השבוע הסתיים בקפריסין תרגיל "Ptolemy 2021" המשותף לצבאות מצרים וקפריסין. דובר הצבא המצרי ציין שהתרגיל החל מוקדם יותר החודש, כשבפעם הראשונה כוחות מיוחדים משני הצבאות תרגלו יחד תרחישים מגוונים של לוחמה בטרור.

במסגרת האימון הראשון מסוגו בין המדינות החליפו ידע, אבל לא רק. הלוחמים התנסו גם באמל"ח (אמצעי לחימה) של הקולגות שלהם, וכך תועדו לוחמי קומנדו מצרים עם רובי תבור ישראלים.

איך הגיע תבור ישראלי לידיים של לוחמי הקומנדו המצרי? ב-2017 החליט צבא קפריסין להתחמש ברובה התבור, במקום בנשק רוסי וגרמני. ההחלטה התקבלה אחרי שמספר מוגבל של רובי תבור נרכשו על ידי קפריסין וזכו לאהדה גדולה בקרב הלוחמים שם.

כמו בלא מעט מקרים בתרגילים מהסוג הזה ברחבי העולם, נהוג שהצבא המקומי מאפשר לצבא המתארח להשתמש בכלי הנשק שלו והפוך. כך הגיע התבור לידי המצרים, שהתנסו בנשק הישראלי במספר תרחישי לוחמה.

במסגרת האימון, לוחמי יחידות העילית ממצרים וקפריסין תרגלו פשיטות חשאיות מעבר לקווי אויב, איסוף מודיעין ומגוון מתארים של לוחמה בטרור וחילוץ בני ערובה. על פי דובר צבא מצרים, האימון כלל גם הרצאות לצד אימונים באש חיה. עוד ציין כי החלפת המידע סייעה לשני הצבאות לשפר את היכולות שלהם.

במצרים ציינו בנוסף שבכוונתם להגדיל את כמות האימונים הבינלאומיים, בין השאר "כדי להדק קשרים עם השותפים שלנו באזור". ממש כמו ישראל שנוהגת להתאמן במדינות כמו קפריסין ויוון, המצרים רואים באימון הזה יתרון גדול. בין השאר בשל העובדה שהוא מתרחש בשטחי אימון שאינם מוכרים לכוחות.

איך הגיע רובה תבור ישראלי לקומנדו השכן (צילום: mod.gov.eg, youtube)
האימון המשותף לכוחות מיוחדים בקפריסין עם המקבילים ממצרים | צילום: mod.gov.eg, youtube

קפריסין הפכה בשנים האחרונות לשטח אימונים מועדף עבור לא מעט צבאות חוץ מישראל, כאשר לאחרונה נחתם הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני עם איחוד האמירויות, שיכלול בין היתר תמרוני צבא משותפים.

ההסכם עם האיחוד מצטרף להסכמים קודמים שקפריסין חתמה עם ישראל, ירדן ומצרים המנהלות איתה אימונים משותפים. אימון הכוחות המיוחדים של המדינות התנהל במקביל לתרגיל משותף גדול יותר של צבאות קפריסין ומצרים.