יוסי בכר (צילום: דובר צה"ל)
הצטיין לכל אורך הדרך. יוסי בכר מקבל דרגת אלוף | צילום: דובר צה"ל

תת אלוף יוסי בכר, איש חטיבת הצנחנים, הועלה היום (ג') לדרגת אלוף ומונה למפקד גיס מטכ"לי במקומו של האלוף גרשון הכהן. בהודעה שפרסם דובר צה"ל נמסר שהתקיים טקס חגיגי בלשכת הרמטכ"ל במחנה "רבין" (הקריה), בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון. מה שלא היה באותה הודעה זה הסיפורים המדהימים שמלווים את האלוף החדש וההישגים שלו. בכר, שפיקד בעבר על יחידות כמו חה"ן צנחנים, סיירת צנחנים ומגלן, אחראי על לא פחות מ-27 הרוגים בצד של האויב. רובם אנשי חיזבאללה. "האגדה, שאגב נכונה ברובה, הפכה את בכר למפקד של חיילים ונערץ. בכלל הוא היה צריך להיות אלוף לפני הרבה זמן", אמר קצין בצבא שמכיר את בכר באופן אישי.

מסתער קדימה

כדי להבין מי זה יוסי בכר צריך לחזור כמה שנים לאחור. שנות ה-90 ליתר דיוק. מי שהגיע בסוף העשור הזה לקורס מ"כים זכה כחלק מהמור"קים לצפות בסרט של סיירת צנחנים כשהיא מחסלת יחידה של חיזבאללה. באותם ימים נהג צה"ל להוציא כמות אדירה של מארבים בסגנון "הולם מתריע". כוח אחד משמש לתצפית וכוח שני מבצע את הירי. בסרטון שצולם מהאוויר ניתן לראות קבוצה של אנשי חיזבאללה מתקדמת דרומה, לכיוון השטח שהוחזק בידי צה"ל וצד"ל. בסרטון ניתן לראות את אנשי סיירת צנחנים מחכים בסבלנות ונותנים להם להתקרב. לפתע מזנקת דמות מהכוח של הסיירת בזמן שהשאר נשארים במקומם ומחסלת לבדה את רוב המחבלים. רק אחרי שניות ארוכות מצטרפים השאר ומחסלים את המעט שנשארו. הדמות הבודדת זה יוסי בכר, אז מפקד הסיירת.

על יוסי בכר שמעתי באופן אישי באמצע שנות ה-90 כשהתגייסתי לגדוד 101 שהוא היה המג"ד. "שפיץ עולם וחייה רעה", אמרו עליו המפקדים באותן שנים. אלה ידעו לספר ש"יוסי חיסל באופן אישי 27 מחבלים והיה זה ששיקם את הגדוד אחרי כמה שנים קשות מאוד". גדוד 101 של אמצע שנות ה-90 היה חדש יחסית וגם די מפורק.

באותן שנים ישב צה"ל ברצועת הביטחון שבדרום לבנון ותפס שם קו מוצבים. פעם ברכס רמים ופעם בגזרת עישייה. במסגרת הלחימה איבד הגדוד שבעה לוחמים וקצינים מצטיינים שנפגעו ממטען ובמקרה אחר מירי דו צדדי. האירועים הקשים פגעו בגדוד ובהמשך היו בו מספר מרידות כולל אחת גדולה של המסייעת שברחו כאחד לעיר אילת. זה היה הגדוד שבכר קיבל ב-1996. כאשר סיים את תפקידו הוכרז הגדוד כאחד המצטיינים של צה"ל וכגדוד שחיסל הכי הרבה מחבלים בלבנון. לצד זה הצליח בכר להפוך את מחזור נובמבר 1995 לאחד המצטיינים בצה"ל, כזה שהוציא הכי הרבה קצינים ומפקדים. "זה מראה לך על רמת פיקוד גבוהה", הדגיש קצין צנחנים ששירת לצדו של בכר משך שנים רבות.

מסלול ישיר לפיקוד

יוסי בכר נולד בשנת 1964 ובשנת 1983 התגייס לחטיבת הצנחנים לגדוד הנח"ל המוצנח. מאוד מהר הוא יצא לקורס מפקדי כיתות ולאחר מכן לקורס קצינים ממנו שב לגדוד הנח"ל המוצנח כמפקד מחלקה. כבר בתחילת הדרך הוא מתבלט כקצין מסוג נדיר עם אומץ לב שהפך לאגדה בצבא.

אחרי מספר תפקידים בגדוד הוא עובר לפקד על פלוגה בבה"ד 1 וחוזר לחטיבה כמפקד חה"ן צנחנים. לאחר מכן הוא יוצא לקורס פו"מ ובהמשך מפקד על סיירת צנחנים. "מי שמכיר את יוסי מהימים שהיה סא"ל לא יכול שלא להתרשם מכמות הסיכות שהיו לו על המדים. כנפ"צ, של הסיירת של החב"ן ומה לא, אחר כך גם של מגלן", אמר בחיוך חברו לשרות.

