יחידת האבטחה של נסראללה (צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי)
מתמחים בלוחמה זעירה. "כוח רדואן" | צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי

באופן די נדיר יצא ביום שישי האחרון מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ממקום המסתור שלו בבונקר, כדי לשאת נאום פומבי לפני קהל תומכיו הגדול ברובע הדאחייה בביירות. הוא דיבר לרגל יום העשורא הקדוש לשיעים, וכרגיל תקף את ארצות הברית, ישראל וכל מתנגדי שלטונו של נשיא סוריה - אבל אותנו הרבה יותר סקרן דווקא מערך האבטחה שמקיף את האיש שנמצא על הכוונת של ישראל.

לפי רונן סולומון, חוקר מודיעין ואינטרנט ובעל הבלוג "אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי", ההכנות הביטחוניות לקראת טקסי העשורא חשפו חלק נכבד ממערכי האבטחה ההדוקים שמשמשים את נסראללה. סולומון עוקב כבר הרבה שנים אחרי מערך האבטחה של מזכ"ל חיזבאללה. לדבריו המערך בנוי משלושה מעגלים, כאשר הראשון – היחידה לאבטחת אישים – מורכב מ-150 מאבטחים, "מהם יש כ-30, 40 שהם המאבטחים הצמודים שלו". מי שמפקד עליהם, ראש צוות האבטחה ומפקד היחידה, הוא אדם בשם אבו עלי ג'וואד, שנשוי לבתו של נסראללה. בכלל, צריך להגיד שכל המפקדים במערך האבטחה נבחרים בקפידה מתוך המעגל המשפחתי של נסראללה. הם הוכשרו למשימה זו בלבד ככל הנראה באיראן, ועל פי חלק מהמקורות גם במדינות כמו צפון קוריאה.

סולומן מציין שבמסגרת המעגל הראשון יש גם את כוח החילוץ, זה שאמור לחלץ את נסראללה במקרה של אירוע חירום. "הם נמצאים בהמתנה ובדרך כלל לא רואים אותם. רק נציג אחד שנמצא במעגל האבטחה ואחראי על התיאום". כפי שניתן לראות בתמונות, המאבטחים של נסראללה לבושים בשכפ"ץ קוולר, האפשר להם להמשיך ולתפקד במקרה ונורו, ובמקביל גם מאפשר להם להגן על הבוס בגופם. הם חמושים באקדחים שמוסלקים על גופם, אך גם בכלים כבדים יותר כמו רובי סער מדוגמים. בכל רגע נתון יש לפחות שני מאבטחים שנושאים מזוודת מגן, מתקן קוולר שנפתח למלבן שמסוגל לבלום כדורים ולהגן על המאובטח. מזוודת מגן שכזו עולה בין 2,400 ל-4,000 דולר.

שאר אנשי היחידה הם למעשה המעגל השני, שמעניקים סיוע לוגיסטי למאבטחים הצמודים, פועלים כצלפים, תצפיתנים וגם באופן סמוי. "הם מסתווים בקהל ובכל מני נקודות רגישות", מסביר סולומון.

כוח רדואן

מעגל האבטחה השלישי בנוי ברובו על "כוח רדואן", יחידת עילית של חיזבאללה המתמחה בלוחמה זעירה. "המשימה שלהם זה לאבטח את נסראללה במעגל השלישי ממש כמו שפה בישראל, המשטרה סוגרת אזור בביקורים של ראש ממשלה למשל", מסביר סולומון. לפי פרסומים שיצאו מלבנון, אנשי רדואן מגיעים לאזור שאליו יגיע נסראללה כמה ימים לפני. הם מקימים מחסומים, מתמקמים בנקודות שולטות ומוכנים לכל תרחיש.

את אנשי כוח רדואן אפשר לזהות לפי המדים המנומרים והצבעים על הפנים. הם חמושים מכף רגל ועד צוואר, לכולם קלאצ' אישי, ככל הנראה שגם רימוני יד והרבה מאוד מחסניות. הם מביאים למקום גם מקלעים קלים וכבדים, חלק מותקנים על כלי הרכב, ובנוסף הם חמושים ברובי צלפים. "אנחנו רואים את אנשי רדואן חמושים במשקפי שמש וכובעים, אולי לפוזה של האבטחה, אולי גם להסתיר את הפנים שלהם והזהות", מציין סולומון.

יחידת האבטחה של נסראללה (צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי)
יש להם גם עוזי | צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי

יחידת האבטחה של נסראללה (צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי)
גם מורנייה שימש כמאבטח של נסראללה | צילום: אינטלי טיימס – מודיעין חדשותי

במעגל השלישי ניתן למצוא כוח נוסף של חיזבאללה, שאחראי על אבטחת הדחייה, היחידה לביטחון הפנים של חיזבאללה בפיקודו של וואפיק סאפה, או אם תרצו ראש השב"כ של חיזבאללה. הם לובשים מדים דומים לאלה של רדואן, והם פועלים בדומה לתפקיד של המשטרה פה – מחסומים, שמירה חיצונית בידוק ועוד. גם לסאפא קשרי משפחה נכונים, והוא נשוי לאחותו של חסן נסראללה. הוא נחשב לאיש צללים של חיזבאללה, חבר במעגל הפנימי ביותר של הארגון. ביטחון הפנים אחראים גם על אבטחה של מתקנים ומפקדות של חיזבאללה, אבטחת מידע ואף סיכול מודיעין. מדי פעם, כשהם רוצים שהאנשים שלהם יעברו ללא בעיות, הם גם משתלטים על נמל התעופה הבינלאומי של בירות, ונוכחים גם במעברי הגבול. סאפא מוכר לנו הישראלים מהמשא ומתן להחזרתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל.

>> מכורים לפז"ם? כך תקבלו את הידיעות ישר לסלולר

סולומון מציין שכל הבוגרים של מערך האבטחה של נסראללה, כמו בשב"כ שלנו, מגיעים כלוחמים מיחידות עלית כמו רדואן, ובדרך כלל הם חוזרים לאותן יחידות כמפקדי שטח. דוגמה בולטת לכך היה עימאד מורנייה, שחוסל על ידי ישראל, והיה ממקימי יחידת האבטחה של נסראללה ובהמשך התקדם לתפקידי פיקוד בכירים בארגון. בנו ג'יהאד, שגם הוא חוסל על ידי ישראל, עבר מסלול דומה ותועד כמאבטח צמוד של נסראללה.

עוד ב- פז"ם: