השטח של חיל הים הבריטי. בנוסף תקים את בית הספר העתידי לצוללות בצי הבריטי. כמו כן אלביט תחדש ותנהל את מערכות האימון הווירטואליות הקיימות בחיל הים המלכותי, תספק טכנולוגיות אימון חדשות ותאפשר זמינות ויעילות של היכולות הקיימות.

"התוכנית תהווה פריצת דרך עם הכנסת יכולות אימון משופרות" אמר מרטין פוסייט, מנכ"ל אלביט מערכות אנגליה. "אנו גאים להיות חלק מהצוות שיספק יכולות אימון מהדור הבא לחיל הים המלכותי, בהמשך לאספקת יכולות אימון מתקדמות לצבא הבריטי ולחיל האוויר המלכותי של בריטניה". כזכור, בשבוע האחרון הודיעה אלביט גם על עסקת ענק עם צבא יוון.

צוות הצי (צילום: GettyImages)
הכשרה ישראלית. לוחמי הצי הבריטי, ארכיון | צילום: GettyImages

משרד ההגנה הבריטי מנהל בשנים האחרונות רכש אדיר של ספינות חדשות, נושאות מטוסים ופרויקט ענק לצוללת העתיד של הצי. בעידן שאחרי הברקזיט יש דאגה בעיקר מול האיום הרוסי וקריאה להגדיל את תקציב הביטחון והיכולות בהן 'שירות הצוללות המלכותי' שנחשב למרכיב קריטי בתפיסת הביטחון של בריטניה.

לצי הבריטי יש כיום 11 צוללות בעלות הנעה גרעינית ויכולת לשגר טילים, כולל בעלי ראשי נפץ גרעיני, לטווחים של אלפי קילומטרים. צי הצוללות מחולק לשתי זרועות, אחת אסטרטגית שמפעילה ארבע צוללות מסוג "ואנגרד". כל אחת מהן נושאת 16 טילים בליסטיים המגיעים לטווח של 12,000 ק"מ כשבראש של כל טיל כזה יש עד 48 ראשי נפץ גרעיניים.

הזרוע השנייה מפעילה שני סוגי צוללות תקיפה גרעיניות, "טרנצ'ר" הוותיקות ו-"אטוט" החדשות שהחלו להיכנס לשירות בשנת 2014. כל אחת מהצוללות האלה נושאת עשרות טילי שיוט מסוג טומהוק לצד טורפדו ומערכות נוספות.

צוללת HMS (צילום: GettyImages)
צוללת של הצי הבריטי. השקעה גדולה במערך | צילום: GettyImages