אילוסטרציה (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
שוטרים במשטרת ישראל שטעו בזיהוי: "טעות מצערת" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

ד', נערה בת 15 מבאר שבע, הייתה בדרכה לפגוש חברה כשניידת משטרה עצרה לידה והשוטרים ביקשו לבדוק את פרטיה המזהים. הנערה, שטרם מלאו לה 16 ואין לה תעודת זהות, הסבירה את המצב לשוטרים והמשיכה לדרכה. השוטרים מצדם לא ויתרו ועקבו אחריה. בעודה מתרחקת, יצא אחד השוטרים מהניידת בעקבותיה. הוא תפס את ידה בחוזקה וניסה להכניסה לניידת בכוח.

בפוסט שפרסמה הנערה בפייסבוק, היא מספרת על המקרה: "עברתי ברחוב בדרך לחברה ודיברתי בטלפון פתאום עצרה לידי ניידת משטרה שהיו בה שני שוטרים [...] המשכתי ללכת ואחד השוטרים יצא מהאוטו לכיוון שלי ונבהלתי אז הלכתי יותר מהר ואז הוא תפס אותי ביד חזק וניסה לגרור אותי לניידת בלי להסביר מה העניין, הייתי לחוצה ונאבקתי איתו וניסיתי לברוח עם הכוח שהוא הפעיל עלי חשבתי שהוא מתחזה לשוטר ומנסה לחטוף אותי [...] התחלתי לצרוח תעזוב אותי ובכיתי ואז יצא עוד שוטר מהניידת ועזר לו לתפוס אותי".

לאחר מספר דקות מורטות עצבים עבור ד', השוטרים התקשרו למוקד על מנת לאמת את זהות הנערה. כאשר התברר כי היא לא הנערה שחיפשו, הם שחררו אותה לדרכה. השוטרים הסבירו שחיפשו נערה שברחה ממעון לחוסים וחשבו כי זו היא, כי ענתה על התיאור שניתן להם. "הם אמרו לי שכנראה הייתה טעות. חיפשנו משהי עם ג'ינס ומעיל שחור שברחה ממוסד והייתה מתאימה לזיהוי. פעם הבאה שיבדקו טוב יותר. הם תפסו אותי והייתי בטוחה שמדובר בחטיפה. לא הפסקתי לבכות אחרי זה, עד עכשיו אני בטראומה", כתבה ד' בפוסט.

פוסט בפייסבוק של ילדה שנחטפה (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
הפוסט זכה לתגובות ושיתופים רבים | צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

בעקבות המקרה, שהותיר לדבריה צלקת נפשית קשה, שוקלות הנערה ומשפחתה להגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) נגד השוטרים המעורבים. "אין להם זכות לגעת. השוטרים היו נוראיים והם לא התנהגו כמו שוטרים בכלל. אני מעלה את הפוסט הזה כדי להזהיר שזה יכול לקרות לכל אחת אחרת... אני עדיין רועדת שאני כותבת את זה. משטרת ישראל תתביישו לכם!" כתבה ד'.

למרות שהפוסט זכה לתגובות ושיתופים רבים, ד' הורידה אותו לאחר מספר שעות. "היא הייתה בהלם מכמות התגובות שהיא קיבלה. היא לא האמינה שזה יעשה כזה רעש גדול. היא נבהלה מזה", הסביר אחד המקורבים ל-ד' לכתב אתר "באר שבע נט" שרון טל שחשף את הפרשה. טל שוחח עם הנערה והוריה, שסיפרו כי יצרו קשר עם גורמי המשטרה ואף נפגשו עם מפקד תחנת המשטרה סנ"צ אפי שימן שהביע צער על המקרה והסביר את הנסיבות.

ממשטרת מרחב הנגב נמסר בתגובה: "מדובר בטעות מצערת בזיהוי נעדרת, שבבסיסה נחישות השוטרים לאתר נעדרת בסיכון ולהציל את חייה. בעקבות דווח על נערה אשר ברחה מהפנימיה בה חוסה נערכו סריקות נרחבות, במהלכן אותרה בסמוך למקום בו נראתה הנעדרת לאחרונה, נערה אשר עונה לתיאור החיצוני של הנעדרת.

הנערה התבקשה להזדהות ובתום תשאול לגבי זהותה ומשנתברר כי מדובר בטעות בזיהוי, שוחררה הנערה לאלתר. בעקבות הבהלה שאחזה בה, זומנה יחד עם אביה למפגש אישי עם מפקד התחנה שסייע ביצירת חוויה מתקנת בעבורה".

 

*דבריה של ד' בכתבה מובאים כפי שנכתבו בפוסט שפורסם בפייסבוק