לצד רכש אמצעי לחימה מישראל במסגרת ההתחממות היחסים, אתרים המסקרים את מרוקו מדווחים כי האחרונה פנתה לישראל שתפעיל לחץ על ארה"ב, כדי שזו תמכור מטוסי חמקן F-35 למרוקו.

על פי הדיווחים הנושא אף עלה לדיון במהלך ביקור שר הביטחון בני גנץ בממלכה, כבקשה אישית של המלך. מרוקו נמצאת בתהליך התעצמות ביטחוני נרחב, הכולל רכש אמל"ח במיליארדי דולרים בכדי לשדרג את צבאה, שנלחם נגד המורדים מארגון הפוליסריו מדרום ומול האויבת הגדולה ממזרח, אלג'יריה.

על פי הפרסומים הזרים קציני מודיעין במרוקו טוענים כי בכוונת אלג'יריה לחמם בקרוב את הגבול המשותף. כדי להתמודד עם האתגר של השכנה ממזרח, מרוקו נמצאת כאמור ברכש ענק הכולל גם מטוסים ללא טייס מישראל ומערכות נוספות. כבר תקופה ארוכה שהם מבקשים לרכוש את החמקנים מארה"ב, כעת כפי שמדווח הם מקווים שהקשרים עם ישראל יסייעו להם להגיע לעסקה.

F-16V (צילום: Nichole Adamowicz/USAF, GettyImages)
מטוס 16-F מהדגם שנרכש על ידי מרוקו | צילום: Nichole Adamowicz/USAF, GettyImages

חיל האוויר המרוקאי מפעיל כיום סד"כ (סדר כוח) של 100 מטוסי קרב, כולם בעלי ותק של כ-40 שנים בהם מיראז'-F1, מטוסי F-5 ומטוסי F-16C/D. לאחרונה מרוקו חתמה על עסקה לרכש של 25 מטוסי F-16V, הדגם המתקדם ביותר של המטוס ושדרוג של הדגמים הקודמים. אולם, בשל העוצמה של אלג'יריה כמו גם הנחיתות המספרית שלהם מולה, הם מנסים לרכוש בכל דרך גם את מטוסי F-35.

בעבר הלא רחוק הקשרים הביטחוניים בין ישראל למרוקו התנהלו בחשאי, מה שהשתנה בשנה האחרונה. במסגרת הרכש של מטוסי F-16 חדשים, מרוקו רכשה גם 40 קסדות טייס מתקדמות מתוצרת אלביט.

מרוקו גם מפעילה כטב"מים ישראלים מסוג "הרון" כמו גם מערכות ליירוט רחפנים מתוצרת סקיילוק, רכבים משוריינים לא מאוישים ועוד. בכוונת מרוקו גם לרכוש מישראל מערכות ליירוט טילים מסוג ברק-8, חימוש משוטט (כטב"מ מתאבד) ונראה שגם זה רשימה חלקית בהחלט.