לא פשוט לתפוס את לוחמי סיירת גולני. בשלושת החודשים האחרונים הם מתאמנים ותוך כדי היו להם כבר הקפצות לגבול עזה או אימון שתוכנן לצפון ים המלח ובוטל עקב העלאת כוננות ביהודה ושומרון.

החמקנות הזו מסתדרת עם השינוי שעברה היחידה לפני פחות משנתיים. שמה שונה מגדס"ר לסיירת ויש לכך משמעות רבה בשטח. כך, הסיירת ופלוגת החבלה ההנדסית הפכו לפלגות פשיטה. כאלו שמתמחות בלוחמה בטרור, שטחים בנויים, לחימה במנהרות וסבך.

גם יחידת העורב בוטלה, הם שמרו על יכולת הטילים שלהם, אבל ההכשרה קיבלה כיוון חדש, כולל ציוד ואמל"ח מתאים. כל זה נבחן במהלך תרגיל שהיה בשבוע האחרון וכלל אלמנטים מסווגים.

במסגרת התרגיל אליו הצטרפנו, פשטה היחידה על העיר צפת שלצורך האימון הפכה לעיירה לבנונית. מה שראינו שם היה סוריאליסטי. מצד אחד לוחמים קשוחים שנלחמים בשטח בנוי ומהצד השני תושבים שיצאו מהבתים וצפו בלוחמים כמו היו בסרט אקשן הוליוודי. "כל הכבוד לכם גיבורים", הייתה קריאת עידוד שנשמעה לא פעם.

שעות הם צעדו בשטח המוביל אל העיר צפת במה שנועד לדמות תנועה חשאית ונסתרת מעיני האויב. הלוחמים ידעו היטב שכמו תמיד הם צריכים להיכנס ראשונים, לפרוץ את הדרך לכל החטיבה. האתגר שלהם שם היה טיפוס תלול במעלה הדרך על העיר שדימתה את שטח האויב.

את התרגיל המורכב הזה הוביל סא"ל איוב כיוף, מפקד סיירת גולני ולא רחוק ממנו עומד מפקד החטיבה, אל"מ שי קלפר, בוחן על צעד שהוא עושה.

הלוחמים בפעולה (צילום: שי לוי)
"גם אני נבחן פה ולא יודע מה עומד לקרות". המפקד ולוחמיו | צילום: שי לוי

סא"ל כיוף מפקד על הסיירת מאז השנה שעברה והמסלול שלו כולל מגוון תפקידים בגולני ויחידות מובחרות. הוא נשוי פלוס שתיים כאשר את התרגיל הזה הוא מנהל כשבבית מחכה לו בתו הקטנה שנולדה רק לפני שבוע וחצי. מורכבות בכל תחומי החיים.

"גם אני נבחן פה ולא יודע מה הולך לקרות", אומר לי סא"ל כיוף וממחיש את ערפל הקרב. הראש אולי בצפת, אבל חושב על לבנון. "זה אזור מצוין להתאמן בו כי יש כל מיני אלמנטים שאין כמעט במקומות אחרים. צורת הבנייה, השיפועים שהעיר בנויה עליהם. לכן זה שטח אימונים מציין שנותן לנו הרבה יותר מאשר שטחי אימון סטנדרטיים".

לוחמי הסיירת הם החוד של החטיבה, הכניסה לעיר שמה אותם מול חוליות של "חיזבאללה" פעם אחר פעם. מדובר בצורת לחימה מהקשות ביותר, אכזרית ומאוד מורכבת. לוחם חיזבאללה יכול להפתיע מאחורי כל חומה, חלון, סמטה או רכב. גם צלפים ומטענים. חיילים נוספים שהובאו כדי לדמות אויב נתנו ללוחמים הצעירים של גולני להרגיש היטב את האיום עליהם.

"כל פעם שאנחנו עושים תרגיל ובטח שבסדר גודל כזה, משקיעים הרבה מאוד בביום אויב, ממש איך שהוא צריך להראות, אותו מספר של אנשים, אמל"ח התנהגות ועוד", מדגיש המפקד. "זה הכי קרוב שאנחנו יכולים להביא אותם כדי שיבינו".

הלוחמים בפעולה (צילום: שי לוי)
לוחמי סיירת גולני בצפת: "אזור מצוין להתאמן בו" | צילום: שי לוי

לא מעט יחידות מיוחדות יש בצה"ל, בטח בעשורים האחרונים שבהם נרשמה אינפלציה וכל יחידה הפכה למיוחדת וסיירת. ועדיין גם בעידן הזה סיירת גולני הצליחה לשמור על הייחודיות שלה. למעשה, זו הסיירת היחידה בצה"ל שקיימת מאז קום המדינה ברציפות וכנראה שלא סתם. לאורך השנים היא עברה כמובן מספר גלגולים ושינויים, האחרון שבהם לאחרונה.

בשנים האחרונות הם ספגו הרבה מאוד טכנולוגיה ורחפנים לתוך היחידה. בכלל לוחם החי"ר זה כבר הרבה יותר מרובה סער ותיק גדול. סא"ל כיוף מסביר ש"אנחנו לומדים להשתמש בזה אבל גם לאזן ולא לפגוע ביכולות אחרות. זה בלי ספק אתגר עבורנו".

הטכנולוגיה הזו מביאה להם גם כמות אדירה של מידע מודיעני וזה עוד אתגר. "זו לא חוכמה לקבל מאסה של מידע מבלי שאתה יודע למצות אותו", מדגיש המפקד. זה עוזר מאוד כל עוד אתה לא נותן לזה להציף אותך ולפגוע ביכולות שלך. יש לנו הרבה מאוד כלים טכנולוגיים כולל רחפנים ובכלל, אנחנו משתדלים להדביק את הטכנולוגיה".

השלב בצפת היה חלק מתרגיל מתגלגל של כמה ימים שכלל הרבה מאוד אלמנטים, פיזיים ומנטליים, הכרת האויב. ימים ארוכים הם היו בחוסר ודאות ותרגלו לחימה. "גם אני עצמי מתורגל ונמצא בחוסר ודאות חלק גדול מהזמן", מציין סא"ל כיוף. "זה בדיוק השילוב בין האתגר הפיזי למנטלי ולי אין ספק שזה ישתלם לנו במלחמה".

הלוחמים בפעולה (צילום: דובר צה"ל )
לך תתפוס אותם. הלוחמים טסים בסמטאות צפת | צילום: דובר צה"ל

זה תרגיל לא פשוט שמטרתו להכין אותם למלחמה בצפון אבל נותן להם את הכלים גם לכמה מקומות בעזה. האויב מנסה לעכב את ההתקדמות של לוחמי סיירת גולני ולגבות כמה שיותר קורבנות. הם מצדם דוחפים קדימה וקוטלים את כוח דימוי האויב.

"מחר החבר'ה שלי יהיו מוכנים הרבה יותר טוב מאשר לפני התרגיל", בטוח סא"ל כיוף ומצהיר: "כשהיחידה שאני מפקד עליה תתקל באויב אז התוצאות לצד השני יהיו כואבות מאוד. זו עובדה שידועה גם שם".

כשאני שואל אותו לאן הם ממשיכים מפה, מצפת, הוא אמר בחיוך "האמת, אני לא יודע". ואז מוסיף: "בסוף לי יש את האחריות להביא אותם למצב שהם מוכנים למלחמה ואז להחזיר אותם הביתה בריאים ושלמים. זאת הדרך לעשות את זה".