לוחמים בצי הבריטי צילמו סרטון על סיפון ספינת מלחמה בו נראה אחד מהם כשצלב קרב מצויר על חזהו, ותמונה שדלפה מתוכו גרמה לסערה בממלכה. כך מדווח ה"דיילי מייל".

על פי הדיווחים התקרית, ככל הנראה כחלק מ"טקס חניכה" משפיל, התרחשה על סיפון אחת מספינות הקרב שמתאמנות בים הבלטי, לאפשרות של עימות מול הצי של צבא רוסיה. בצילום שדלף מהסרטון נראה לוחם בצי יושב בשירותים עם צלב קרס מצויר על חזהו. בדיילי מייל הגדירו את התנהגות הלוחמים בסרטון כ"מזעזעת".

"בכירים בצי רצו להשמיד כל ראיה לשימוש בסממנים נאצים. הם היו בפעילות שנועדה להעביר מסר תקיף לפוטין וזה ממש לא הזמן להשתכר, לצייר סמלים נאציים אחד על השני ולעשות שטויות", צוטט גורם צבאי. "זה דבר שיכול לקרות אולי בהפלגה לנמל הבית אבל לא כשמפליגים באזור רוסיה. זה נראה לא מקצועי ויהיו השלכות על המעורבים".

צוללת HMS (צילום: GettyImages)
בצי שוקלים להשהות את היחידה כולה | צילום: GettyImages

התקרית גרמה למבוכה רבה בצי. המשטרה הצבאית בממלכה פתחה בחקירה וקצינים בכירים שוקלים להשהות את היחידה מפעילות מעבר לים. "המפקדים הורו לכל מי שיש לו את סרטון התקרית למחוק אותו במידי. נגד כל מי שיעביר אותו הלאה ינקטו צעדים. דיבורים על כך יכולים לקבור את היחידה", ציינו מפקדים בצבא הבריטי.

ללוחמים נאמר שהם יכולים "להגיד שלום" למשימות היוקרתיות שיועדו להם. גם שר ההגנה הבריטי כבר התייחס לסרטון: "אנחנו מודעים אליו והתנהגות שמתועדת שם לא מקובלת. חקירת הפרשה בעיצומה ולא נוכל להרחיב בשלב הזה".

כזכור, כוחות מהצי המלכותי נשלחו גם לאזור המפרץ הפרסי בעקבות המתיחות הגואה בין כוחות הברית לאיראן, כולל תקיפת מיכלית הנפט בשבוע שעבר. בצי הבריטי נרשמו לא מעט תקריות מביכות לכאורה הכוללות שתיית אלכוהול ושימוש בסמים במהלך פעילות מבצעית.