הטנק שנחשב על פי מומחים לטוב בעולם כרגע, האברמס מדגם M-1A2C ערך הופעת בכורה כשנצפה במהלך תרגיל "Justice Eagle" שמתקיים באזור האימונים של סמרדן, רומניה.

הטנק הופעל ככל הנראה על ידי לוחמים בגדוד 16 בחטיבת השריון מספר 1 של דיביזיית חי"ר בצבא ארה"ב ולא נראה קודם לכן במסגרת של יחידה מבצעית.

על פי חלק מהפרסומים, כולל הטנק גם מערכת הגנה ישראלית מסוג "מעיל רוח" מתוצרת חברת "רפאל", היחידה שהצליחה לייצר מערכות הגנה מסוג זה שגם הוכיחו את עצמן בשדה הקרב.

בין היתר, במבצע "צוק איתן" יירטה המערכת כמה עשרות טילי נ"ט שנורו לעבר הטנקים של צה"ל, כך על פי גורמים בחיל השריון. המערכת נרכשה גם על ידי צבא גרמניה לטנקי הלאופרד שלו.

דגם האברמס החדש כולל בנוסף מנוע עזר ממוגן המאפשר הפעלה של מערכות אלקטרוניות שונות מבלי להניע את המנוע הראשי והרועש. בנוסף לטנק מערכות תקשורת וניתוח מידע חדישות, יכולת לפעול ברשת וייפיי חסינה לחדירות, לטענת האמריקאים לפחות וגם מערכת בקרת אש משופרת.

צבא ארה"ב מפעיל למעלה מ-1,500 טנקי אברמס שנכנסו לשרות מאז תחילת שנות ה-80. לאורך השנים הטנק עבר מגוון רחב של שדרוגים, שע"פ האמריקאים, הפכו אותו למתקדם ביותר בעולם. יתרון נוסף של הטנק הוא מנוע טורבינת גז שיכול לפעול על מגוון דלקים ולהניע את המפלצת הזו כמעט בכל שטח.

אחד המתחרים של האברמס על תואר הטנק המוביל בעולם הוא ה"ברק" הישראלי שצפוי להיכנס לשירות בשנת 2020 כולל מכ"ם שיודע לתקשר עם כלל מערכות הטנק, מערכות הגנה אקטיביות משופרות וגם יכולת לפעול עצמאית בשטחי לחימה. גם טווח הירי שלו יגדל ובצה"ל מכנים אותו "מרכבה אדיר" כרמז ברור למטוסי חיל האוויר והמקום אליו צועד חיל השריון.