הפיצוץ האדיר בנמל ביירות תפס את לבנון כשהיא סובלת ממשבר כלכלי חמור ונמצאת במתיחות ביטחונית מול ישראל. מדובר במשבר כמוהו גם ארץ הארזים הנחשבת ל"איוב של המזרח התיכון" לא ראתה והשאלה היא לאן זה יכול להתפתח, עד כמה בישראל צריכים להיות מודאגים.

סא"ל (מיל') עומר דנק, איש חיל האוויר ששירת במחלקת תכנון המערכה ובמחלקה האסטרטגית בצה"ל, מסביר שאירוע מהסוג הזה יכול להפוך מאוד מהר למקפצה של אינטרסים שישפיעו על לבנון וסביר שגם על מדינות האזור.

"לבנון מדינה כושלת לחלוטין שלא מסוגלת לטפל באירוע כזה בלי סיוע חיצוני". אומר המומחה לניתוח אסטרטגי ולמודיעין בשיחה עם mako. "עכשיו יש תחרות בין שני מעורבים ישירים ועוד שניים עקיפים. הישירים הם האיראנים-שיעים אל מול הסעודים-קטארים, כשיש לציין שהשכונות שנפגעו ליד הנמל אינן שיעיות, הן סוניות".

הוא ממשיך ומסביר שסיוע איראני שיעי, יכול להיות הזדמנות לרכך התנגדויות וביקורת פנימית נגד חיזבאללה בלבנון. "בהנחה שלא קרתה שם תקלה פסיכית של חיזבאללה, יש לנסראללה הזדמנות להוריד את הביקורת הפנים-לבנונית נגדו ולמצב את עצמו כמי שמסייע למדינה".

לפני הפיצוץ איים נסראללה בתגובה להרג איש הארגון בתקיפה שיוחסה לישראל ודנק מעריך: "אירוע כזה מקטין את חופש הפעולה של חיזבאללה, כי תגובה ישראלית בזמן הזה יכולה להיות מאוד בעייתית כשלבנון מלקקת את הפצעים. לדעתי, זה יגרום לו לעשות הערכת מצב מחודשת ונסראללה הוא בן אדם קר רוח, עם שיקולים מדודים ומחושבים".

סא''ל במיל' עומר דנק (צילום: אלון חן)
סא"ל במיל' עומר דנק | צילום: אלון חן

מבחינת המדינות במעגל השני, מציין דנק שעיקר המאבק על הסיוע ללבנון הוא בין רוסיה לארה"ב. "עבורם זאת הזדמנות השפעה מצוינת דרך הסיוע. הרוסים רומזים כבר תקופה שהם פוזלים ללבנון, כדי לקחת מהאמריקאים נקודת השפעה וגם מתוקף הרצון הרוסי לאבטח את צינור הגז ומזרח הים התיכון".

דנק, בעל הבלוג "omerdank-strategy", מטיל ספק בכך שנראה נוכחות צבאית רוסית בלבנון. "זה לא יהיה כמו מה שאנחנו רואים בסוריה, אני מעריך שהוכחות הרוסית תתבטא ביועצים ואנשי מודיעין, כפי שהם נוהגים בד"כ". נציין שלרוסים יש קשר ישיר לחיזבאללה כחלק מהלחימה המשותפת בסוריה, "וזאת הזדמנות שלהם לחזק את זה", לדבריו.

בראייה הישראלית, עדיף שהאמריקאים-סעודים יהיו אלו שיסייעו ללבנון ויקבלו בה דריסת רגל כגורם מרסן. דנק מעריך שאם הרוסים-איראנים יהיו אלו יסייעו ויקבלו שליטה, עלולה להיות עלייה באיום הצבאי המורכב והמתוחכם יותר. "יכולים להיפתח מרחבי פעולה להעברת אמצעי לחימה מתקדמים יותר במסווה של האירוע הזה, משהו שעלול להקל על הברחות הנשק מאיראן", הזהיר דנק.

חסן נסראללה בנאום מצולם (צילום: חדשות)
"יגרום לו לעשות הערכת מצב מחודשת". נסראללה | צילום: חדשות