סרגיי חמזוב, מנכ"ל התאגיד הביטחוני של רוסיה "רוסטאק", מאשר כי כל משלוח טילי ה- S-400 שרוסיה שלחה לסין – הושמדו. לדברי המנכ"ל, הטילים הושמדו על ידי הרוסים עצמם, אחרי שהספינה שהובילה את המשלוח נפגעה מסופה קשה ולטילים נגרם נזק שאינו ניתן לתיקון. על פי הרוסים טילים חדשים כבר נמצאים בייצור, ולא ברור מי יספוג את הנזק הכלכלי הקשה שכולל מיליוני דולרים.

עוד עולה מהודעתו של חמזוב כי החוזה לאספקת טילי S-400 מתקדמים לסינים נחתם לפני זמן רב. "המשלוח בוצע רק עכשיו, אבל לצערנו הספינה שנשאה את הטילים נפגעה מסערה קשה. ונאלצנו להשמיד את כל הטילים ולייצר אחרים במקומם", ציין.

S-400 (צילום: Shujaa_777 / Shutterstock.com)
מערכת רוסית שנפרסה בסוריה | צילום: Shujaa_777 / Shutterstock.com

מדובר בעסקה לאספקת 6 דיביזיות של טילי נ"מ מסוג זה המסוגלים ליירט מטוסים ומל"טים מטווח של 400 ק"מ ואף מעבר לכך. על הספינה שנפגעה הייתה כמעט מחצית מאותה עסקה, 40 משגרים וטילים בשווי של 1.3 מיליארד דולר שירדו לטמיון. מכה לא פשוטה לתעשייה הרוסית.

סין הייתה הלקוחה הזרה הראשונה של המערכת הזו, הנחשבת לאחת ממערכות ההגנה האוויריות המתקדמות בעולם. מערכת זו נפרסה על ידי הרוסים גם בסוריה, במהלך שנועד להגביל את תקיפות חיל האוויר הישראלי שם, או לפחות לעקוב אחריהן. לטענת הרוסים ה- S-400 מסוגלות לאתר את מטוסי חיל האוויר הישראלי, מהרגע שהם ממריאים מבסיסם בארץ.