סרטון שהפך ויראלי בימים האחרונים, מציג מה שנראה כמו פגיעה קשה בטנק T-72 רוסי באזור דונייצק, כשהצריח שלו פשוט טס לשמים מעוצמת הפיצוץ. לסרטון הנדיר אחראי צוות טלוויזיה סיני, שקיבל גישה לשטח שבשליטת הרוסים.

תמונות של טנקים רוסים שהושמדו כשהצריח מונח לצדם או רחוק מהם, הפכו לחלק מסמלי המלחמה באוקראינה. אולם ככל הידוע, תיעוד כל כך ברור של טנק מושמד והצריח עף ממנו לגובה, לא נראה עד כה.

מומחים שהתראיינו בנושא, טענו כי הסיבה שהצריחים של הטנקים עפים מהם במהלך הפיצוץ, מקורו בכשל תכנוני. חלק גדול מהפגזים של הטנק מאוחסנים בדיוק מתחת לצריח, מה שגורם לו לעוף באוויר ברגע של פגיעה. הצריח לבדו שוקל למעלה מ-10 טון, מה שדורש נפח פיצוץ גדול כדי להגיע למצב כזה.

התיעוד: הטנק מתפוצץ, הצריח עף

על פי הדיווח בטלוויזיה הסינית שסיקרה את התקרית, היא התרחשה בשבוע שעבר, כמה עשרות קילומטרים בעומק השטח שבשליטת הרוסים. לא פורסם באיזה אמל"ח השתמשו האוקראינים כדי לפגוע בטנק הרוסי. יתכן שמדובר בפגזי ארטילריה מדויקים או ב"חימוש משוטט".

צוות הטלוויזיה הסיני, מהבודדים שמדווחים מהצד הרוסי, הוסיף שהיה בדרכו לחזית בדונייצק כשתיעד את הכוחות הרוסים בדרך לשם ואז אירע הפיצוץ.

הבלוג "Oryx" הנחשב למקור אמין, דיווח בסוף השבוע כי הרוסים איבדו במהלך המלחמה באוקראינה 664 טנקים, רובם – 497 - מסוג T-72 על דגמיו השונים. מהסך הכולל הזה כ-360 הושמדו, 45 ננטשו, 238 נפלו לידי האוקראינים והשאר נפגעו וחולצו. יש לציין כי מדובר רק בטנקים שתועדו וניתן היה להצליב מידע לגביהם. סביר מאוד להניח שהמספר גבוה יותר.

על פי אותו הבלוג, צבא אוקראינה איבד 160 טנקים, רובם המכריע – 120 טנקים מסוג T-64 מיושנים. מהסך הכולל הזה, 69 הושמדו, 8 ננטשו, עוד 80 נפלו לידי הצבא הרוסי והשאר נפגעו וחולצו. מהנתונים האלה עולה כי בזכות הטנקים שתפס לרוסים, לצבא אוקראינה יש יותר טנקים ממה שאיבד ומה שהיו לו לפני המלחמה.

הטנקים שתועדו (צילום: 93OMBr@)
חיילים אוקראינים עם משוריינים רוסיים עליהם השתלטו | צילום: 93OMBr@