רגע מביך למדי נרשם בבסיס חיל האוויר המלכותי של הולנד, כאשר נחת שם מטוס החמקן הראשון שלהם מסוג F-35A.

כחלק מהטקס, כפי שקורה בדרך כלל כשמטוס חדש נכנס לשירות בצבאות וגם בחברות אזרחיות, כבאיות קיבלו את המטוס בהתזת מים. רק שבטעות המיכלים היו מלאים בקצף כיבוי ולא במים.

משרד ההגנה ההולנדי אישר ביום שבת שהם בודקים האם החומר גרם נזק לציפוי של המטוס כשעל פי ההערכות נראה שלא נגרם נזק.

מאות התאספו בבסיס חיל האוויר ההולנדי לקבל את מטוס החמקן הראשון שהועבר לחיל האוויר שם. המטוס הגיע בטיסה מאיטליה ואחרי נחיתה על המסלול הראשי התקדם על מסלולי ההסעה של הבסיס לנקודת הטקס.

ביציאה ממסלולי ההסעה הציבו ההולנדים שתי כבאיות שייצרו שער של מים אבל במקום מים היה שם קצף כיבוי שכיסה את החמקן לחלוטין. נראה שהטייס הופתע ממה שקרה כשלפתע היה כעיוור במטוס, וכדי לא להתנגש במשהו עם מטוס מהניילון שעולה 90 מיליון דולר, הוא ביצע עצירה.

הכבאים הבחינו בטעות ועצרו את מטח הקצף והטייס נאלץ להמתין במקום עד שיוכל להמשיך בדרכו. האירוע הפך ויראלי והסרטון התפשט ברחבי העולם כאש בשדה קוצים עם לא מעט לעג להולנדים.

למחרת האירוע התברר שזמן קצר לפני הנחיתה של מטוס ה- F-35 הגיע לבסיס מטוס F-16 שחזר מגיחת אימון עם תקלה. הטייס הכריז על נחיתת חירום, שעל פי הנוהל כולל גם הקפצה של כבאיות לכל מקרה חירום שיכול לקרות בנחיתה. טייס ה- F-16 נחת בשלום והכבאים נשלחו מיד לטקס, כשהם שוכחים להחליף את קצף הכיבוי במים.

אחרי "מסיבת הקצף" המאולתרת עלה טייס מחיל האוויר ההולנדי לנאום בפני הקהל והתייחס לאימונים שעבר בארה"ב "אלוהים, הרגשתי שם כמו נער על הסקייטבורד הכי מגניב שיש" והוסיף שהחמקן "טס כמו טיל".

שר ההגנה ההולנדי דיבר גם הוא וציין שלפני 40 שנים הגיע אליהם מטוס ה- F-16 הראשון "אמרו עליו שהוא מטוס העתיד וכעת הגיע אלינו הדור הבא של מטוס העתיד".

הולנד רכשה 46 מטוסי F-35 ובחודש שעבר הודיעה שתרכוש עוד 9 חמקנים. בסך הכל מתכנן חיל האוויר ההולנדי להקים שלוש טייסות של מטוסי החמקן שיהיו חלק מפריסת כוחות נאט"ו באירופה. בימים אלו טייסים הולנדים נמצאים בארה"ב ולומדים להטיס את המטוס.