מאז הוציא צבא ארה"ב את כוחותיו מאפגניסטן, ארגון הטליבאן ממשיך להשתלט על רוב שטחי המדינה. על פי דיווחים מאמש (רביעי), מסוק תקיפה מסוג מי-35 שניתן לצבא האפגני במתנה מהודו, נפל לידי לוחמי הארגון בבסיס האווירי של קונדוז.

בתמונות וסרטונים שהופצו ברשת נראה המסוק ללא להבי רוטור, כשעל פי דיווחים חסרים לו רכיבים משמעותיים נוספים, כך שנראה שהתפיסה הזו היא בעיקר סימלית. חלק מההערכות הן שהצבא האפגני הבין שהמסוק עומד ליפול לידי הטליבאן וחיבל בו עוד קודם.

מדובר בגרסת ייצוא של מסוק התקיפה הרוסי מי-24וי ועל פי הדיווחים בהודו, היא שמסרה ארבעה כאלו לצבא אפגניסטן בשנים 2018-2019. בסרטונים העדכניים נראו על פי הדיווחים לוחמי הטליבאן ליד מסוק מספר זנב 123, שזוהה בהודו כאחד מהארבעה שצוינו.

הודו, שלא רק תרמה את המסוקים אלא גם אימנה את הטייסים האפגנים, העדיפה שלא להגיב וענתה כי היא אינה מתייחסת לענייניה של אפגניסטן. מהמדינה מגיעות עדויות קשות על כיבוש אלים של שטחים ומחוזות על ידי הטליבאן, שבין היתר מוציאים להורג טייסים מקומיים שהוכשרו על ידי ארה"ב, במסגרת חיל האוויר שהקימה לצבא אפגניסטן.

מי שלא מבזבזת זמן בעניין היא רוסיה, כשהצבא שלה כבר קיים בימים האחרונים אימון גדול משותף עם צבאות אוזבקיסטן וטג'קיסטן הגובלות באפגניסטן והכינה אותם לכל תרחיש מבינתה של מוסקבה. על פי דיווחים זרים, רוסיה היא בין המדינות שדנות כעת בדוחא שבקטאר במצבה של אפגניסטן, יחד עם ארה"ב, סין ופקיסטן.

הטייסים (צילום: USAF/Capt. Anastasia Wasem)
מסוק צבאי באפגניסטן. הטייסים על הכוונת | צילום: USAF/Capt. Anastasia Wasem