בואו נדבר על חזי דין. הקוסם, אמן האשליות והאקסטרים והמומחה לטלפתיה הוא סנסציה של ממש. כבר שנים שהוא מותיר אותנו עם פיות פעורים ולסתות שמוטות, מבולבלים ולא מבינים איך הוא שוב הצליח להתל בנו. בכל זאת, ככה זה כשמתחילים לבנות קריירה בגיל תשע. היום, כשהוא בפסגת המקצוע, הוא יכול לספר שאחת התחנות החשובות ביותר בדרך הייתה דווקא השירות בתפקיד קוסם צבאי. כן, יש דבר כזה.

”כשהתגייסתי לא היו קוסמים צבאיים. לא היה מושג כזה", הוא מספר. "שנים לפני הגיוס התעסקתי בקסמים, וכשהגעתי לבקו"ם זיהו את הפוטנציאל שלי. בדיוק באותו הזמן הרכיבו צוות 'הווי ובידור בקו"ם". שלחו אותי לשם עם אסי ישראלוף וניקי גולדשטיין. זה היה מישמש של אנשי במה ועוד חברה טובים".

אז אתה בעצם היית הקוסם הצבאי הראשון.
"לא היה תפקיד בצבא שקראו לו 'קוסם צבאי'. כל הזמן צחקנו על זה, קראתי לזה קס"צ. כן היו בעבר קוסמים שבידרו חיילים, אבל רק כשאני נכנסתי זה הפך למשהו מסודר".

למה?
בצבא גילו את הפוטנציאל. הקוסמים נכנסו חזק גם למיינסטרים. הם נמצאים היום בכל מקום. בזמנו זה היה פתרון קסם בשביל צה"ל. במקום להקה עם הגברה, תאורה, נגנים, זמרים וצחקנים, יש בן אדם אחד. פרפורמר שעושה נטו בידור".

החיילים והחיילות שראו אותך בפעם הראשונה בטח היו בשוק.
"זו הייתה אטרקציה מטורפת, הם לא האמינו שאני קיים. סמל המחלקה היה בא ואומר להם 'צאו להפסקה ותתייצבו בשמונה למופע קסמים', והם חשבו שהוא עובד עליהם. פעם אחת הכנתי את הבמה להופעה ואז נכנסו שני חיילים ושאלו 'איפה הקוסם?'. עניתי להם 'הנה, אני פה'. הם לא הבינו וראיתי שהם מסתכלים עליי מוזר. מפה לשם הבנתי שהם חשבו שקוסם זה כינוי לקב"ן".

חזי דין בצה"ל (צילום: באדיבות המרואיין)
צילום: באדיבות המרואיין

חזי דין מתמחה בקסמים מסכני חיים, כאלה שגורמים לכל אדם בר דעת להחסיר פעימה. או שבע פעימות. הוא שבר שיא גינס כשנכנס לקוביית קרח גדולה בכיכר רבין ושהה בה 64 שעות, שעתיים יותר מהמקביל דויד בליין שעשה את אותו הדבר בניו יורק. בקסם אחר ומבהיל לא פחות, הוא נתלה הפוך בין מגדלי עזריאלי על חבל בוער כשידיו קשורות, והיה צריך לחלץ את ידיו.

אני מניח שההופעות שלך בצבא היו פחות מבהילות.
"בצבא אתה פחות מתחכם, זה לא קהל שקנה כרטיס והגיע מרצונו החופשי. בסוף אתה רוצה להצחיק ולבדר. השתדלתי שהקסמים יהיו קשורים לצבא. הייתי קורא לאנשים את המספר האישי, מנחש מה התפקיד שלהם, מתעסק להם עם הדיסקיות. אחד הקסמים היותר מגניבים שלי היו דווקא עם לוף. הייתי לוקח שטר ממישהו, שורף אותו ונותן לו לפתוח פחית לוף. הוא היה מגלה את השטר שם עם החתימה שלו".

