חיל האוויר הגרמני הודיע על רכש מטוסי קרב מתוצרת ארה"ב שתהיה להם יכולת לשאת פצצות גרעין מסוג B61. מטוסי הקרב החדשים יחליפו את מטוסי הטורנדו הוותיקים, שנכנסו לשירות בתחילת שנות השמונים.

הגרמנים יצאו במכרז להחלפת צי מטוסי הטורנדו המזדקן שלהם, שפותחו במשותף עם איטליה ובריטניה. שנים הם ניסו להחליף את המטוס, מה שלא קרה מסיבות פוליטיות וכלכליות, כמו גם העובדה ששמרו על מטוסים אלו עבור היכולת הגרעינית, חלק מדרישות נאט"ו לחברות בברית.

בין היתר, בחנו הגרמנים את מטוס הגריפן השבדי והחמקן 35-F האמריקאי. מפקד חיל האוויר הקודם, גנרל קרל מילנר דווקא תמך ברכש של מטוסי F-35. בשנת 2017 הוא אף ביקר כמה פעמים אצל מקביליו הישראלים ואחר כך ציין שהישראלים היו בין הממליצים על מטוסי החמקן, כמי שמפעילים אותם.

חיל האוויר הגרמני (צילום: שי לוי)
צוותי אוויר גרמנים ומטוס טייפון | צילום: שי לוי

לצערו של הגנרל, העמדה המקצועית בעד רכש החמקנים האמריקאים, הביאה את שרת ההגנה, אורסולה פון דר ליין, לפטר אותו. משרד ההגנה הגרמני העדיף את מטוסי יורופייטר טייפון המיוצרים באירופה, מאחר ורכש שלהם יספק גם מקומות עבודה במפעלים גרמנים.

מחליפו בתפקיד הגנרל אינגו גרהרץ שינה את ההחלטה, שנראה כי התקבלה יותר משיקולים פוליטיים מאשר מקצועיים, למרות שלשני המטוסים יש רקורד מעולה.

בסופו של דבר, הגרמנים רכשו 90 מטוסי יורופייטר טייפון, עוד 30 מטוסי F/A-18 "סופר צרעה" ו-15 EA-18G "גראולר" ללוחמה אלקטרונית.

בניגוד למטוסי F-18 מהדגמים הקודמים, לדגם שנבחר על ידי הגרמנים אין יכולת לשאת חימוש גרעיני, אולם ביצרנית חברת "בואינג" ישדרגו עבורם את המטוס שנבחר, כדי שיישאו פצצות גרעין.

גרמניה נמצאת בימים אלו בתהליך דומה לזה של חיל האוויר הישראלי, מבחינת החלפת מטוסי הקרב שלה וגם החלפת מסוק ה- CH-53 הכבד.