פרסומים ברחבי העולם מדווחים ביומיים האחרונים על חיסול פעיל ארגון דאע"ש בסוריה המיוחס לחיל האוויר האמריקאי שבוצע על פי הערכות באמצעות "פצצת נינג'ה", טיל סודי ומסתורי שלפי השמועות עליו לא נושא חומר נפץ ושולף מן סכינים לחיסול ממוקד.

היעד היה רכב בו שני לוחמים שככל הנראה היו מפקדים בארגון והם נהרגו מפגיעת הטיל, אולם זהותם של השניים אינה ידועה וגם ארה"ב לא מאשרת כרגע את דבר התקיפה או התוצאות שלה.

ההערכה שמדובר בתקיפה אמריקאית ושימוש ב"טיל הנינג'ה" היא על בין היתר על סמך תמונות רבות של הרכב בו נסעו השניים שהופצו ברשתות החברתיות ובהן נראה שכמעט ולא נגרם נזק מלבד למקומות בהם ישבו השניים. די ברור שלמי שישב שם אין סיכוי לצאת בחיים.

"פצצת הנינג'ה" כפי שהיא מכונה בכלי התקשורת היא טיל סודי שפותח לכלי טיס לא מאוישים של ה-CIA, חיל האוויר האמריקאי וצבא ארה"ב.

אמצעי הלחימה הזה נחשף לראשונה במאי השנה בכתבה של ה"וול סטריט ג'ורנל". ככל הנראה מדובר בטיל "הלפייר" שאין בו חומר נפץ ובמקום ראש נפץ יש לו שש סכינים חדות שנשלפות.

טיל ההלפייר AGM-114 המקורי הוא טיל נ"ט שבהמשך שודרג לעוד משימות ואילו הפיתוח הסודי שמכונה AGM-114 R9X "הגינזו המעופף" על שם חרב הסמוראים.

זהו למעשה הלפייר מותאם ששוקל 45 ק"ג של מתכת בלי חומר נפץ שפוגעים במכוניות או בניינים כאשר הלהבים של הטיל יכולים לחתוך את הבניין או גג הרכב ומבטיחים את החיסול של היעד בלי לפגוע באחרים, כי אין חומר נפץ.

בארה"ב לא מאשרים את דבר קיומו של הטיל אולם מנגד יש דיווחים שצבא ארה"ב הדליף בעצמו את המידע על הטיל, כדי לשפר את הדימוי שלהם בעולם.

ניתן לשגר אותו ממטוסים ללא טייס, מטוסי קרב או מסוקים והוא פותח לבקשת נשיא ארה"ב הקודם ברק אובמה במטרה לחסל טרוריסטים אבל להקטין למינימום את הפגיעה הסביבתית.

בתקופתו של אובמה כמות החיסולים שארה"ב ביצעה ברחבי העולם הגיעה למאות בכל שנה, ובלא מעט מקרים נהרגו גם חפים מפשע מה שהביא להוראה הזו של הנשיא.

פספס את בן לאדן אבל לא את דאע"ש

ככל הנראה הטיל הזה פותח כבר בשנת 2011 והיה אמור להיות בשימוש במבצע לחיסול אוסמה בן לאדן, מהלך שבוטל אחרי שהוחלט לשלוח לשם את צוות 6 מיחידת העילית אריות הים.

על פי הדיווחים תוצאות האירוע הנוכחי זהות כמעט לחלוטין לאירוע אחר שמיוחס לטיל הזה. אז המטרה הייתה חסן אבו ח'אר אל-מסרי מדאע"ש שחוסל בפברואר 2017.

גם במקרה הזה הוא חוסל ברכב שכמעט ולא היה לו נזק מלבד הנקודה בה פגע הטיל, מושב הנהג בו ישב וגם חיסול זה קרה באידליב. חוץ מהחיסול של אל-מסרי, הערכה היא שארה"ב השתמשה בטיל הזה גם בחיסולו של ג'מאל אל-בדאווי, המוח מאחורי הפיגוע הקטלני במשחתת האמריקאית "קול" שאירע בשנת 2000.