בתקופתו של בכר כמפקד הסיירת הוא מוביל את היחידה באופן אישי בסדרה של מבצעי חוצי קו אדום, כלומר מעבר לקו הגבול של רצועת הביטחון. באחד המבצעים מחסל הכוח של בכר שישה אנשי חיזבאללה ללא נפגעים לכוחותינו. בהמשך בכר הופך למג"ד גדוד 101 ולאחר מכן למפקד הבא"ח, מה שמלמד ששמו אותו במסלול ישיר לפיקוד על חטיבת הצנחנים.

בתקופת הפיקוד של בכר על הבא"ח הוא היה אחראי ללא מעט שינויים אירגוניים "שהפכו את החיילים שהגיעו לחטיבה להרבה יותר טובים", כפי שאמר לפני מספר שנים גורם בצבא. "בכר שינה את התפיסה והתאים את הלוחמים למצב של התקופה ולא למלחמות העבר". מעבר לזה הוא נחשב לראשון שנלחם בתיזוזים שהיו נהוגים באותן שנים ונחשבו לחמורים במיוחד.

ב-1999 הוא מסיים את תפקידו ומתמנה למפקד של יחידת מגלן. את היחידה הוא מוביל לשורה של מבצעים שרובם אסורים לפרסום גם היום. חוג מכריו של בכר יודעים לספר שבאותן שנים נהרגו עוד הרבה מחבלים של חיזבאללה אולם מסרבים להוסיף מעבר לזה. תחת פיקודו פעלה מגלן גם באינתיפאדה השנייה וגם שם יודעים לספר על עלייה חדה בכמות הנפגעים של האויב. יותר מהכל יעיד על זה צל"ש שקיבלה היחידה של בכר.

לא רק מחסל

לאחר שסיים את תפקידו כמפקד מגלן בכר נרגע מעט מתפקידי לחימה ויוצא ללימודי משפטים במרכז הבין תחומי בהרצליה. במקביל הוא מתמנה כמפקד חטיבת הצנחנים במילואים 55. בהקשר לזה מספרים מכריו של בכר. "היתרון הגדול של יוסי זה לא רק יכולת הפיקוד והלחימה שלו. מדובר על מפקד משכיל מאוד ואינטליגנט מרשים. הרבה אנשים לא רואים את זה בגלל הדיבור והחזות הקשוחה שלו. כולם מכירים אותו כמחסל של צה"ל אבל יש פה הרבה מעבר".

בתקופה זו יוצאת חטיבת הצנחנים במילואים תחת פיקודו של בכר למבצע חומת מגן. החטיבה שלו כובשת את הערים קבטיה וטול כרם ויוצאת משם ללא נפגעים ואחרי חיסול של עשרות מחבלים. זמן קצר אחרי המבצע בכר מפקד על פעולה שהתוצאות שלה היו חיסולם של נאאף אבו שרח, ראש הזרוע הצבאית של הפתח באזור שכם, פאדי אל בוהתי ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי וג'עפר אל-מסרי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בשכם.

בשנת 2003 בכר מתמנה כמח"ט צנחנים הסדירה במקומו של אל"מ דרור וינברג ז"ל שנהרג בחברון. אלה עדיין ימי האינתיפאדה השנייה ובסדרה של מבצעית מחסלת החטיבה של בכר כ-20 מחבלים. בכר מסיים את הפיקוד ומתמנה בסוף מלחמת לבנון השנייה כקצין צנחנים וחי"ר ראשי. גורמים בצבא יודעים לספר ש"בכר לא היה מעורב במלחמה ולכן לא התלכלך ממנה". בסוף מלחמת לבנון השנייה, מונה למפקד אוגדה 91 למשך 10 חודשים במקומו של תא"ל גל הירש.

משם ממשיך בכר לאוגדת עזה כאשר בתקופתו מסכל צה"ל פיגוע גדול של איסלאמסטים מסיני שחדרו לנגב על גבי נגמ"ש של צבא מצרים. אחרי מבצע עמוד ענן בכר הוא הקצין שאחרי לקשר עם המודיעין המצרי ובהמשך מפקד על קורס מפקדי פלוגות וגדודים. השבוע כאמור הועלה בכר לדרגת אלוף.

"יוסי תמיד התעקש להוביל כוחות ללחימה. יוסי הוא לוחם וקצין, עם חשיבה ותפיסה רחבה", אמר עליו שר הביטחון משה בוגי יעלון. "הניסיון הרב שעומד לרשותו יסייעו לו כשיצטרך להוביל את הגיס בהתמודדויות לא פשוטות. זו גם הזדמנות עבורי להביע הערכה לרמטכ"ל, למטה הכללי, ולכל מי שהיה שותף למבצע צוק איתן".