קהל של חיילים זה קהל קשה יותר?
"זה הקהל הכי אמיתי שיש. אם אתה גרוע אתה חוטף לפנים. זה משהו שהוא אופייני בכללי לעם שלנו. כן אפשר לומר שהחיילים מאוד מעריכים אותך, אם אתה טוב. אם הצלחת לגרום להם לאהוב אותך בכמה דקות הראשונות, הם יעופו עליך. בסופו של דבר זה משהו ששובר להם את השגרה הצבאית. הם עפים על זה שזה בכלל קורה".

איך התפקיד עיצב אותך כאמן?
"למדתי להופיע בתת תנאים. אחד הדברים שאני הכי גאה בהם היום זו היכולת שלי לעמוד על הבמה ולנהל קהל. את הביטחון הזה קיבלתי בצבא. שלחו אותי לכל מיני מקומות בלי תנאים. פתאום אמרו לי 'הנה חול, תופיע עליו'. פעם אחת הגעתי לבסיס בצפון ובדיוק הקפיצו אותם. נשארו רק הפקידים אז הופעתי מול שישה אנשים. פעם אחת הופעתי בתוך בטונדה עם כמה כיסאות. כשאתה עובר את זה אתה לומד לבטל את המניירות של הכוכב. היום זה מביך אותי כשמגישים לי פירות חתוכים לפני הופעה".

"צריך לתת בראש מהר"

הרומן של חזי דין עם צה"ל ממש לא נגמר ביום שהוא גזר חוגר. הוא היה קוסם במילואים וכיום הוא מופיע בבסיסים שונים. למעשה, שיתוף הפעולה שלו עם הצבא גדל כשלאחרונה הוא גייס והכשיר שלושה קוסמים צבאיים חדשים.

איך זה קרה?
"בהתחלה התקשרו אליי מצה"ל כדי להתייעץ איתי. הם אמרו לי שהם מבינים את הפוטנציאל ורוצים עוד קוסמים. את הקוסמים שנבחרו אני מכיר באופן אישי. הם חברים בחטיבה הצעירה של אגודת הקוסמים, ילדים מקסימים ומוכשרים מאוד".

מה קורה בקורס קוסמים צבאיים? מה לימדת אותם?
"היכולת לעשות קסם היא דבר נרכש. אתה יכול ללמוד להיות קוסם בדיוק כמו שאתה יכול ללמוד להיות טייס, רק שלהיות טייס זה טיפה יותר מורכב. הדבר הכי חשוב הוא הפרזנטציה, היכולת שלך לדבר עם אנשים ולתפוס את תשומת הלב שלהם גם אם לא היית עושה קסמים.

"לימדתי אותם שצריך לתת בראש מהר. כמה שפחות אכילות ראשים, כמה שיותר ללמוד את הקהל. תמיד יש את הליצן והחכמולוג של היחידה. חוץ מזה, הם צריכים לדעת לצחוק על זה שהם קוסמים צבאיים כדי שכל ההופעה תהיה עם קריצה. בסוף, המטרה היא להעניק להפוך אותם לפרפורמים מצוינים. אתה לא מופיע מול משפחות או ילדים שבאו לראות אותך. הדגש היה על התמודדות עם הקהל של החיילים והחיילות".

הקורסים בצבא הולכים להפוך למשהו קבוע? 
"עוד לא יצרו איתי קשר מצה"ל. בכל זאת, לשלושת הבחורים האלה יש שלוש שנים טובות לשרת. אני מחכה לטלפון הבא. אולי יבקשו ממני להקים יחידה של קוסמים צבאיים. אולי יהיה בכלל 'קוסם עובד צה"ל'".

ומה עם קוסמות צבאיות?
”יש היום מעט מאוד קוסמות. זה מקצוע מאוד גברי. החלום שלי זה לטפח קוסמת. מישהי סופרסטארית, סלבית לכל דבר, שיודעת לדבר ועם ים של כישרון ואהבה למקצוע. מתישהו אני אמצא מישהי כזו שיש לה את הכישורים. אולי היא תהיה יום אחד קוסמת צבאית. אני מקבל המון פניות מחברה צעירים שרואים אותי ביוטיוב ורוצים להיות קוסמים, והאמת שבשנתיים האחרונות גם ילדות התחילו לכתוב לי. אני תמיד מסתקרן לראות אם יש להן את זה. עד היום לא מצאתי אחת כזו".