עט יורה (צילום: דוברות המשטרה)
"זה כלי נשק שיכול לשמש ארגוני פשיעה ומחבלים", העט היורה שתפסה המשטרה | צילום: דוברות המשטרה

בשבועות האחרונים הוברחו לישראל מאות עטים יורים, ככול הנראה מהמזרח הרחוק ומאירופה. מדובר בכלי נשק קטנטן בקוטר של 0.22 מ"מ, לתוכו ניתן להכניס כדור ולחסל אדם מטווח אפס מבלי שאיש יבחין בכך, זאת הודות לאור עובדה שהוא שקט לחלוטין.

עלות עט שכזה נעה בין 200 ל- 300 דולר ובישראל הוא נמכר במחיר של בין 2,500 ל- 4,000 שקלים. עשרות עטים כאלה הגיעו לידיהם של פעילים באירגוני פשיעה בארץ והם משמשים אותם להגנה עצמית ולחיסול עבריינים מארגונים מתחרים. על פי הערכות, כמה ראשי ארגוני פשיעה כבר הצטיידו בכלי הנשק הקומפקטי באופן אישי.

בשבוע האחרון תפסו בלשי משטרה ברחבי הארץ (במרכז, בצפון ובנגב) עשרות עטים קטלניים שעשו את דרכם לארגוני פשיעה ולעבריינים מתחילים. "חוות דעת של המעבדה לזיהוי פלילי במטה הארצי, שבחנה את העטים, אומרת כי מדובר בכלי נשק קטלני מאוד שיכול לפצוע ולהרוג אנשים", טען קצין החקירות ביחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב, רפ"ק אורי אפללו, "זה כלי נשק שיכול לשמש ארגוני פשיעה ומחבלים", הוא הוסיף.

עט יורה (צילום: grabcad.com)
הרבה יותר קטלני ממה שהוא נראה. העט היורה | צילום: grabcad.com

"יכול להרוג"

לפני כמה ימים, בלשי ימ"ר נגב עקבו אחר שני צעירים מדימונה בשנות העשרים לחייהם, שעשו את דרכם לאחד הישובים בדרום. בצומת בית קמה הם עצרו את השניים ומצאו בתוך מכוניתם 17 עטים יורים. מעבר לכך, חמישה מעורבים נוספים בסחר בעטים נעצרו בסוף השבוע שעבר במרכז הארץ ובצפון, כשהמשטרה נעזרה בסוכן סמוי שהביא להפללת מרבית החשודים.

קצין מודיעין במשטרה ציין כי מדובר בתופעה מסוכנת ביותר. הוא הסביר כי להערכתו הכוונה הייתה לא רק למכור, אלא גם לייצר עטים יורים, בהסתמך על אלה שהוברחו לארץ: "נתפסו כבר בני נוער מהצפון שהקימו מחרטות לייצור עטים דומים לאלה שתפסנו. הם התכוונו למכור אותם לכל המרבה במחיר. זה עט שיורה כדורים ויכול להרוג, בני נוער לא מודעים לסכנות האלה", הוא הסביר.

נציין כי לפני כ- 12 שנים נורתה למוות תושבת נתניה בעט יורה. מעבר לכך, לאורך השנים היו מספר מקרים בודדים של בני אדם שנפצעו כתוצאה משימוש בכלי הנשק הזעיר. "העט הזה הפך ללהיט בקרב העבריינים ויש לו ביקוש גדול", ציין רפ"ק אפללו.

>> האם צבא ארצות הברית מתכונן לפגיעת אסטרואיד?