ספינה אמריקאית
צילום: הצי האמריקאי

הפנטגון פרסם מפה ובה הם מראים את הפעילות של הצי הסיני והרוסי, כולל פעילות של מה שהוגדר כ"כלים וכבלים תת ימיים גדולים". המפה מציגה את הגברת הפעילות וההתפשטות הבינלאומית של הסינים והרוסים. זהו המסמך המפורט ביותר שארה"ב מספקת אחרי שנים של אזהרות בנושא.

הדו"ח של הפנטגון מתפרס על פני 134 עמודים, כשהמפה והגרפיקה הם חלק ממה שמתואר כאיומים ביטחוניים עדכניים. "במהלך שני העשורים האחרונים הפעילות הימית (של אותם ציים) גדלה פי ארבעה" ציינו האמריקאים.

עוד מציינים שם שהדבר מהווה איום על נתיבי הסחר הבינלאומיים, שזה 90 אחוז מהסחר העולמי, כמו גם על תשתיות האינטרנט שפרוסות בים ולטענת האמריקאים הרוסים עשויים לחבל בהם בזמן משבר.

המפה מחלקת את הציים לשלושה צבעים, ירוק צי ארה"ב, אדום הצי הסיני וכחול הצי הרוסי. באופן טבעי כל צבע מרוכז באזור הבית שלו. אבל ניתן לראות את הזרועות של הצבע הכחול והאדום מקיפות את יבשת אירופה כולה וממש מפלסות נתיב לכיוון ארה"ב ממזרח ומערב. במקרה של הצי הסיני ניתן לראות גם התפשטות לאזור דרום אמריקה, מה שלא נראה בעבר.

המפה והמידע שהותר לפרסום לא מציין באיזה סוגי ספינות מדובר. אולם כבר עלו טענות בדבר צוללות שפועלות באזור בו יש תשתית אינטרנט, כמו גם נתיבי סחר משמעותיים.

בנוסף המפה מאשרת את דבר הפעילות הרוסית באזור דרום מזרח ארה"ב, גם בצפון האטלנטי. מוצגת גם פעילות בשנים האחרונות באזור הארקטי, אזור שהופך להיות חשוב ואסטרטגי.

מה שהכי בולט זו הצפיפות היחסית של הפעילות הימית הרוסית ברחבי ארצות הברית, כמובן שגם סביב חופיה של רוסיה עצמה, בהשוואה לזו של הפעילות הימית הסינית בים סין הדרומי ובאזורים אחרים במערב האוקיאנוס השקט . לסין יש גם נוכחות פעילה מאוד בים שבצפון-מערבי מצפון לים ברינג.

"המתחרים העולמיים שלנו ממשיכים לצמוח ולפתח את כוחותיהם הימיים, והם מרחיבים את תחומי הפעילות שלהם ושיתופי פעולה זה עם זה", נכתב בדו"ח סקירת התקציב. "יש לנו הרבה יותר ויותר מרחבים שצריך להגן עליהם מפני יריבים ימיים שמציבים אתגרים לביטחון הכלכלי שלנו, ואכן, על אורח חיינו".