השתלטות על תחנת המשטרה בהר הבית (צילום: טוויטר)
פורעים בהר הבית מצטלמים עם ציוד משטרתי לאות ניצחון | צילום: טוויטר

ביום חמישי שעבר חל 'ליל אל קאדר' המציין את סוף חודש הרמדאן. ניסיון העבר מלמד שאלפי מוסלמים שוטפים את רחובות העיר העתיקה והר הבית ושהאווירה נפיצה מאוד בתקופה הזו. בהתייחס למתיחות הביטחונית בתקופה זו, במזרח הבירה נפרסו כ-4,000 שוטרים בכדי שיתנו מענה להתפרעויות. העניינים יצאו כצפוי מכלל שליטה וחלק מהשוטרים נאלצו להגן בגופם על התושבים היהודים בעיר העתיקה כדי למנוע לינץ'.

הדרמה האמיתית או המחדל העיקרי בערב זה התרחש במקום שבו ההיערכות הייתה צריכה להיות בשיאה – הר הבית. ההמון הזועם נהר לכיוון תחנת המשטרה במקום והשוטרים שהיו בה, כך הם מספרים, קיבלו הנחיה נחרצת – לנטוש את המתחם מיד. "אמרו לנו בקשר 'תעזבו הכול. החיים שלכם חשובים יותר מהציוד ומהמבנה, אין לכם מה לחפש שם'", סיפרו השוטרים, "היו התפרעויות בהר הבית, אבל במקום להגן על נקודת המשטרה שזה סמל של המדינה, אמרו לנו לנטוש את המקום ולעבור לכיוון העיר העתיקה".

אלפי מתפרעים השתלטו על נקודת המשטרה הנטושה ובזזו רכוש מכל הבא ליד: אפודים, ציוד משרדי וקסדות. במסגרת ההתפרעויות וכאקט ניצחון, הצטלמו עם הציוד על רקע התחנה ולבסוף גם הציתו את המקום.

לפז"ם נודע כי הפורעים שבזזו את התחנה גנבו יחד איתם מחשבים שהכילו מידע פנימי. פרט לכך שכל אירוע נטישת התחנה הוא מחדל, קיים חשש מעניין גניבת המחשבים. ״אנחנו מתביישים שאנחנו שוטרים. אם היה לצמרת המשטרה מידע שהולכים להשתלט על תחנת המשטרה, מדוע לא הוזרמו כוחות למקום לטפל בהם? למה לא נערכו ההתאם? זה מחדל שמחייב ועדת חקירה. במשטרה מנסים לגמד את האירוע אבל זה כתם גדול מאוד״, סיפרו שוטרים שהיו במקום ואולצו לברוח בהוראת מפקדיהם.

השתלטות על תחנת המשטרה בהר הבית (צילום: טוויטר)
מזרח העיר היה מלא בשוטרים ולמרות זאת, תחנת המשטרה בהר הבית ננטשה | צילום: טוויטר

השתלטות על תחנת המשטרה בהר הבית (צילום: טוויטר)
פגיעה בסמל ריבונות | צילום: טוויטר

"זה היה מחזה מביש מאוד, הרגשתי בושה שככה מתנהלת המשטרה. במקום להגן על הנקודה שהיא סמל ריבוני של מדינת ישראל, הפיקוד הבכיר במחוז ירושלים העדיף שהיא תיפול שלל בידי המתפרעים", זועם אחד השוטרים. "איזה מסר מרתיע המשטרה מעבירה לאזרחים? שמותר להצית נקודת משטרה? אני ושאר השוטרים הרגשנו רע מאוד. זה לא היה קורה בפתח תקווה או בבאר שבע".

המתפרעים, שרובם היו רעולי פנים לקחו את הציוד מהתחנה ונמלטו לשכונות במזרח ירושלים. גורם בכיר שאחראי בין השאר על אבטחת הר הבית והעיר העתיקה טוען, כי המשטרה נכשלה בתפקידה שלא דאגה לאבטח את הנקודה ושלמרות שמזרח העיר היה מלא בשוטרים, לא טרחו להשתמש בהם כדי להגן על תחנת המשטרה.

"כובלים את ידי השוטרים מלטפל באותם המתפרעים"

"לא משנה מה השיקולים שעמדו מאחורי ההחלטה לנטוש את נקודת המשטרה. אסור שדבר כזה יתרחש במדינת ישראל. זה נראה רע מאוד. כובלים את ידי השוטרים מלטפל באותם המתפרעים שפוגעים בסמל חשוב של המדינה, נותנים לגיטימציה לאנשים פורעי חוק", קבל הבכיר. "אני מקווה שהעניין ייבדק וימוצה עד תום. לראות את המתפרעים רוקדים ורומסים את נקודת המשטרה כשהם לבושים באפודי משטרה ובוזזים ציוד שהיה במקום, זו תחושה של השפלה ובושה. זה ממש מחדל שזועק לשמיים. איפה כל הערכים שהמשטרה מנחילה לשוטרים שלה? חתירה למגע מעצר פורעי חוק?" הוא שואל בזעם.

גורמים אחרים במשטרה, טוענים למרות זאת כי הם נערכו בהתאם וקיבלו התראות על התפרעויות בהר הבית ולכן נקודת המשטרה נותרה ריקה וכלי הנשק הוצאו ממנה כדי למנוע את גניבתם על ידי המפגינים. "היו באותו הלילה 35 אירועים קשים וההחלטה שהתקבלה הייתה בשיקול דעת. לאחר שנבחנו כל התרחישים, הוחלט שלא להתעמת עם המתפרעים בהר הבית. זו הייתה החלטה נכונה ובמקום. נכון, שהמראות לא נראים טוב, אבל לקחנו הכול בחשבון ועובדה שבסופו של דבר לא היו הרוגים וזה מה שחשוב", הסביר גורם במשטרה.

לדברי אותו גורם, אכן נגנב ציוד מהנקודה, אבל לא פריטים יקרים או כלי נשק. אותו גורם הוסיף כי מאז החלו ההתפרעויות נעצרו כ-400 חשודים על ידי כוחות המשטרה. "אנחנו נבוא בחשבון עם כל מי שהתפרע הצית ובזז את הנקודה", הבהיר גורם במשטרת מחוז ירושלים, "אנחנו נגיע לכולם וימוצה איתם הדין".

ממשטרת ירושלים נמסר כי "בשל המורכבות הייחודית לעיר, יש לתת את הדעת לכל פרט, קטן כגדול, ולקבל בכל זמן נתון את ההחלטה הנכונה ביותר. בשל כך, יש לגלות אחריות גם בביקורת המופנית כלפי החלטות המשטרה, בדגש לאירועים בהם כלל המידע מצוי בידי המפקדים בשטח, ובידיהם בלבד.

השתלטות על תחנת המשטרה בהר הבית (צילום: טוויטר)
השוטרים : מתביישים | צילום: טוויטר

ישנם מקרים בהם נקודת המשטרה מפונה מראש משוטרים וציוד רלוונטי, כפי שהיה בליל אל קאדר, השוטרים נערכים עם כוחות נוספים בשערי הר הבית ובעת הצורך, בהתאם להערכת מצב, מתבצעת פריצה להר לטיפול במתפרעים. בליל אל קאדר פעלו בירושלים אלפי שוטרים שהתמודדו עם הפרות סדר קשות בכל מזרח ירושלים והעיר העתיקה במטרה להגן על הציבור, המתפרעים לא הצליחו לגלוש אל מחוץ לשכונות הערביות ואף לא לפגוע בבתי היהודים במזרח ירושלים, עליהם הגנו השוטרים בגופם, עשרות מהם נפצעו קל במהלך העימותים.

יחד עם זאת, על אף ההתמודדות הקשה מול המתפרעים, כלל האירועים הסתיימו ללא הרוגים ונעצרו עשרות מתפרעים. בשלושת השבועות האחרונים נעצרו בירושלים כ-400 מפירי סדר והוגשו 135 כתבי אישום והמשטרה תבוא חשבון עם כל מי שידו הייתה בהפרת סדר בעיר. יודגש עוד כי משטרת ירושלים תמשיך לפעול בנחישות וללא פשרות מול הפרות הסדר והמתפרעים ולקבל את ההחלטות הנכונות ביותר, גם אם גורמים כאלה ואחרים או בעלי אינטרס זה או אחר, יפנו ביקורת צינית ולא אחראית".