נפתח בגילוי נאות. בעבר שירת כותב שורות אלו בתחנת באר שבע, בתקופתו של ניצב יורם סופר כמפקד תחנת המשטרה. באחד הלילות יצאנו למרדף אחרי רכב גנוב בשטחים שמחוץ לתל שבע, בשעת לילה מאוחרת.

פתאום עלה בקשר המפקד ושאל: מה האירוע? לאחר שלמד את הפרטים פקד עלינו: "הפסק מרדף". באותו רגע, גיליתי שמפקד התחנה הולך הביתה עם מכשיר קשר וישן איתו ליד המיטה. בנוסף, המסר שלו היה ברור: חתירה למגע זה יפה. אבל מרדף במדבריות הנגב בחושך מוחלט אחרי רכב גנוב, זה לא משהו ששווה את אובדן החיים.

לאחרונה, נכנס ניצב יורם סופר ללשכת מפקד המחוז הדרומי במשטרה, אחד מהתפקידים המורכבים והמאתגרים ביותר, אבל גם כזה שנחשב כקרש קפיצה ללשכת מפכ"ל המשטרה. בעיני רבים במשטרת ישראל, ניצב סופר הוא האיש שיעשה סדר בבלאגן, כפי שאמר לנו השבוע קצין משטרה שעבד בעבר תחת פיקודו.

מהימ"מ לכבישי אפגניסטן

מדובר במחוז מורכב מיוחד. גם מי שלא גר בדרום זוכר היטב את הסרטונים שרצו ברשת בהם נראו תושבי הפזורה הבדואית מתפרעים בכביש ויורים באוויר כאילו מדובר בכבישי אפגניסטן. לכך יש להוסיף את הפשיעה החקלאית, בריונות ועבריינות כולל מצד משפחות פשע, סחיטת דמי חסות וכל אלו - לצד המורכבות של הלחימה בטרור, במיוחד זה שמגיע מעזה.

המפקד החדש שיצטרך להתמודד עם כל אלו, נשוי ואב לשניים הוא בוגר תואר ראשון בקרימינולוגיה ומדע המדינה, תואר שני במדעי החברה באוניברסיטת חיפה והמכללה לביטחון לאומי. בשנת 1987 התגייס לימ"מ כלוחם אחרי שרות בחטיבת הצנחנים בימים הפרועים של דרום לבנון. מהר מאוד יצא לקצונה והתקדם בתפקידי פיקוד ביחידה ללוחמה בטרור, כשהרוב המכריע של המבצעים בהם השתתף נותרו מסווגים עד היום.

ניצב יורם סופר
מהימ"מ למשטרה הכחולה. סופר | צילום: דוברות המשטרה

למשטרה הכחולה הוא עובר בשנת 2000, אז מונה לקצין המבצעים במחוז הדרום. בהמשך היה סגן מפקד תחנת אשקלון ומ"מ מפקד תחנת אופקים. שירת כראש מדור כשירות מבצעית במטה הארצי. בתקופת ההתנתקות היה קצין האג"מ של אוגדת הפינוי, ובספטמבר 2006 מונה למפקד תחנת אשקלון.

לתחנת באר שבע הוא הגיע כמפקד בשנת 2007 אחרי שבאותם ימים החליטו במשטרה להפוך את התחנה למרחב, בגלל גודלו של השטח והמורכבות. במשטרה חיפשו קצין בעל יכולות ניהול וארגון שהיו בגדר חובה לאור המשימה, וסופר נשלף מהפיקוד על תחנת אשקלון פחות משנה אחרי שנכנס לתפקיד. זה קרה בהמלצה של מי שהיה אז מפקד מחוז דרום, ניצב יוסי פריינטי.

מההחלטה להפוך את התחנה למרחב נשאר בעיקר הצעד להעניק למפקד דרגה גבוהה יותר, של ניצב משנה ולא סגן ניצב ובגדול – לא הרבה יותר מכך. הסיבה היא בעיקר תקציבית ולא בהכרח באשמתו של סופר.

בין דומרני לימין הקיצוני

לאחר שעזב את התחנה-מחוז בבאר שבע מונה ב-2011 למפקד מרחב לכיש ושירת בתפקיד עד ספטמבר 2013. בין השאר נרשמו לזכות המרחב שלו מספר מעצרים חשובים של שלום דומרני וחברי משפחת הפשע שלו, כולל באופן אירוני גם סיכול ניסיון חיסול של דומרני עצמו, שעלול היה להבעיר את הדרום כולו אם היה מצליח. גורמים בסביבת החקירה שהובילה למניעת החיסול, מספרים על גיוס של עד מדינה וירידה עד לרמת נטרול האקדח שאמור היה לשמש לרצח.

