מתוך תיעוד הלינץ' (צילום: מצלמת אבטחה, חדשות)
המאבטח ירה - האזרחים התנפלו | צילום: מצלמת אבטחה, חדשות

"מישהו צעק: 'מחבל. מחבל'. התנפלתי עליו יחד עם אזרחים נוספים ועובדים מחנויות בתחנה. בעטנו בו בראש. בבטן. בכל הגוף. היו כאלה שריסקו עליו כסאות. ירד לו המון דם, היה בלאגן אחד גדול. היו כאלה שחשבו שיש לו אקדח או סכין שהוא זה שהרג את החיילים והעסק יצא מכלל שליטה וכל אחד שעבר בעט בו בראש. אף אחד לא ידע שהוא עובד זר. קל לשפוט אותנו ולומר שאנחנו חיות אדם. שעשינו בו לינץ'. אולי הגזמנו. אבל אם הוא היה באמת מחבל?"

את הדברים הקשים האלה אומר ר', תושב באר שבע ואחד מתוך עשרות האנשים שהשתתפו בלינץ' בנתין הזר מאריתריאה, הפטום זרהום, אתמול בתחנה המרכזית בבאר שבע. לדבריו, הוא הבחין מאוחר יותר בסרטונים שעלו ברשתות החברתיות ואינו מרגיש כל אשמה. "אמרו שהוא המחבל אז כיסחנו לו את הצורה כדי לנטרל אותו שלא יהרוג אחרים. היה בלבול נוראי. היו כאלה שצילמו את האירוע. אני לא מצטער לרגע. בסיטואציה שהיינו בה פעלתי כראוי. אני מצטער שהרגנו את האדם הלא נכון אבל גם השוטר בבת ים הרג בטעות אזרח שחשב שהוא מחבל".

_OBJ

יוסי (שם בדוי) שגם היה מעורב בלינץ', סיפר על אותם רגעים: "הגעתי כמה שניות אחרי שהרביצו לו. חשבתי שהוא מחבל אז כנקמה בעטתי בו בראש. יצא לי ככה. אינסטינקט. הייתה המולה. כל אחד שעבר נתן לו בעיטה. היו כאלה שמחצו אותו בכיסאות שהיו במקום כדי לוודא שהוא מת ולא יפגע במישהו. היינו באטרף". לדבריו, הוא אינו חושש מחקירת משטרה בעניין. "שיחקרו אותי. אין לי בעיה. גם שוטרים טועים. אם השוטרים היו מגיעים מהר יותר אולי זה היה מרתיע אותנו. היינו מפסיקים. אחרי כמה שעות שהגעתי הביתה ראיתי בטלוויזיה שלא מדובר במחבל. מצטער? נסחפתי עם כולם. לא מצטער על כלום. רצחו לנו חייל וזה היה טבעי שננקום במי שעשה את זה. שאף אחד לא ישפוט תגובה של אזרחים שהיו בסכנת חיים".

"גם במחבל אסור לעשות לינץ'"

היום (ב') דווח שחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב פתחו בחקירת האירוע, וינסו לאתר את מבצעי הלינץ' כדי לתחקר אותם. החוקרים יצפו בסרטוני מצלמות האבטחה ואזרחים שתיעדו את הלינץ' והפיצו בסמארטפונים. כזכור, זרהום נורה בידי מאבטח לאחר שנחשד בטעות כמחבל, ולאחר מכן הוכה בידי אזרחים שהיו במקום. "המשטרה רואה זאת בחומרה רבה ולא תאפשר לקחת את החוק לידיים", נמסר מהמשטרה. "נדרש מכולנו לנהוג באיפוק ובמשנה זהירות ולאפשר למשטרה לבצע את תפקידה".

את הדברים מחזקים גם חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית. "חיוני שנשמור על צלם אנוש ונימנע מלקיחת החוק לידיים", אמר יו"ר האופיזיציה ח"כ יצחק הרצוג. ממפלגת הליכוד התייצב ח"כ יואב קיש, שאמר כי "אנחנו לא רוצחים. עלינו להיות ההיפך הגמור מאויבנו. אנחנו לא עושים לינץ', גם לא במחבל שהוא רוצח שפל. יש מערכת משפט, היא תשפוט והיא תעניש". ואילו ח"כ יעל גרמן ממפלגת יש עתיד הפנתה אצבע מאשימה לראש הממשלה: "אני מצפה מראש הממשלה שיביע צער על ההריגה המזעזעת ויקרא להרגעת הרוחות. כוחות הביטחון יודעים לפעול בשעת חירום, אך הנהגה שמלבה את היצרים ונותנת דרור לשנאה מסכנת גם חפים מפשע".