תת מקלע גלבוע (צילום: Silver Shadow)
תת מקלע גלבוע. מתחזה ל-M16, משתמש בתחמושת של גלוק | צילום: Silver Shadow

ה-SMG, תת מקלע חדש בסדרת "גלבוע" מתוצרת יצרנית הנשק הישראלית "סילבר שדו" הוא תוספת מרעננת  לארסנל העולמי של תתי המקלע. החידוש המרכזי: הוא ניזון ממחסניות תואמות גלוק, ותפעול שלו לא שונה בהרבה משל M16, כך לפי היצרנית. 

פיתוח סדרת רובי הסער "גלבוע", החל לפני שלוש שנים והדגם הראשון הושק לפני שנה וחצי. מאז, ראתה הסדרה 15 דגמים שונים של הרובה, האחרון מביניהם, SMG, הוצג לראשונה בתערוכת יורוסאטורי בפריז מוקדם יותר השנה.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

"מי שיודע להפעיל M16 ידע להפעיל באופן מאוד אינטואיטיבי את הדגם החדש של הגלבוע", מספר רוּבִּי שאשה, סמנכ"ל שיווק ופיתוח בסילבר שדו, וממשיך לתאר את הצד השני של הרובה החדיש - האפשרות לטעון אותו עם מחסנית של אקדח הגלוק. "חיפשנו מה כלי הנשק שהשימוש בו הכי נפוץ בעולם ומצאנו שהשימוש באקדח גלוק הוא הכי נפוץ", מסביר לנו רובי על הבחירה בהתאמת הנשק דווקא למחסנית של הגלוק על פני מחסניות של נשקים אחרים.

השקעה קטנה ומשתלמת

בעולם התתי מקלע, שהשימוש בהם נפוץ בקרב כוחות מיוחדים, כוחות ללוחמה בטרור, כוחות אבטחה למיניהם וכוחות משטרתיים, ה-SMG הוא השקעה קטנה יחסית ומשתלמת, מכיוון שאינו מצריך הטמעה מיוחדת והדרכות מתמשכות על אופן השימוש ומכיוון שלא מצריך ממשק תחמושת חדש. משתי הסיבות האלו, הגלבוע הוא אחד הפיתוחים המבטיחים שהוציאה תעשיית הנשק הישראלית לאוויר העולם – הוא לא מנסה לגמול את העולם מהמוכר והטוב, אלא עושה שימוש במה שהוכח כמוצלח עד כה.

היתרונות של התת מקלע הזה על פני תתי מקלע אחרים הם מנגנון המכנס הסגור שמאפשר ירי מבוקר יותר ובטוח יותר בדומה ל-M16 והקת המתקפלת שהופכת אותו לנייד יותר ומסורבל פחות נשקים מאותו הסוג.

עד כה הדגמים הקודמים של הגלבוע נמכרו לצבאות וגופים אזרחיים ברחבי אמריקה, אירופה ואסיה ומצויים בתהליכי בחינה במערכת הביטחון הישראלית. הדגם החדש מהווה קפיצת מדרגה משמעותית ביחס לאלו שקדמו לו בסדרה ויתכן שהוא המוצלח מכולם.

>> האם כך ייראה רובה הסער של העתיד? הכירו את ה"מרון"