בתקופה זו התמודד במסגרת התפקידים שלו עם נפילת רקטות בשלל מבצעי ההסלמה בעזה. זה קרה כשאחיו, אמיר, הגיע לאותן זירות כקצין חבלה. אחרי שסיים לפקד על מרחב לכיש, מונה למפקד המרכז ללימודי משטרה ושנתיים לאחר מכן, לראש מנהלת המשטרה לנושא הרכבת הקלה בתל אביב.

בדרך להסדר? דומרני בבית המשפט
שלום דומרני בביהמ"ש | צילום: חדשות 2

בשנת 2016 מונה לסגן מפקד מחוז ש"י ושנה לאחר מכן, פיקד על כוחות המשטרה שביצעו את את הפינוי בעמונה. שיטת הפינוי חזרה על מה שהיה בהתנתקות "ברגישות ונחישות", כשהשוטרים הגיעו בלי אמצעים למרות האלימות שהופעלה נגדם. רבים במשטרה העידו שהיכולות שלו לנהל שיח "אמיתי" ו"מהלב", מנעו שבר של ממש בין המפונים ובציבור הימני בכלל למשטרה. "זה שסופר לא הפך לאויב הימין הקיצוני כמו הרבה קצינים לפניו, מראה משהו על היכולות הבינאישיות שלו. זה נטו הוא", אמר לנו אחד הקצינים.

ביולי 2018 מונה לתפקיד ראש אגף השיטור של משטרת ישראל, שהוקם לא מזמן, אך עקב שינויים פנימיים לא סיים קדנציה ונבחר לתפקיד מפקד מחוז הדרום.

"לא באמת יודע מה עובר על שוטר"

בעיני רבים במשטרה החיסרון של סופר טמון בעובדה שהוא אף פעם לא היה שוטר סיור. "הוא לא היה הבלש שמתמודד עם הפורץ באיזה בית. סופר לא באמת היה חוקר משטרה", כפי שאמר לנו מי שהיה בעבר קצין זוטר תחת פיקודו.

לדבריו: "כל החבר'ה האלה שמגיעים מהימ"מ באים עם הילה של גיבורים וחיסלנו מחבלים וכל זה. ההילה הזו רק מנותקת עוד יותר מההווי והתחושות של השוטר בשטח, הכי רחוק ממנו. חוץ מזה שברוב המקרים אתה מרגיש את זה שהם לא באמת יודעים מה זה להיות שוטר סיור ומה עובר עליך". מנגד, שוטרים אחרים ידעו לומר שסופר היה ופעל לצידם גם בשעות הקטנות של הלילה, בשבתות ובחגים.

בלשי משטרת באר שבע
בלשי משטרת באר שבע | צילום: דוברות משטרת ישראל

במשטרת ישראל מכנים את ניצב סופר "האינטלקטואל", כפי שאמר לנו קצין משטרה ממרחב לכיש. אחרי השירות בתחנת באר שבע נוסף לו הכינוי "החנון" ויודעי דבר מסבירים שהסיבה היא "בגלל תווי הפנים שלו, שפת הגוף והדיבור הרך והשקט. זה קטע נדיר במשטרה".

אבל אותו קצין גם מוסיף שהכינוי הזה נעלם כשנכנסים עם מפקד המחוז למטווח ירי או לישיבת עבודה. שם, באותן ישיבות כפי שמספרים קציני משטרה שעבדו עימו, מגיעה היצירתיות ויכולות הסדר והארגון שהובילו את ניצב סופר ללשכת מפקד המחוז הדרומי.

פריק של חשיבה

קצין בכיר במרחב לכיש מספר על ריבוי אירועים בעיר קרית גת שקדמו לכניסת סופר לתפקיד מפקד המרחב. "נשים שהותקפו מינית ובאלימות קשה מאוד. המקרים ממש הגיעו אחד אחרי השני ולא היה שום קצה חוט לפרשה". אז לדבריו, הוא (סופר) החליט להקים צח"מ שיפעל למעשה כצוות חשיבה.

"זה עבד פנטסטי ובמהירות. במקום סתם להוציא מארבים לא רלוונטיים ועקרים או סיורים מוגברים שאולי נראים טוב אבל לא באמת עושים את העבודה, בוצע ניתוח של התלונות ומיקוד הכוח". זמן קצר לאחר מכן נעצר חשוד בתקיפת נשים בגילאי 50 עד 80 והכותרות בישרו כי תושבות העיר יכולות "לנשום לרווחה".

העיקרון של סופר, כפי שהסבירו לנו קציני המשטרה, הוא חתירה למגע כמו לוחם ימ"מ שנשלח ללכוד מחבל. אבל לא פחות חשוב מכך, חשיבה יצירתית והפעלה מוגברת של אמצעי מודיעין וטכנולוגיה.

