המטוס הרוסי החדש (צילום: Flickr/mashleymorgan)
עוצמתי וקטלני: מטוס הקרב החדש של הרוסים כבר כמעט כאן | צילום: Flickr/mashleymorgan

דגמי הטרום-ייצור של מטוס הקרב העתידי של רוסיה, נמסר למשרד ההגנה ויחל בקרוב סדרה של טיסות ניסוי. כישראלים, אנחנו רגילים לקרוא ולשמוע בעיקר על כלי נשק מערביים, אולם בשנים האחרונות, שוק הנשק הרוסי קפץ בכמה רמות, הוציא לעולם דגמים מעניינים במיוחד כשאחד מהיהלומים שבכתר הוא המיג-35. במקור, מטוס הקרב הזה נועד להתחרות במכרז ענק של חיל האוויר ההודי, אולם בסופו של דבר הוחלט שיכנס לשירות לחיל האוויר הרוסי ואף נראה אותו גם מאוד קרוב לגבול שלנו, בשירות חיל האוויר המצרי.

בהודעה שפרסם סרגיי קורוטקוב, מנכ"ל חברת מיג, נמסר מבלי לפרט על כמויות, המטוסים ימסרו בימים הקרובים למשרד ההגנה הרוסי לצורך בדיקות ראשוניות. "סיימנו את השלב הראשון של העבודה, ומשרד ההגנה בחן ואישר את העיצוב של המטוס", הוסיף המנכ"ל. בעבר, ציין קורוטקוב שמטוס הקרב הזה יכנס לשירות מבצעי בין שנת 2018 לשנת 2020, בחיל האוויר הרוסי וגם המצרי.

מדובר במטוס מתקדם, ממה שמכונה דור 4.5, ששווה לדגמים המתקמים ביותר של מטוסי ה-F-18, F-15 או F-16. ללא ספק, מדובר בפאר היצירה הרוסית, כאשר מטוס הקרב הזה מכיל זוג מנועים ומופעל על ידי זוג טייסים או טייס בודד, תלוי בדגם. מבחינת הנתונים היבשים, יש לו טווח של 2,000 ק"מ והוא מגיע למהירות של 2,400 קמ"ש ולגובה של 57,000 רגל בקצב טיפוס של 300 מטר בשנייה.

מסוגל לבצע תקיפות סייבר

יש לו 8 נקודות תלייה מתחת לכנפיים, עליהן ניתן לשים מיכלי דלק נתיקים, מגוון גדול של טילי אוויר-אוויר, אוויר-קרקע ופצצות חכמות. הרוסים מספרים על מטוס קרב עוצמתי שמתמרן "בצורה מרשימה שעולה על רוב כלי הטיס של המערב", ולדבריהם, המיג 35 יכול להתמודד גם עם מטוסי החמקן. אין ספק שעבור חובבי התעופה וכלי הנשק, מדובר במעין ציפור יפיפייה בעלת קווים חלקים, בניגוד לדגמי העבר הגסים.

גולת הכותרת של המטוס הזה היא מערכת "OLS", המסוגלת לזהות מטרות שונות באוויר ועל פני הקרקע, בין היתר, על ידי זיהוי חתימת החום של המטרות, כאשר את הנתונים היא משדרת ישירות לקסדה של הטייס. הטווח האפקטיבי של המערכת מרשים, ולפחות כפי שפורסם על ידי הרוסים, היא מסוגלת לאתר מטרות אוויריות ממרחק של כ-45 ק"מ, כאשר טווח הזיהוי של המטרה עומד על כ-10 ק"מ. אין נתונים לגבי יכולת הזיהוי של מטרות הקרקע, שכן זה תלוי בתוואי השטח ובגודל המטרה, אולם על פי הרוסים גם פה, מדובר בטווח ארוך במיוחד. כמו כן, הרוסים טוענים שלא ניתן לאתר את המיג 35 על ידי אמצעים פאסיביים, מה שמהווה יתרון משמעותי.

מלבד זאת, הוא מצויד במערכות שמסייעות לנטרל איומי נ"מ, וכן גם להגן על המטוס מפני תקיפות סייבר. על פי הרוסים, המטוס הזה גם מסוגל גם לבצע תקיפות סייבר בעצמו ולשבש את המערכות של היריב. רוב המידע על המטוס מסווג, אבל נראה ששווה לנו, הישראלים, לשים עין על המוצרים של הרוסים, שכן רבים מהם יגיעו לאזורנו בזמן כזה או אחר.