לוחמים (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
תוך זמן קצר, האמריקאים התאהבו בהמצאה הישראלית | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

נשק התבור שכבש את צה"ל בסערה בשנת 2006, מסעיר כעת את האמריקאים. חברת IWI הישראלית הקימה בשנה החולפת חברת בת אשר מייצרת את הרובה לשוק האזרחי האמריקאי בגרסה חצי אוטומטית. "התחלנו למכור את הנשק באפריל האחרון ומאז מדובר בפריצה משמעותית", אמר מנכ"ל IWI, אורי עמית. "בהתחלה הציפיות היו נמוכות כי היינו חדשים בתחום האזרחי, אבל הופתענו לטובה מהעוצמה שבה התקבל התבור. כעת הביקוש גדול מההיצע", הוסיף אסף אליאס, מנהל הפרויקטים בחברה.

הצלחת רובה התבור, אשר נמכר כבר לאלפי אמריקאים, איננה מקרית. "בעקבות הצעדים שנקט נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בנושא הגבלת מכירת רובים בעתיד, האמריקאים החליטו להצטייד בכמויות גדולות  מאוד של נשק", הסביר אליאס. "שוק הנשק האמריקאי גדל בעשרות אחוזים בכל שנה ולא היה בו מוצר חדשני כבר הרבה זמן. אנחנו באנו עם סיפור אחר – נשק ישראלי מוכח בקרב, עם תצורה שהאמריקאים לא הכירו עד היום". התבור זכה לתהודה רבה גם ברחבי הרשת. "אנשים מדברים עליו במונחים של התאהבות. אומרים שזה כלי מושך, יפה ועתידני וגם מציינים את האמינות שלו. ראינו אדם שאפילו קעקע על הזרוע שלו ציור של התבור", סיפר מנכ"ל IWI.

בחברה רואים בפנייה לשוק האזרחי האמריקאי מרכיב מרכזי בעתידה, ומתכננים להציע בכל שנה נשק אחד או שניים מהמאגר הקיים ליעד זה, לצד מכירת כלי נשק לצבאות ולגופי ביטחון ברחבי העולם. הנשק הבא צפוי להיות מוצע למכירה כבר בתחילת שנת 2014. מדובר בגרסה אזרחית של נשק "עוזי PRO", המצוי כיום ביחידה מיוחדת בצה"ל, מדובר בנשק קטן שניתן להחביא בקלות ושעוצמת הרעש שלו נמוכה.

תבור (צילום: Handout, GettyImages IL)
"כלי מושך, יפה ועתידני " | צילום: Handout, GettyImages IL

עמוד הפייסבוק של במחנה

>> לא לכל דורש: כלי הנשק המיוחדים של צה"ל