"צריך לומר שהמשאבים הטכנולוגים במשטרה הם לא בלתי מוגבלים, אבל הוא יודע למנף אותם בזכות שימוש מוגבר במודיעין ובעיקר חשיבה של צוותים", אמר לנו קצין משטרה נוסף במחוז הדרומי.

תיעוד מיוחד: אוזלת היד של המשטרה נגד הפורצים
גניבת טלפונים בדרום‎ | צילום: מצלמות אבטחה, חדשות

המחוז הדרומי של המשטרה הוא הגדול ביותר מבחינת השטח שלו, וגם המורכב ביותר מבחינת הרכב האוכלוסייה. מצד אחד ערים גדולות כמו באר שבע, אשדוד או אשקלון ומנגד ישובים מבוססים וגם כפרים לא מוכרים בפזורה הבדואית שסובלים עשרות שנים מהזנחה של המדינה.

לכל אלו יש להוסיף אוכלוסייה מוחלשת כלכלית וקבוצות גדולות של עולים ממדינות שונות, שגם הם סובלים לרוב מקיפוח והזנחה, מה שגורם להם להביט על המדינה ושלל המוסדות שלה בחשדנות ובבוז.

מצד אחד ניצב סופר יאלץ להתמודד עם תחלואי החברה הישראלית. מצד שני להמשיך ולהיות המשטרה - שהיא שק החבטות במקומות בהם המדינה לא באמת קיימת. בנוסף, יהיה חייב להתמודד עם מחוללי פשיעה רבים ואם כל זה לא מספיק, אז יש גם את הטרור.

רוצה להגדיל את סיכויי העבריין להיתפס

המחוז אותו מקבל סופר סובל מעלייה בתחום עבירות הרכוש. אם ב-2017 היו 644 גניבות רכב בבאר שבע ו-514 התפרצויות לדירה, הרי שבשנת 2018 עלה מספר גניבות הרכב ל-826 וההתפרצויות לדירה ירדו ל-433 וכפי שציינו, גם לא מעט עבירות של בריונות.

בנאום הפתיחה שלו המפקד החדש שידר שהוא מבין לאן נכנס ודיבר על "הגדלת סיכוי העבריין להיתפס", לא כסיסמה לדבריו אלא משום שזו: "הדרך האפקטיבית בהעברת המסר שהעבריינות אינה משתלמת ויש לה מחיר. במחוז הדרומי ישנם גם אתגרים משלו. תחושת הביטחון ובפרט המצב הביטחוני, בריונות בכבישים, עבירות הרכוש, האלימות ושאר התחומים שהם חלק בלתי נפרד מעיסוקה של משטרת ישראל בחברה וכחלק בלתי נפרד ממתן שירות לאזרח". 

ניצב יורם סופר
אחריות כבדה על כתפיו. סופר | צילום: דוברות המשטרה

עוד ציין סופר בנאום שלו כי מדובר במשימה לה התכונן במשך שני עשורים. "זה אירוע מרגש ומשמעותי עבורי ועבור משפחתי שמלווה אותי לאורך השנים. כל תפקיד אותו ביצעתי לאורך שנותיי, תרם את חלקו להכנה שלי ליום זה".

ניצב סופר מבין כמו רבים אחרים לפניו, שהמחוז הדרומי הוא מקפצה לכיסא המפכ"לות. לא פחות משמונה ממפקדי המחוז הדרומי הפכו בהמשך למפכ"לים של משטרת ישראל וגם סופר מכוון לשם.

"אם יימצאו עליו לכלוך היקום קורס"

גורמים במשטרה מאמינים שבדרך לשם התדמית שלו לא "תתלכלך" כפי שקרה לאחרים. "בוא נגיד ככה. אם יצליחו למצוא איזה לכלוך על סופר, בטח בקטע של עבירות מין או יושרה, אז אני אגיד לך שהיקום קורס", אמר קצין משטרה שעבד שנים רבות לצדו של ניצב סופר.

"ברור שכבר מזמן הוא מכוון לכיסא הזה ובלי ספק יש לו את היכולות", בטוח קצין אחר ששירת עמו. "האיש ביצועיסט ברמה נדירה. מביא איתו סט של ערכים אישיים וארגוניים ברמה הגבוה ביותר והכי חשוב, יש לו יכולות ניהוליות מוכחות".

כל מי שדיברנו איתו הסכים שלניצב סופר יש תרבות ארגונית וכולם חזרו שוב ושוב על היצירתיות המחשבתית שלו. "יש לו את היכולת לפעול מהשכל ולא מהרגש או בכוח, בכל מצב לא משנה כמה הוא קשה". אחד מקציני המשטרה אליהם פנינו סיכם זאת כשאמר: "צריך לקרות אירוע נדיר מאוד במחוז הדרומי כדי שהוא לא יהיה מפכ"ל בסופו של דבר".