בונד עם חייל
מי צריך לקנא במי?

אחד האתגרים הכי גדולים של התסריטאים של סרטי בונד לפני בחירת נערות בונד ולפני ההחלטה על המקום בו יצולם הסרט, הוא איזה גאדג'טים ישמשו הפעם את המרגל מספר אחת. אילו המצאות יפתיעו את הקהל באולם הקולנוע כל פעם מחדש.

מפתחי אמצעי הלחימה בצה"ל ניצבים מול אתגר דומה, אבל מורכב הרבה יותר: חשיבה מתמדת על אמצעי הלחימה שיפתיעו את האויב, שיתפסו אותו לא מוכן, המום ובעיקר, שאחרי המפגש איתם, לא יהיה מסוגל לצאת על שני רגלים מאף אולם קולנוע. היום לצה"ל יש פיתוחים שג'יימס בונד יכול רק לחלום שיהיו לו.

הבלוג של צה"ל, מביא כמה פיתוחים כאלו, מהסוג שחוץ מחיילי צה"ל, רק מעטים זוכים להשתמש בהם.

וייפר: רובוט ריגול ורסטילי

VIPeR (צילום: www.soldiermod.com)
הוויפר - ממש כמו לשחק במשחק וידאו | צילום: www.soldiermod.com

כשבצה"ל הבינו שאי אפשר להתחמק מלחימה אורבאנית מול ארגוני גרילה, פיתחו את הרובוט הזה שהוא נייד ובעיקר קל לנשיאה. הפטנט בוייפר (Viper) הוא מערכת הגלגלים שלו שמשתנה בהתאם לתנאי השטח ומאפשרת לו לטפס על הרים, לעלות מדרגות ולהידחף בפתחים צרים. על גבי מערכת הגלגלים האלו מורכבות מספר מצלמות המאפשרות צילום יום ולילה בתנאים משתנים, מיקרופונים, מערכת ניווט לוויני וחיישנים שיודעים לזהות כימיקלים, גזים, חומרי נפץ וקרינה.

בונד, כמו כל גבר אחר, לא היה מתלהב רק מהרובוט עצמו, אלא גם מהאמצעים שמפעילים אותו בשלט רחוק – שלט בעיצוב הדומה לזה של קונסולת משחקים וקסדה עם תצוגה שמאפשרת למפעיל לראות את מה שהרובוט "רואה" ממרחק בטוח מספיק ממוקד ההתרחשות.

מבחינת בונד, מה רע? סוכן נוסף שמסכן את עצמו בשבילו ובוודאות לא יחשוף סודות לאויב.

איי דרייב: תמונת מצב מלאה של שדה הקרב שמעבר לקיר

הוא נכנס לכל סצנה בסרטי בונד – במרכז העירוני של ניו-יורק, בפסגות הרי האנדים, בקסבה של קאבול. האיי דרייב (EyeDrive), רובוט שמותאם לכלך תנאי שטח ולא נשבר לעולם.

היתרון של איי דרייב הוא שניתן להשליך אותו לאן שרוצים שהוא יגיע, גם אם זה אומר שהוא יספוג נפילה משלושה מטרים, והוא לא יפגע. הוא מספק תצוגת יום ולילה בטווח של 360 מעלות סביבו. המצלמות שלו מצוידות בתכנה לגילוי קול או תנועה במרחב, מה שנותן ללוחמים שמפעילים אותו תמונה מלאה של שדה הקרב שמעבר לקיר, או בתוך המנהרה.

לגבי המשקל שלו – הוא לא קל, הוא שוקל יותר משלושה וחצי קילו, אבל בשביל מה שהוא מספק זה שווה את המאמץ וכשמדובר בלוחמי לוט"ר או מרגלים חסונים כמו ג'יימס בונד, קטן עליהם.

רוכב שמים

על מל"טים, מטוסים ללא טייס כולנו שמענו, אבל המל"ט הזה, הוא כבר משהו אחר. מדובר במל"ט קטן במיוחד, שניתן לנשיאה על ידי אדם ומסוגל להמריא בתוך 8 דקות ולא יותר. מעבר לזה שהוא יכול לטוס במשך 3 שעות ולספק תמונות מהאוויר בכל תנאי תאורה או מזג אוויר, הוא פועל בצורה שקטה להפליא והוא מספק קטן כדי שאף אחד לא יבחין שהוא שם. כזה עדיין לא היה לג'יימס בונד.

סקיילארק
מל"טים כולם מכירים, כזה שקט, יש רק למעטים חוץ מלחיילי צה"ל

פריסקופ ללוחמי קומנדו

השנה, לראשונה בעולם הקומנדו בעולם כולו, נכנס לשימוש פריסקופ חדשני ללוחמי קומנדו, כזה שיאפשר להם לצלול מתחת למים, ולראות מה קורה מעל לפני המים, בלי להיחשף ומבלי שהפריסקופ ייחשף. כמובן שמדובר בפרי פיתוח ישראלי שהיו נהנים ממנו רק בחיל הים הישראלי. במשימות ריגול שמצריכות צלילה מתחת למים, בונד בוודאות יזדקק לאחד כזה.

>> צעד לפני כולם: הפיתוחים המתקדמים שיגיעו לצה"ל