המבצע האחרון עליו עבד מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני שחוסל בתחילת החודש על ידי צבא ארה"ב, היה הברחת מערכות הגנה אווירית למורדים הח'ותים בתימן, הנאמנים למשטר באיראן. כך טוענים אתרים בשפה הערבית שמדווחים כי המקור הוא בדיקת מכון המחקר "עבאד".

על פי הדיווחים המבצע תוכנן להתבצע על ידי יחידה 190 במשמרות המהפכה שנחשבה לזו המבריחה נשק ואמצעי לחימה למיליציות הנאמנות לאיראן באזור המזרח התיכון. עוד דווח שסולימאני פיקד על המבצע באופן אישי ולא הספיק להשלים אותו לפני שחוסל.

סולימאני עשה מאמצעים לחמש את הח'ותים בתימן כדי להגביר את האחיזה של איראן בנתיבי השייט בים האדום. בדיווחים גם נטען שמחליפו איסמעיל קאני מתכוון להמשיך באותה הדרך של סולימאני בתימן. הח'ותים איימו בחודשים האחרונים על ישראל ואחד הדוברים הרשמיים שלהם אף צוטט כאומר שיש להם "בנק מטרות" בשטחה.

סוללת הטילים (צילום: HeshmatAlavi@Twitter)
מערכת הגנה אווירית מתוצרת איראן | צילום: HeshmatAlavi@Twitter

המורדים הח'ותים נלחמים בצבא תימן ובכוחות קואליציה של סעודיה ומדינות המפרץ בהם תומכת ארה"ב. רק בסוף השבוע נהרגו על פי דיווחים רשמיים 25 חיילים מצבא תימן במתקפת טילים ששיגרו הח'ותים לעבר בסיס צבאי במדינה.

הח'ותים מוזכרים בדיווחים בעיקר בהקשר של מתקפות בטילים סובייטים ישנים אך יעילים מדגמים שונים. במספר סרטונים שהפיצו בחודשים האחרונים הוצגו הפלות לכאורה של מסוקי אפאצ'י שסיפקה ארה"ב לצבא סעודיה וטענות גם להפלה של מטוסי 15-F. אם יסופקו להם מערכות הגנה זה עשוי לאפשר להם להתמודד גם עם תקיפות של כלי טיס מתקדמים יותר.

לאיראן מערכת הגנה שפיתחה בעצמה מסוג Bavar 373 שאמורה להיות המקבילה של ה-300-S הרוסית, אך על פי דיווחים היא נכשלה לאחרונה בסיכול תקיפה אמריקאית על בסיסי מיליציות פרו איראניות בעיראק.