לראשונה בתולדות הצי האמריקאי, אישה הצליחה לסיים את קורס ההכשרה לתפקיד לוחם ב"יחידת סירות הקרב המיוחדת" שנמשך 37 שבועות. מדובר על יחידת עילית שמפעילה מגוון סירות מיוחדות מהירות, לביצוע משימות עם יחידת הקומנדו הימי אריות הים, כמו גם משימות חשאיות עצמאיות.

זהותה של הלוחמת, מפעילה בשפת הכוחות המיוחדים בארה"ב, לא נחשפה בהודעה הרשמית, בהתאם למדיניות הנהוגה בכוחות המיוחדים. ככל הידוע, היא הצטרפה לקורס אחרי ששירתה מספר שנים ביחידות הרגילות של הצי.

בצי האמריקאי מציינים כי עד היום היו 18 נשים שניסו להתקבל כלוחמות ליחידה. המפעילה האלמונית שהוסמכה השבוע, היא הראשונה להצליח. היא סיימה את קורס 115 לצד עוד 17 גברים, מבין אלפים שניגשו למיונים ומאות שהתחילו את ההכשרה ונשרו לאורך הדרך.

זה קורה כחמש שנים אחרי שבארה"ב פתחו את כל התפקידים לנשים. "היותה האישה הראשונה שסיימה את שלב המיון בגיבוש ליחידה (הנחשב לאחד הקשים בעולם) בלוחמה מיוחדת של הצי, זה הישג יוצא דופן", אמר בכיר בפיקוד הכוחות המיוחדים של הצי.

אותו בכיר הוסיף לגביי הלוחמת כי: "כמו שאר חבריה המפעילים, היא הפגינה את תכונות האופי והמנהיגות הנדרשות". לדבריו, יש נכון להיום עוד שתי נשים במסגרת ההכשרה של היחידה.

יחידת סירות הקרב המיוחדת, היא האחות הפחות מוכרת של יחידת "אריות הים" הפועלת יחד איתה במסגרת של קבוצות קרב. היא מונה כ-800 אנשי צי המחולקים לשלושה צוותים. היחידה מפעילה סירות מהירות חמושות, גם במערכות טכנולוגיות מתקדמות.

לוחמי אריות הים (צילום: US Navy via Getty Images)
סירות של הכוחות המיוחדים בצי. מסלול הכשרה מהקשוחים שיש | צילום: US Navy via Getty Images

ההתמחות שלהם, היא החדרת צוותים של אריות הים למבצעים חשאיים, גיבוי ככוח עתודה למקרה של הסתבכות וגם חילוץ מהיר. בנוסף היחידה מבצעת משימות עצמאיות שרובן מסווגות.

מועמדים ליחידה עוברים את המיונים יחד עם המועמדים לאריות הים, כולל את הגיבושים וההכשרות המוכרים שם בשם BUDs, שבוע הגיהינום וה"צינור" שהוא המיון הראשון שהם עוברים כדי להיכנס לגיבושים השונים. מבין האלפים שמנסים לעבור את השלבים האלה, רק 10 עד 15 אחוז מצליחים להגיע לקו הסיום.

כמו שאר זרועות הצבא, בצי האמריקאי מנסים בשנים האחרונות להגדיל את אחוז הנשים מבין כלל 50 אלף המתגייסים בכל שנה. כיום אחוז הנשים מבין כלל המתגייסים בכל שנה עומד על 19, מטרת הצי להגיע ל-24 אחוזים עד 2025 ולהמשיך לעלות. בנוסף רוצים לראות שם יותר נשים ביחידת מהסוג הזה, באריות הים, יחידת החבלה התת ימית, בצוללות ועוד, יחידות אחוז המשרתות נע בין 1 ל-2.

למרות הנתון שטעון שיפור, בשנים האחרונות נשים פרצו לא מעט תקרות זכוכית בצבא ארה"ב. בשנה שעברה לוחמת סיימה את קורס ההכשרה של הכומתות הירוקות והצטרפה לאחד הצוותים, שתיים נוספות יסיימו את ההכשרה בעוד מספר שבועות. גם בחיל האוויר האמריקאי נשים הצליחו להיכנס ליחידות מיוחדות, שעד לשנים האחרונות היו סגורות בפניהן.